Najdi forum

dojenje dvojčkov

Pozdravljeni!
Zanima me, če ima kdo izkušnje z dojenjem dvojčkov. Kako dolgo, oba hkrati ali vsakega posebej, je bilo zadosti, …?

Hvala lp

Draga Mojca,
tukaj vam bodo z izkušnjami sicer najbolj pomagale mamice, ki so dojile dvojčke. Ker izkušnje iz prve roke so vedno najbolj dragocene. Zato bom zelo vesela, če se bo kakšna mamica z dvojčki tudi oglasila.

Obenem pa imam nekaj posrednih izkušenj z dvojčki tudi sama, saj imajo VSE moje sestrične po materini strani dvojčke. Prav tako poznam kar nekaj prijateljic, ki so rodile dvojčke, tako da mi je situacija tudi iz prakse malce bolj poznana. Toda – ker sama nimam dvojčkov, vedno lahko le toeretiziram in z vami podelim le splošne izkušnje mamic, ki so dojile dvojčke. Mnogo mamic je uspešno dojilo dvojčke, v različnih položajih, na različne načine, ob različnih časih ali oba skupaj,… Vsaka mamica je odkrila rešitve, ki so njej najbolj ustrezale.

Toplo vam priporočam, da si priskrbite odlično knjigo: »Mothering multiples«, avtorice Karen Kerkhoff Gromada«, kjer je veliko odličnih in različnih »receptov«, kako preživeti z dvojčki…

Začetki:
– Dojenje takoj po porodu in v prvih dnevih zelo pogosto je ključ za dober začetek.
– Če se eden od otrok ali oba ne moreta dojiti (dvojčki se zelo pogosto rodijo prezgodaj, kar lahko povzroči določene zdravstvene težave pri otrocih in so zato pogosteje oskrbovani na intenzivni enoti), je zelo pomembno, da si mleko izčrpate.
– Mlečna zaloga pri materi je odvisna od pravilnosti in količine sesanja (ali črpanja), ki stimulirajo dojke. Zato matere dvojčkov brez problemov proizvedejo dovolj mleka za oba otroka.

Koordinacija dojenja:
– Nekatere matere najlaže dojijo oba dvojčka hkrati. Pri tem si lahko pomagate s posebnimi položaji in blazinami, posebna blazina za dojenje je pri dojenju dvojčkov skorajda nepogrešljiva.
– Mlečna zaloga je pogojena s količino in kakovostjo sesanja. ker so otroci različni v tem, je zelo dobro, če npr. podojite otroka A na levi dojki in otroka B na desni. Ob naslednjem dojenju boste podojili otroka A na desni strani in otroka B na levi.

Nočno dojenje:
– nočno dojenje bo precej olašano, če se boste naučili dojiti leže in oba hkrati. To je mogoče tako, da ležite plosko na hrbtu in imate oba otroka ob sebi, vsakega na svoji strani. Glavici otrok naj bosta na vaših prsi in nogice blizu vašega telesa. Drugi otrok pa naj leži povprek čez vaše telo in z glavico na vaši dojki ter nogicami »zataknjen« k nogicam prvega otroka.

Mamica:
– Mamice dvojčkov potrebujejo tudi dvojno skrb, saj so dvojno utrujene. Pomembno je, da poskrbite za dobro in pravilno, zdravo prehrano, dovolj tekočine in kar največ počitka. Sprejmite prav vso pomoč, ki vam jo drugi ponudijo.
– Uživajte ta posebni čas, ko lahko le malo časa skrbite in cartate oba dvojčka hkrati. Kmalu se bosta plazila vsak v svojo smer.

Nasprotujoča si čustva:
Pred, med in po porodu se lahko mamice dvojčkov srečujejo z zelo mešanimi občutki njihovega »dvojnega blagoslova«. Kronična utrujenost, dvojno delo (hranjenje, previjanje, tolaženje otrok s kolikami, več zdravstvenih težav) lahko kaj hitro privedejo do tega, da so mamice enostavno preutrujene in brez energije. Nekateri ljudje iz naše okolice tega ne morejo in ne znajo razumeti in naša resnična občutja lahko nekako ignorirajo. Zato je zelo pomembno, da navežete stike še s katero drugo mamico dvojčkov in se z njo pogovarjate.

Poskrbite, da boste že pred porodom angažirali vse družinske člane in morebitne podpornike (partner, starejši sorojenci, tašče, mame, babice, tete,…), da si bodo razdelili prioritete in odgovornosti, da vam pomagajo. Morda tole zveni kaj dramatično, toda matere dvojčkov nujno potrebujejo pomoč drugih, da preživijo prvo leto. največji problem matere dvojčkov je, da si zagotovijo dovolj spanja, obdržijo gospodinjska dela na minimalno potrebni ravni in da najdejo izhod ob morebitnih težavah ali nekoga, s katerim se bodo lahko pogovrile in dale duška.

Mnogokrat si ljudje okoli nas želijo pomagati materi z dvojčki, a ne vedo kako. Saj se lahko kaj rado zgodi, da prijatelji ali družina v svoji želji, da bi nam pomagali – vse skupaj celo še otežijo. Tukaj je seznam stvari, ki jih lahko daste ljudem v svoji okolici, za katere menite, da vam bi lahko pomagali, največ jih je seveda namenjeno partnerju. Predajte ga partnerju, prijateljem, sorodnikom, da bodo vedeli, kaj želite in potrebujete:
– ko pridete na obisk prinesite hrano
– previjte otroka
– zmasirajte mamico po nogah ali hrbtu, medtem ko doji dvojčka
– prinesite mamici vodo ali sok
– popazite na otroka, ko spita (da si lahko vi privoščite sproščujočo kopel)
– če dojenček potrebuje previjanje sredi noči, ga previjte in prinesite na dojenje k mamici, ko je še v postelji. Ko se zbudi naslednji otrok, ponovi vajo.
– popazite na dvojčka, mamica in očka pa naj si naj privoščita osvežilen 15 minutni sprehod
– poslušajte mamico, prisluhnite ji, če jo kaj skrbi ali če je preobremenjena
– pocartajte tudi mamico, če mora zajokati ali izpovedati svoje občutke
– dajte prat in sušit perilo, zlikajte in ga zložite po omarah
– opravite nakupe za mamico
– pripravite mamici kosilo ali večerjo in ji postrezite na lepo pogrnjeni mizi
– povejte mamici, da jo imate radi
– prinesite mamici revije, časopise, videokasete ali novi CD
– poskušajte poiskati drugo mamico z dvojčki,s katero bo lahko poklepetala
– pospravite kuhinjo, operite posodo, posesajte, odnesite smeti, pomijte kopalnico…
– večkrat ji povejte, da je odlična in skrbna mamica svojima otrokoma in da ji gre zelo dobro

Drugo:
– ko pridete na obisk k mamici z dvojčki, poskrbite, da ji boste pomagali in ne pričakujte, da bo perfektna gostiteljica
– mamica potrebuje podporo in pomoč, ne zasipajte je z nasveti, če je videti utrujena ali če se pritožuje
– mati se lahko počuti ranljiva; nikar ne spodkopavajte njene samozavesti z negativnimi vprašanji, npr. »Ali si prepričana, da imaš dovolj mleka za oba otroka?« ali »Kaj, ali še vedno ne spita preko noči?«
– pocartajte tudi mamico, pomagajte ji pri hišnih opravilih
– mamice dvojčkov potrebujejo dodatno pomoč najmanj eno leto. Ne izginite z obzorja po prvih treh mesecih.

Kaj pa če mamica dvojčkov živi daleč od družine, sorodnikov in prijateljev?
Poskušajte si dobiti gospodinjsko pomoč. Res je, da je lahko strošek visok in si ga morda ne morete kar tako privoščiti, toda dodatne tri ure tedensko, ki bi jih mamica zapravila z ribanjem kopalnice in brisanjem prahu ji lahko zelo veliko pomenijo.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Draga Karmen in vsi, ki prebirate rubriko,

že večkrat sem slišala in brala o posebnih blazinah za dojenje dvojčkov, vendar jih še nikjer v naših trgovinah nisem zasledila. Mi lahko kdo pomaga z nasvetom, kje je takšno blazino možno nabaviti?

Hvala.

LP
Mojca

New Report

Close