Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva diagnoza laparoskopije

diagnoza laparoskopije

Spoštovani,

z možem se že dolgo trudiva, da bi zanosila, žal brez uspeha. Njegov spermiogram je ok, problem pa je pri meni, in sicer:

– od 16. leta imam nenormalno boleče menstruacije in končno mi je uspelo prepričati ginekologa, da so mi opravili laparoskopijo in histeroskopijo, prosila pa bi vas za razlago rezultatov, spodaj bom prepisala, kaj piše na odpustnici:

Kavum ut. normalne velikosti in oblike, stene ravne, sluznica b.p. Oba ostija b.p. Zgornji abdomen izgleda b.p.
Uterus normalne velikosti, gladkih sten. V Retziusovem prostoru in v Douglasu več endometriot. žarišč, ki jih elektrokoaguliram. Ovarija obojestransko 4x3x3 cm, razbrazdane površine, tubi obojestransko makroskopsko b.p., fimbrije proste. Sledi obojestranska elektrokoagulacija ovarijev, izteče serozna tekočina.
Hidrokromopertubacija: tubi nista prehodni. Kontrola hemostaze, eksulfacija.

Ker imam ginekološki pregled šele čez 1 mesec in sumim, da je zgornji opis slab, bi vas lepo prosila za razlago.

Res najlepša hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,

če pustimo ob strani endometriozo, ki tudi lahko povzroča neplodnost, je vaš glavni problem, da “tubi nista prehodni”, kar pomeni po domače, da med spermiji in jajčecem ni naravne komunikacije. Takšen odklon od norme se lahko zdravi zgolj z OBMP, torej z oploditvijo z biomedicinsko pomočjo.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Najlepša hvala za vaš odgovor – se mi je kar zdelo, da diagnoza ne bo ravno rožnata, čeprav sem se v to prepričevala do zadnjega.

Zanima me, kaj lahko povzroči neprehodnost jajcevodov in kako to, da mi ju na laparoskopiji niso uspeli “odmašiti”? Na HSG-ju so mi namreč zatrjevali, da je z desnim jajcevodom vse ok, le levi da je delno prehoden in naj kar pridno poskušava zanositi, zdaj pa tale šok in res ne vem, kaj naj si mislim (???)

Res sem razočarana, ker že od 23. leta (torej 5. let) prosim za laparoskopijo in sumim, da bi mi pri 23. lahko marsikaj rešili, tudi jajcevode. Ali morda veste, zakaj ginekologi tako zelo dolgo čakajo s temi posegi in raje rečejo “Ko boste rodila, bo bolje”? Trenutno se namreč počutim malce izigrano…

Zanima me, kako naprej – ali so možnosti (glede na moje stanje v rodilih), da nama postopek IVF uspe, realne?

Res najlepša hvala, ker mi ob tako težkem trenutku stojite ob strani – če bi bili vsi vaši kolegi taki, kot ste vi, bi bilo težav gotovo veliko manj.

Lep pozdrav.

Spoštovani,

ko bi res lahko bilo v medicini vse popolnoma jasno in ostro zamejeno kot britev, pa žal ni. Diagnoza “zamašenih jajcevodov” je padla na podlagi poskusa prebrizganja rodil z modrilom med laparoskopijo in ker se na koncu jajcevodov modrilo ni pojavilo, je kirurg zaključil, da jajcevoda nista prehodna. Po drugi strani zdaj vi pravite, da je HSG pokazal prehodnost vsaj enega jajcevoda in delno neprehodnost oziroma večji upor v drugem??? Torej gre za neke vrste neskladje med ugotovitvami podobnih preiskav in nisem prepričan, da gre potem zadnjemu izvidu 100% verjeti. V takšnem primeru bi kazalo še 1x ponoviti HSG, ki mu vsaj kar zadeva diagnozo prehodnosti gre bolj verjeti kot “cromohidropertubaciji” med operacijo, kjer že majhna nedoslednost ali površnost pri namestitvi naprave za prebrizgavanje na maternični vrat povzroči neuspeh preiskave.
Zakaj nekateri ne pristopijo k potrebnim preiskavam, kljub temu, da za to obstaja zadostna utemeljitev, ne bi vedel. Opažam tudi pristranost, ko gre za isti problem pri različno starih ženskah, zlasti se težko doseže invazivne preiskave pri ženskah, mlajših od 25 let in hkrati se včasih zelo agresivno pristopa k istim preiskavam pri starejših od 35 let. Sicer je res, da imajo prve še veliko časa za zanositev, druge pa malo manj, ampak v čem je razlika med njimi, če obes skupini točno vesta, kaj želita? O tem v stroki žal ni veliko razprave, odločanje pa je zato prepuščeno posameznim zdravnikom, ki pač smo, kar smo, tudi samo ljudje.
Postopek IVF je nekakšna premostitev jajcevodov, saj se tisto, kar se sicer zgodi v okolici jačnika (oploditev), opravi izven telesa in se nato zarodek umetno vstavi v maternico, namesto, da tja pripotuje sam po jajcevodu. Še vedno pa je uspeh postopka IVF žal le 30% na ciklus in stavljeni zarodek.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,

ponovno se obračam na vas. Včeraj sem imela pregled po posegu laparo+histero pri ginekologu, ki me je operiral. Pojasnila sem mu svoje dvome glede diagnoze neprehodnosti jajcevodov pri laparo prav zaradi HSG-ja pred 4 meseci (ki je pokazal normalno prehodnost). Z mano se je strinjal, češ, citiram “možno je ja, da je sestra nepravilno vbrizgala modrilo” – moje vprašanje za vas pa je (pa prosim brez zamere glede med. sester, ker jih sicer zelo spoštujem) – kako je možno, da ta del posega opravi kar navadna medicinska sestra in ne dotični ginekolog???

Po pregledu me je dotični ginekolog poslal še na pogovor k ginekologu, ki se ukvarja z nedplodnostjo, tam pa me je zadel drugi šok. Namreč, lepo sva se pogovorila, gospod pregleda diagnozo laparoskopije, me pomiri glede (ne)prehodnosti, ker je “verjetno” napaka (res ne vem, kaj naj si mislim?), nato pa tole, citiram: “ja, gospa, izgleda, da so vam sicer vso endometriozo počistili, ampak bomo šli kar naslednji mesec v IUI, pokličite prvi dan M”.

Glede na zgoraj napisano me zanima vaše mnenje:

1. Recimo, da se je “sestra” res zmotila in napačno vbrizgala modrilo – torej imam prehodne jajcevode, vse ok, in bi lahko kakšen mesec ali dva poskušala NARAVNO, ne vidim razloga, zakaj s tako naglico takoj na IUI??? Ali se endometrioza res tako hitro ponovi?

2. Če pa sta jajcevoda res neprehodna, potem pa je IUI itak brez smisla, samo en stresni mesec brez rezultata več ?

Lepo prosim za vaše mnenje glede zgoraj napisanega, ker res ne vem več, kaj naj si mislim o vsem skupaj.

Najlepša hvala!

Spoštovani,

sestra se kaj dosti ne more “zmotiti” ampak lahko le iz brizge v sistem stisne modrilo. Zmoti se lahko zdravnik, ki na maternični vrat namešča pripravo za prebrizgavanje rodil z modrilom če pri tem ne preveri tesnost s fiziološko raztopino. Če sistem ne tesni, sestra tega ne more popravljati. Glede IUI se strinjam, da ima smisel le pri prehodnih jajcevodih, zakaj se je zdravnik odločil za IUI pa bi težko ugibal. Če je partnerjev spermiogram v redu, potem za IUI res ne vidim veliko smisla. Endometrioza se praviloma v manj kot 6 mesecih ne ponovi, potem pa žal ni več zagotovila. Pri nekaterih traja do ponovitve leta, pri drugih pa le 6 mesecev.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni! 

Z možem se že dve leti trudiva zanositi. Imam 5 let staro hčerko, s katero sem zanosila v prvem mesecu. Stara sem 30 let. Možev spermiogram je bp, prav tako moja maternica, jajčniki in izvidi krvi. Pred kratkim sem bila na pregledu prehodnosti jajcevodov s kontrastom. Ginekolog je rekel, da je en jajcevod zamašen že na začetku, saj kontrast sploh ni vstopil vanj, v drugega pa je nekaj kontrasta sicer vstopilo, ampak je tudi neprehoden.
Svetoval mi je IVF. Vprašala sem za laparoskopijo, pa mi je rekel, da to nima smisla, ker če se že zdaj z vbrizgavanjem kontrasta ni noben jajcevod niti malo odmašil, se ne bo niti pri laparoskopiji. Kaj vi menite? Bi bilo res bolje iti takoj na IVF?
Poleg tega mi je omenil, da obstaja tudi možnost IVF z mojim naravnim ciklom, brez stimulacije jajčnikov. To sploh nisem vedela, da obstaja. Iskreno mi je to ljubše, saj me je pikanja s hormoni kar malo groza. Kakšne imate izkušnje s tem?
Razumem, da pri naravnem ciklu lahko spunktirajo samo eno jajčno celico in moram v primeru neuspele oploditve ponovno v to. Ampak, glede na to, da sem mlada in zdrava in je res problem samo mehanski, torej v neuporabnih jajcevodih, imam kar dobre možnosti, da to uspe. Ali? Kaj menite?
Najlepša hvala za odgovor!

se strinjam, vendar je IVF v naravnem ciklu kar zahtevna reč, kajti ovulacije preprosto ni mogoče točno predvideti, punkcijo pa je vseeno treba tempirati kak dan ali dva vnaprej in v tem času pri več kot polovici pride do spontane ovulacije, kljub UZ nadzoru ciklusa na 2 dni od 10. ali 11. dneva dalje. Skratka, to je precej zahteven proces, ki žal ni ustrezno ovrednoten in se zato z njim le redko kdo želi ukvarjati. S tem se je pred upokojitvijo ljubiteljsko ukvarjal eden od utemeljiteljev IVF pri nas, prof. Tomaž Tomaževič, ampak kot rečeno, je bil on z dušo pri vsem do obisti, kar je danes, v časih, ko šteje le denar, katerega pri nas v zdravstvu itak nikoli ni dovolj tudi za nujne reči, iluzorno.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

V UKC Maribor se s tem menda ukvarja dr. Vilma Kovač. Uspešnost naj bi bila kar 2x manjša, kot pri IVF s stimulacijo. Ampak ne vem, od česa je ta uspešnost sploh odvisna, saj so vzroki neplodnosti zelo različni. Mi svetujete kar klasično IVF, ali bi poskusila najprej s svojim ciklom? Kaj pa menite o laparoskopiji? Bi bilo vredno poskusiti?

Spoštovani,

na uspešnost IVF v spontanem ciklu vpliva zlasti sposobnost uganiti, kdaj je pravi trenutek za punkcijo, saj se ovulacije ne sproži umetno s stop injekcijo ampak je treba predvideti lasten LH vrh. Uspeh se lahko izboljša, če se dela LH test (test ovulacije) in nato 36 ur po + testu punktira folikel.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close