Dojenje in šport
Pozdravljeni!
Prvič sem na forumu in zato upam, da mi boste oprostili, če je bilo to vprašanje postavljeno že mnogokrat…;)
Zanima me naslednje:
Stara sem 26 let in imam 5 tednov staro hčerko, ki jo dojim. Pred nosečnostjo sem bila aktivna športnica (odbojka) in rada bi se vrnila k treningom ko bo to mogoče, ne da bi s tem “škodovala” mleku ali naredila kaj narobe…
Kakšno je vaše mnenje o tem?
Ali telesna obremenitev lahko povzroči, da se mleko “pokvari”?
Kdaj priporočate (vsaj postopno) vračanje k športu?
Kaj pa rolanje z vozičkom?
Naj še povem, da sva sicer obe odlično in mala raste in se redi, da je že pravi mali “buhteljček” 😉
Hvala za vaš odgovor in lp,
Simona
Draga Simona,
prav nikoli me ne motijo vprašanja, četudi so včasih v enem dnevu lahko postavljena tri (skoraj) enaka, he, he… Pravim, da ni neumen tisti, ki vpraša in da je forum namenjen temu, da se nekaj vpraša in odgovori. Kadar imam časovno stisko, ponavadi navedemo povezave na podobna vprašanja ali navedem povezave, kadar sem o določeni temi že bolj na široko in dolgo pisala.
Torej, tudi ti si dobrodošla na našem forumu!
Kar naprej iščem odličen članek ene od sester Perc o dojenju in aktivnem treningu, ki je bil objavljen v eni od lanskih jesenskih revij (ni bil Glamour, ampoak nekaj podobnega). Na naslovnici so bile takrat še noseče Bilačeva. Cavazzeva, Ruplova in še ena znana mamica, mimogrede res čudovita slika… Če ima katera odbralk tega foruma to revijo ali ve, kje lahko pridem (vsaj do naslova te revije in/ali tega članka, bom zelo vesela), saj je članek zelo strokoven in odličen.
No, Simona, da odgovorim na vaša vprašanja (ker sem o tem že pisala, uporabljam copy-paste):
V času dojenja lahko obiskujete savno in solarij ter zmerno telesno vadbo.
Intenzivnost vadbe naj bo prilagojena času, ki je pretekel od poroda. Prvih šest tednov res intenzivne vadbe še ne priporočamo, ker si more telo še opomoči od nosečnosti in poroda in ker se laktacija šele dobro vzpostavlja. Če je dojenček še zelo majhen, je bolj problematična materina daljša odsotnost, kakor vadba ali savna sama.
Sprememba v okusu mleka je odvisna od intenzivnosti vadbe. Ženske z dojenčki so tisočletja težko in naporno delale na poljih, telesna “vadba” po porodu je pravzaprav nekaj popolnoma normalnega. Vsaka ženska, ki redno telovadi (tudi po porodu) se počuti bolje (med vadbo se sproščajo endorfini), vesela je, ker naredi nekaj zase in dejstvo je, da bolj kot je zadovoljna mati – bolj je zadovoljen tudi otrok.
Ob telesni vadbi si zapomnite naslednje:
– počakajte da bo dojenček star vsaj 6 tednov (v tem času redno izvajajte le priporočeno poporodno vadbo, navodila zanjo ste dobila v porodnišnici)
– z vadbo začnite počasi in postopoma
– veliko vaj lahko naredite tudi skupaj z dojenčkom
– med vadbo uživajte veliko tekočine, da nadomestite tisto, ki jo izgubite s potenjem
– najboljši začetek vadbe je hoja (skupaj z dojenčkom v slingu, traku ali vozičku)
– za začetek je primerne tudi lahka aerobika ali vaje v vodi
– kasneje lahko začnete z intenzivnejšo aerobiko in plavanjem
– ne pretiravajte! Močno utrujena mati in daljša odsotnost od otroka sta tista, ki pripomoreta k težavam pri dojenj.
Torej:
Dojenje in telesna vadba si ne nasprotujeta. Tudi savno lahko obiskujete. Raziskave, kjer so proučevali telesno aktivnost in dojenje so pokazale in dokazale, da mleko po vadbi NE spremeni okusa in se otroci lepo dojijo. Prehajanju mlečne kisline iz mišic (“kar čutimo kot musklfibr”) v mleko ni možno in mleko se pri telesni aktivnosti ne “skisa”. Težave z dojenjem oz. količino mleka po telesni aktivnosti lahko edino pripisujemo temu, da mati premalo počiva in stresu, ki ga doživi majhen dojenček ob ločitvi od matere.