Pozdravljeni,
kljub temu, da sem prebrala mnogo odgovorov na vprašanja o dopolnilnem in dodatnem zavarovanju, še vedno ne vem razlike. Ko namreč ljudje sprašujejo o tem, kaj nudi dodatno zdr. zavarovanje, velikokrat odgovarjate o dopolnilnem.
Na splošno vem, da velja:
– Z dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem se krije razlika med vrednostjo zdravstvenih storitev in deležem, ki ga krije obvezno zdravstveno zavarovanje (doplačila od 5-75%)
– Dodatno zdravstveno zavarovanje krije stroške zdravstvenih in z njimi povezanih storitev ter oskrbe z zdravili in medicinsko-tehničnimi pripomočki in za izplačila denarnih prejemkov, ki niso sestavni del pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, in jih ne krije niti dopolnilno niti nadomestno zdravstveno zavarovanje.
Zaradi tega vas lepo prosim za naslednje odgovore:
– kakšna je razlika med DOPOLNILNIM in DODATNIM zavarovanjem – kakšen konkreten izračun npr. pri obisku zdravnika, pri zdravilih, pri poškodbah in terapijah, operacijah
– ali je možno, da oseba nima dopolnilnega zavarovanja, ampak le dodatno?
– kakšna je cena dopolnilnega in dodatnega?
Trenutno je mož v situaciji športne poškodbe rame (pretrgana mišica), dodeljena mu je terapija. Ultrazvok je moram sam plačat, če bo želel še kakšno dodatno terapijo pri specialistih brez koncesije, bo seveda moral sam doplačat. Tudi nekatera zdravila kot so dodatki za okrepitev imunskega sistema, lekadoli, aspirini, razne kreme – vse je za plačat.
Začenjam se spraševati, ali je dodatno zdr. zavarovanje sploh smiselno, če pa so vsepovsod dolge čakalne dobe (pri specialistih s koncesijo) in za vsako manjši nadstandard je treba sam plačat (npr. UZ rame – 50 eur).
Poleg tega, da smo vsepovsod še dodatno nezgodno zavarovani – bančne kartice in računi, razni zavarovalno-naložbeni produkti, itd. S tem se pokrije izpad dohodka zaradi bolniščničnih dni, itd.
Prosim za kakšen konkreten izračun, da lahko potem sama ocenim, ali se ta fiksni mesečni strošek glede na verjetnost nezgode/bolezni splača ali ne. Če je odgovor preobsežen, se lahko oglasim tudi na vaši zavarovalnici, kjer imam sklenjeno dodatno zdr. zavarovanje, če mi boste le lahko podali konkretne odgovore.
Hvala in lep pozdrav!
Pozdravljeni,
strnjam se z vami, da velikokrat odgovarjam o dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju, čeprav se vprašanje nanaša na dodatno. Že iz samega vprašanja velikokrat razberem, da gre le za napačno uporabo termina; marsikdo namreč dopolnilno zavarovanje imenuje kar dodatno.
Glede razlike med dopolnilnimi in dodatnimi zdravstvenimi zavarovanji je odgovor že v definiciji teh dveh tipov zavarovanj, kot ste jih navedli, lahko jih poskusim le še enkrat enostavno opisati:
Dopolnilna zdravstvena zavarovanja krijejo razliko ali del razlike stroškov do polne vrednosti standarda zdravstvenih in z njimi povezanih storitev nad deležem, ki ga krije obvezno zdravstveno zavarovanje.
Dodatna zdravstvena zavarovanja krijejo stroške ali del stroškov zdravstvenih in z njimi povezanih storitev oziroma izplačil denarnih prejemkov, ki niso sestavni del pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Dodatna in tudi vzporedna zdravstvena zavarovanja so zavarovanja za večji obseg ali dodatne pravice v primerjavi s pravicami, kot so opredeljene v obveznem zdravstvenem zavarovanju. Izvajata se neodvisno od obveznega zdravstvenega zavarovanja. V Sloveniji se je za te oblike zavarovanj uveljavila oznaka nadstandardna zdravstvena zavarovanja.
Dopolnilno zdravstveno je le eno, medtem ko je dodatnih zdravstvenih zavarovanj lahko več (npr. zavarovanje zdravil, medicinsko tehničnih pripomočkov, zdraviliško zdravljenje, zobozdravstvo, …). Zaradi tega je težko predstaviti neko primerjavo med dopolnilnim in dodatnim.
Seveda je možno, da imete sklenjeno neko dodatno zdravstveno zavarovanje, nimate pa dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Cena dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja je pri TRIGLAV, Zdravstveni zavarovalnici 25,99 EUR mesečno; cene dodatnih zdravstvenih zavarovanj pa so različne, odvisno od vsebine kritja.
Mogoče najbolj plastičen prikaz razlike med dopolnilnim in dodatnim zavarovanjem je zalivka (plomba): Pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja je “navadna” zalivka, ki se na podlagi tega plača 85% iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, 15% iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Če pa želimo belo zalivko, pa je to dodatna pravica in smo zanjo samoplačniki ali pa si uredimo dodatno zavarovanje, ki vključuje tovrstno kritje.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje imamo v Sloveniji sklenjeno skoraj vsi, dodatnega pa le redko kdo.
Za podrobnejša pojasnila se lahko seveda vedno oglasite tudi na zavarovalnici.
Lep pozdrav,