Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija D3 kapljice, rast dojenčka

D3 kapljice, rast dojenčka

pozdravljeni.

danes sva imeli s hčerkico pregled pri 6 mes. pri vsakem pregledu mi pediatrinja pove, da rabi več kapljic vitamina D, da ima mehke kosti ko potipa glavico. v začetku sem ji dajala oleovit, ko pa sva začeli hoditi vsak dan ven, pa sem prenehala, saj svetovalke LLL pravijo, da dodajanje ni potrebno.zdaj, ko pediatrinja ponovno že tretjič ugotavlja da potrebuje ta vitamin pa sem že malo zmedena, ali ga torej res potrebue ali ne.

drugo pa je teža in višina. o predebelih dojenčkih sem si podrobno prebrala s pomočjo brskalnika in sem se že malo potolažila, ko sem brala na to temo. me pa malo skrbi, ker od prejšnjega pregleda ni nič zrasla.

torej mere so takele:

rojstvo: 3870g 54 cm
6t: 5340g, 57,5cm
3m: 6980g, 63,5cm
5m: 8050g, 67,5cm (en teden manj kot 5m)
6m: 9140g, 67,5cm (en teden več kot 6m)

ali je normalno, da v enem mesecu in pol ni čisto nič zrasla, se je pa zredila za 1 kg. to sem opazila šele doma in nisem uspela vprašati pediatrinjo kako je s tem.

je pa polno dojena. GH sva začele dodajati pri 5,5 m in seveda zelo pridno in rada je. ji pa ravno zaradi teže dodajam le dvakrat na dan za kosilo zelenjavo in pozno popoldne mlečne kašice.

ne predstavljam si, da bi jo lahko manj dojila, saj se dojiva ko se zbudi, pa ko se uspava dopoldne in popoldne, pa zvečer. pa včasih vmes kadar je žejna (noče nič piti) in enkrat ponoči.

kako lahko pazim na težo, ali bi bilo pametno ukiniti te popoldanske kašice in raje dati kakšno bolj sadno stvar.kakšna količina GH je primerna za tako težo otroka. 1 dcl ali je 2dcl že preveč?

hvala za odgovore. kar nekaj vprašanj sem natresla. upam da ne preveč zmedeno. predvsem pa hvala za vsako spodbudno besedo, ki jo kar rabim saj mi je danes od vseh teh “odstopanj”od normativov kar malo težko.

neli

Nasvet zdravnika-pediatra, je vedno: AD3 KAPLJICE SO POTREBNE, NE GLEDE NA TO ALI JE OTROK DOJEN ALI HRANJEN Z ADAPTIRANIM MLEKOM. NASVET, DA PRI DOJENEM OTROKU DODAJANJE VITAMINA D3 NI POTREBNO, JE NAPAČEN IN POVZET IZ AMERIŠKE LITERATURE POPOLNOMA NEKRITIČNO!

Merjenje telesne dolžine je pri otroku kar tehnično zahtevna zadeva. Dvomim, da otrok ni nič zrasel, bolj verjetno je, da je bil slabo merjen (ali preveč iztegnjen oz. glavica ni bila do roba ali premalo izmerjen-premalo iztegnjena nogica).
Če dobro napreduje na teži, je le izjemno malo stanj, kjer ne bi rasel tudi v dolžino.
Meritev naj čez 1 mesec ponovi med. sestra.
Otroku dopoldne uvedite sadje, opoldne zelenjavno kosilo, proti večeru redkejšo mlečno žitno kašico, vmes pa dojenje. Zaenkrat GH šele uvajate in ni potrebno ukiniti dojenja po obroku GH.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

tole z AD3 kapljicami me je res presenetilo in šokiralo. tudi pri sinu sva poleti ukinila kapljice, pa ni bilo nič narobe, pri hčerkici pa mi res pediatrinja vztrajno govori, da ima premehke kosti.

bom zopet uvedla kaplice.

hvala za odgovor.

glede rasti pa bom prosila za dodatne meritve, mislim da pediatrinja niti ni preverila kakšna je bila višina na zadnjem pregledu.sicer pa res mislim da verjetno ni kaj posebnega saj je prve mesece malo bolj rasla, no zdaj se je pa to malo ustavilo.

pozdravček. neli

Pozdravljeni!
Naj le dodam, da je moja hči v enem mesecu celo pol centimetra manjša 🙂 Vem, da je tako majhnega otroka težko izmeriti in se ni potrebe sekirati 🙂 LP

Ja, to pogosto vidimo. Najbolj so ogorčeni mladostniki, ki so npr. na sistematskem pregledu 2 cm manjši, kot so bili 2 leti prej. Seveda se niso skrčili, le napačno so bili izmerjeni!

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Če smem, bi le dodala, da svetovalke LLLI nikakor ne svetujejo, da se (A)D3 kapljic ne dodaja, le navajajo izsledke drugih člankov o drugačnih možnostih (izpostavljenost soncu): http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983894,1983894#msg-1983894
Tudi ko mamice jamrajo, da otroke črviči (domnevno prav po teh kapljicah), svetovalke ne priporočajo ukinitve kapljic, ampak posvet s pediatrom.

Danes o dodajanju vitamina D lahko preberemo tudi kaj takega: http://www.nutraingredients.com/news/ng.asp?n=85538&c=91Z1aUShVMaUv%2B565bGpiw%3D%3D

Lp, 31

hvala 31 za tole pojasnilo. čisto drugače je, če samo slišiš da moraš dajati kapljice ali da ni potrebno kot pa če prebereš popolno razlago. med dejavniki tveganja sem našla tudi to, da je pomanjkanje večje če imaš več otrok enega za drugim in res imam pred tem sina in hčerkica je mlajša 15 mes. to pojasni razliko in potrebo po vitaminu.

hvala 31 za link.

Slovenski pediatri so enotnega mnenja, da dojenček v prvem letu potrebuje dodatni vnos vitamina D, ne glede na to, ali je dojen ali ne. Pomanjkanje vitamina D hitro sproži epidemijo rahitisa, s čimer se ukvarjajo tudi Američani, ki so po omenjenih študijah profilakso z vitaminom D opustili oz. ni del splošne prakse. Velike doze, omenjene v drugem linku, pa so priporočljive za adolescente.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje.
Prega otroka sem rodila aprila 2009 in do prve posvetovalnice (po 6 tednih) ni bilo treba jemati nobenih kapljic/dodatkov. Nato sem mu dajala Fluoretten, ki mi jeh je kolega prinesel iz Nemčije. Sina ni nikoli zvijalo ali grizlo.

Sedaj sem rodila drugič in mi je že v bolnici pediatrinja dala recept za D3 plivit kapljjice. Hčerki tako že teden dni dajem te kapljice in pojavili so se že krči, tudi v blato je bolj zelenkaste barve in napenjanje, kateremu ponavadi sledi polivanje. Sicer krči nis nekam hudi, moti pa jo vseeno.

Zanima me, zakaj je tokrat že takoj po rojstvu potrebno začeti dajati kapljice in ali lahko preneham s Plivit D3 kadarkoli in začnem dajati Fluoretten ali pa magari Oleovit, za katerega sem prebrala, da je bolj blag?

Hvala in LP!

Od lanskega leta so v veljavi smernice, po katerih dodajamo dojenčku vitamin D že od rojstva dalje. Vsak novorojenček bi moral iz porodnišnice priti s predpisanim vitaminom D3.
FLUORETTEN vsebuje samo flor, ki pa ga ne dodajamo več rutinsko, pač pa ga uvede samo otroški zobozdravnik, če za to obstaja indikacija.
Pojav krčev v tem starostnem obdobju je pogost in ga štejemo kot znak nezrelosti črevesja. Pogosto krče potem pripišemo vitaminu D, ki redkeje povzroča krče kot kombinacija, ki se pri nas predpisuje (AD3 vitamin). Oleovit ni blažji preparat, saj vsebuje enak vitamin D3.
Vsekakor Fluoretten ni zamenjava za vitamin D3.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

A tole glede vitamina D iz porodnisnice v praksi velja? Po vasih izkusnjah od kdaj letos? Sem rodila aprila v Lj, pa mi o tem nihče ni povedal nic, o receptu pa seveda ne duha ne sluha. Sva ga dobili na prvem pregledu in nadaljujeva s pravim stevilom kapljic.

V določenih porodnišnicah predpisujejo D3 vitamin. Ne pa povsod.

pozdravljeni

Imam 6 mesecno puncko, ki sem ji do zdaj dajala oleovit 1 kapljico…sedaj pri tretjem cepljenju pa mi je pediatrinja rekla, da naj zdaj zacneva z ad3 kapljicami za kar mi je tudi napisala recept.

ko sprasujem druge mi pravijo, da ad3 niso dobile in da so oleovit dajali do starosti enega leta…mi lahko vi kaj vec poveste? Dajat ad3 ali nadaljevat z oleovitom

AD3 je v slovenskem prostoru predpisano preventivno zdravljenje dojenčkov do prvega leta starosti. Mame pogosto trdijo, da dodan vitamin A povzroča krče, po mojih izkušnjah najdlje do 3. meseca (le izjemoma dlje). Torej do 3. meseca D3, potem AD3.
Še vedno pa velja strokovna smernica, da dodajamo tako vitamin D kot vitamin A (za razvoj vida).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

se pravi, da neham dajat oleovit in zacnem z ad3 prvo eno kapljico in povecujem do 7

Hvala

AD3 lahko uvedete po 2 kapljci na dan do skupno 7 kapljic dnevno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

POZDRAVLJENI
Prosla bi vas za nasvet moj sinek se je narodil velik 49 cm teža 2950, sedaj pri osmih mesecih ima 10kg in velik je 76 cm, vitamina d mu nikoli nisem dajala pri pregledu je zdravnica rekla da prehitro raste in da mu moram takoj začet dajat plivit kapljice . ali lahko kar začnem zdaj in koliko kapljic dnevno.

hvala za vaše odgovore

lp.

Količina je odvisna od preparata. Če imate AD3, potem 7 kapljic dnevno, če imate Plivit D3, potem 2 kapljici dnevno in če imate Oleovit D3, 1 kapljica dnevno. Seveda takoj.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

Vljudno vas prosim za pojasnilo glede dodajanja vitamina D3 dojenčku, ki ima refluks oziroma po vsakem podoju poliva. Ob začetku podoja dam preko žličke 3 tedne staremu dojenčku eno kapljico Oleovit D3,vendar me skrbi, ali se vitamin D3 sploh uspe absorbirati, saj moj dojenček skoraj po vsakem podoju poliva, včasih takoj po podoju oziroma med podiranjem kupčka, včasih ob previjanju, 2 uri po podoju. Ali moram v primeru, da je polil po tem, ko sem mu dodala vitamin D 3, ponovno dodati eno kapljico ali ne? Koliko časa mora preteči od zaužitja kapljice, da je korist od dodajanja vitamina D?

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor že vnaprej in vas lepo pozdravljam

POskusite dati kapljico D3 1 uro pred dojenjem.
Če polije/bruha takoj po dojenju, običajno ne ponavljamo D3 (za druga zdravila pa to zagotovo velja).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close