Najdi forum

Pozdravljeni!
Imam 9 let starega sina, ki čaka na odločbo. Hodiva k specialnemu pedagogu in psihologu. Ima disleksijo. Zanima me ali imajo ti otroci poleg učne pomoči še kakšne olajšave. Morda skrajšan delovni čas staršev? Zelo veliko časa porabimo za domače naloge… In nam časovno zmanjkuje časa.Glede na to, da delam v vzgoji in izobraževanju in nam grozi daljši delovni čas oziroma poslovalni čas bo časa še manj. Kako rešiti problem? Otrok potrebuje pomoč pri delu domačih nalog in učenju.

Fmf,

Žal otrokove težave ne spadajo v kategorijo, da bi bili deležni še kakšnih pravic (npr. skrajšan čas, dohodninska olajšava in podobno). Zato je vse, kar se boste dogovarjali, stvar vaše kolektivne pogodbe in razumevanja delodajalce.

Mogoče bi vam pripadal dodaten dopust (nekje je dovolj samo ustna informacija ali odločba za usmerjanje, drugje pa delodajalec zahteva odločbo o dodatku za nego). Nekje delodajalci upoštevajo mnenja (priporočila) strokovnjakov in starš lahko dela v bolj ugodnem delovnem času. Ampak kot rečeno, vse to ni nikjer napisano in za delodajalca ni zavezujoče /žal tudi za dodatne dneve dopusta ni natančno določeno: ali velja ustno informacija, priporočila strokovnjaka ali uradna odločba).
Predlagam vam, da se obrnete na sindikalnega zaupnika v vaši ustanovi.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Hvala za vaš odgovor. Se mi je zdelo, da otrokom z disleksijo pač ne pripadajo oljašave.Mislim pa, da s strani delodajalca ne bo težav. Že zdaj mi grejo na roko in mi omogočijo, da z otrokom obiščem vse specialiste, ki se ukvarjajo z njim.
Lep pozdrav!
MFM

Pozdravljeni !
Pred dobrimi 14 dnevi izvedli,da ima sin (11let!) tezave z branjem in pisanjem (kar sem v zadnjem casu vse bolj tudi sama sumila, ampak naletela na gluha usesa pri ucitelju,ki je mislil bolj na ADHS) in da rabi strokovno pomoc pri ucenju. Seveda smo takoj obvestili ucitelja,ki ga je moral prijaviti k solskemu psihologu, za nadaljne preiskave…Vceraj dobili obvestilo,da bo termin sele cez dva meseca. Sedaj pa nekako ne morem vec sedeti krizem rok in cakat, vendar ne vem kako in kaj naj mu zacnemo pomagati? Berem in berem pa je toliko podatkov, da priznam, se tezko znajdem…
Frustrirana in razocarana sem pa tudi, da je vse to tako dolgo trajalo in smo ves cas imeli sum na ADHS, ceprav meni nekaj ni “stimalo”, pa nisem vedela kaj in kako. Vsakega nasveta bom zelo vesela!

Na društvu Bravo je mogoče naročiti in kupiti kar nekaj zanimivih knjig, ki bi vam prišle prav.
Lep pozdrav!

jonarapi,

na spletni strani društva Bravo boste dobili nekaj informacij.
V bistvu ni toliko potembno kakšna je dejanska diagnoza – ADHD ali disleksija – bolj pomembno je, da otrok dobi ustrezno pomoč. Ali ste že vložili zahtevo za usmerjanje?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Hvala za odgovore!
Ker smo v tujini se moramo prilagoditi tukajsnjemu sistemu. Vceraj imeli razgovor z solskim psihologom,logopedinjo in uciteljem. Sin bo dobil po eno uro pomoci na teden z logopedijo,ki je specializirana za legastenijo, ura z specialno pedagoginjo pa se ni sigurna. Zopet sok in kar ne morem verjeti, da si nekako prepuscen sam sebi.
Zanima me kako je to v Sloveniji? Koliko ur na teden pomoci, lahko dobi otrok, oziroma kako se “spremeni” delo ucitelja ali uciteljice z dislekticnim otrokm? So spremembe pri ocenjevanju znanja? Oziroma kaj pomeni zahteva za usmerjanje?
Lep pozdrav in dober start v novo solsko leto!

jonarapi,
od kod pa ste?
V sloveniji otrok s pp lahko dobi največ 5 ur dodatne pomoči (v osnovni šoli), v predšolskem odbodju pa največ 3. Govorim o urah na teden in v okviru šole. Vendar, da otrok dobi to pomoč, potrebuje odločbo oz. mora biti usmerjen.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni!
Nekaj nagaja in ne morem oddati svojega pisanja! Naj poskusim se enkrat! Smo v Svici in sem zelo zalostna in razocarana nad potekom pomoci otrokom s posebnimi potrebami.V soli nima nobene olajsave. Vse je pisno, nic ustenga sprasevanja in ocenjevanja. Pravilno pisanje ne samo pri nemscini, ampak tudi naravi, druzbi in matematiki…Meni se zdi krivicno, ampak poskusam po najboljsih moceh bodriti sina. Zato sem vesela vseh nasvetov in izkusenj mamic z otroci, s tezavami disleksija in pomanjkanje pozornosti.
Lep pozdrav

Jonarapi,

a to pomeni, da otrok ni deležen nobene pomoči, če ima težave – ali vas narobe razumem? Je deležen pomoči, terapije samo zunaj šole?
Nekaj več upoprabnih informacij je tudi na straneh društva Bravo.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni!
Odobrjena mu bo ena ura legastenije. Za ostalo pa moramo poskrbeti sami, solski psiholog je menil,da naj doma delamo tako naprej, kot do sedaj,po inteligenci bi sicer spadal k boljsim, toda nic hudega, ce bo sel k slabsim bo ze nasel svojo pot… Veliko truda je bilo ze vlozenega in solz, vem da se splaca potrudit, pa vendar nisem strokovnjak in verjetno delam napake pri delu s sinom.Tako, da mi res pocasi popuscajo moci. In vecno capljanje za ostalimi, z prepadom, ki se je nabral v teh letih…
Drustvo Bravo ima veliko koristnih informacij,tudi tu je par zanimivih strani. Dobro mi pa dene govorit oziroma pisat o tej temi.
Hvala in lep pozdrav

Lep pozdrav vsem!

V Sloveniji so učencem z disleksijo omogočene mnoge ugodnosti. Dodatne ure predmetov z katerimi ima otrok težave, ustno ocenjevanje namesto pisnega (jaz sem imel to možnost izbrati pri petih predmetih, sem dislektik;-)), napovedno spraševanje, pri pisnih nalogah se ne upoštevajo pisne napake, podaljšan čas pri pisnih nalogah (jaz sem imel 25%, drugače pa lahko pri težjih primerih tudi 50% ali več). Te ugodnosti sem imel jaz, drugače pa vem, da lahko pri težjih primerih disleksije učenec predčasno zapusti pouk, ima med pisnim preverjanjem odmore, jih piše v več delih, jih rešuje na računalniku, uporablja računalnik med poukom in verjetno bi se še kaj našlo. Disleksija se upošteva tudi pri vpisu na srednje šole in fakultete.

Skoraj ne verjamem, da v Švici ne bi bil učenec deležen nobene pomoči pri šolanju. Jaz sem moral po tem ko so mi v šoli odkrili, da sem dislektik (šele v 2. Letniku gimnazije, v OŠ profesorji po moje sploh niso imeli pojma, da kaj takšnega obstaja) zahtevati uvedbo postopka usmerjanja. Vse potrebne informacije sem dobil na šolski svetovalni službi. Starši so morali izpolniti poseben obrazec in zahtevo za uvedbo postopka. Vse to smo poslali na zavod RS za šolstvo. Po tem sem opravil en kup testov na podlagi katerih je komisija za usmerjanje otrok z posebnimi potrebami sklenila, da sem kandidat z posebnimi potrebami. Nato so izdali pravno odločbo na podlagi katere lahko uveljavljam svoje pravice. Res, da je trajalo slabo leto, da sem prišel do odločbe, vendar sem. Tudi v Švici mora obstajati kaj takšnega. Saj je vendar napredna evropska država.
Kar se tiče ADHS in disleksije. Ti dve stvari sta skoraj sigurno povezani. Pri psihologiji sem delal maturitetno seminarsko nalogo o disleksiji. V več virih sem zasledil, da lahko tipične dislektične težave spremljajo še druge težave. Te so:
• motnje govora in retorike
– zamenjevanje podobnih glasov
– slaba izgovorjava
– slabo zavedanje ritma
– težave z povezovanjem glasov v besede
– težave pri poimenovanju besed
• hiperaktivnost
• motorične motnje
– težave s koordinacijo in opravili, kot je zavezovanje vezalk
• infantilnost
• motnje spomina
– slab kratkoročni spomin
• agresivnost
• depresija
• znaki bojazni
• psihosomatske motnje
• motnje vidnega in slušnega zaznavanja
• motnje pozornosti in koncentracije
• izogibanje medčloveškim stikom
• nizka frustracijska toleranca

Drugače pa večina disleksičnih težav med šolanjem izgine. Pri sebi opažam, da delam veliko manj napak pri pisanju in branju. Tudi hiperaktivnost izgine (jaz nisem bil hiperaktiven, vendar poznem dislektika, ki je bil). Bolj pa pride do izraza drugačen način razmišljanja. Za dislektike je značilno, da razmišljamo bolj celostno, kar mi pride v določenih situacijah zelo prav. Za dislektike je značilen tudi visok IQ, sposobnost deljene pozornosti, dobra intuicija, dobro predstavljanje stvari (vizualiziranje). Tako, da ima disleksija tudi veliko prednosti, slabosti pa so slabosti predvsem zaradi načina današnjega šolanja, ki ja linearno, (analitično mišljenje,veliko zaporedij, veliko branja, pisanja, učenje na pamet,…). Za zanimivost pa še povem, da so bili mnogi znani ljudje dislektiki, npr: Leonardo Da Vinci, Thomas Edison, Albert Einstein, Hans Christian Andersen,…

Pozdravljeni!
Hvala turi. Vase pismo je spodbudno,pa vendar moram se enkrat potrditi, da tu v Svici dobi eno uro pomoci na teden!Ura z solsko pedagoginjo pa je namenjana tudi drugim ucencem. Seveda se bom se dalje borila in poskusila storiti cim vec,da mu ne bodo solska leta ostala mora, Zato je toliko bolj pomembno res pozitivno razmisljati in mu vedno stati ob strani! Ce pa omenjam njegovim sposobnostim ustrezno solanje, pa me nekako cudno gledajo, predvsem svicarski starsi, ces, saj ne zna prav pisati,kaj bi pa rada! Seveda mi ni nihce to direktno rekel, veliko pa lahko tudi razberem med vrsticami.Torej nekako iscem tiste, ki me razumejo, pa ceprav je 700km distance. Trenutno berem zelo pozitivno knjigo mame, ki je v 80-letih v Nemciji orala ledino z dvema sinovoma- legastenikoma.
Hvala in lep pozdrav

Turi,

HVALA TI ZA TVOJ DRAGOCEN PRISPEVEK.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Rade volje pomagam. Če vas še kaj zanima pa kar vprašajte.

Prilagam še link do enega filma o disleksiji:
http://video.google.com/videoplay?docid=6031033294208468907

Film predstavlja nov pogled na disleksijo. Mene film sicer ni prepričal, ker je osredotočen samo na en problem disleksije in sicer težave z branjem, zanemarja pa vse ostale značilnosti dislektikov. Je pa v njem veliko koristnih informacij o tem kako se lahko spopadete z težavami pri branju.

Lep pozdrav

Pozdravljeni…
Imam hčerko(9),ki ima težave z branjem…
Namesto,da bi črke povezovala,si na tiho črkuje besedo in jo nato glasno prebere.
Menja tudi nekatere črke in piše po sistemu PIŠI,KOT GOVORIŠ…
Ali v takšnem primeru lahko govorimo o disleksiji?
Ali naj jo dam na teste,ki bi to pokazali,ali se naj najprej obrnem na učiteljico,oziroma šolsko psihologinjo…
Tudi moja prijateljica ima hčerko(10),ki ima oz.so ji ugotovili delno disleksijo…
Kakšne “privilegije” imajo otroci z disleksijo v šoli?

Erika,
imate v šoli svetovalno službo? Obrnite se nanjo. Niso vse težave pri branju in pisanju že kar disleksija. Večina otrok ima v prvih dveh letih opismenjevanja manjše ali srednje težave, ki pa z vajo izvenijo.

Otroci z motnjami branja in pisanja imajo v šoli poleg dodatne strokovne pomoči prilagoditve – npr. več ustnega spraševanja.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Lep pozdrav vsem skupaj!

Sem mamica tretješolca, ki je najverjetneje dislektik. Naročila sva se v svetovalnem centru v Šiški. Ker greva prvič, me zanima kako tam vse skupaj poteka, kako zgledajo testiranja in kako prideš do odločbe, če je otrok do nje upravičen?
Za odgovore se vam že v naprej zahvaljujem!

Sama1,
Običajno se pregleda otroka z različnim testi, ki zajamejo različna področja.
Kako natančno pa zgleda pregled na SC pa upam, da vam bo odgovoril kdo iz prve roke.
Do odločbe se pride preko vloge, ki jo lahko izpolni starš ali šola in se jo z vsemi izvidi odda na Zavodu za šolstvo.
Sicer pa je najbolje, da o usmerjanju in odločbi povprašate na SC, kajti tudi tam imajo komisijo za usmerjanje in vam bodo bolj detajlno razložili cel postopek.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Midva sva dala to skozi pred dvema letoma, tako, da bo malo bolj po spominu napisano. Mislim, da sva bila na prvem pregledu tam novembra, aprila pa sva že dobila priporočilo za šolo. Ne zgleda nič hudega, zdaj ne vem a je bila tista prva, pri kateri sva bila psihologinja, pa potem defektologinja, pri kateri je delal teste. Pri psihologinji sva bila samo enkrat, pri defektologinji pa vem, da sem šla enkrat sama na pogovor, drugače je pa bil otrok notri pri njej po eno uro in je reševal teste. Šla sva tja ene petkrat, šestkrat, dobiš tudi polo, ki jo rešijo v šoli, kakšne težave ima otrok, pa te stvari, to ponavadi potem šola pošlje sama na Svetovalni center. Testov otroka jaz nisem videla, meni je potem defektologinja razložila rezultate. Ni nič groznega.

New Report

Close