Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Custvena odsotnost

Custvena odsotnost

Spostovani,
Prosim za vase mnenje glede sina Maja, star je deset mesecev. Rojen je bil s 34.tedni kot nedonosencek, polno dojen do devetega meseca. Kljub prezgodnjemu porodu je bilo vse bp, dojencek se razvija kot mora. Opazam pa stvari, ki ne vem ali so ok, ali me samo prevec skrbi. Ker o tem ni nikjer nic napisanega, ne vem kaj si naj mislim.
S sinom obiskujeva fizioterapijo zaradi blage hipotonije, razvojno malenkost zaostaja za svojimi vrstniki. Pri desetih mesecih (kor.8,5) se sam posede, dvigne ob opori in stoji, se plazi po tleh. Kot nedonosencek smo to nekako tudi pricakovali in mislim, da bo vse se nadoknadil.
Kar pa me je presenetilo (mogoce zaradi tega, ker so me vsi strasili kako bo hudo) je to, da imam obcutek, da se Maj custveno ne naveze na nobeno stvar in nikogar. Ne vem ali so samo nakljucja, ampak ko smo zaceli z gh se je sam odstavil od dojke, ko smo ga dali spat v svojo sobico, je tam zaspal brez tezav (nikoli ni bilo tezav z uspavanjem), nikoli ni imel dude (ni vedel kaj naj z njo in se je samo igral z njo), ko je prespal pri babici pred cca mescem dni tudi ni bilo nobenih tezav. Ko ga kje pustim in pridem nazaj ne joka za menoj, me je sicer vesel ko me vidi, ampak vesel je vsakogar. Zaigra se z babico in mislim, da me sploh ne pogresa. Veliko so mi govorili o separacijski stiski, jaz tega ne opazam. Malo sem zmedena, ker v vecini literature berem ravno obratne stvari, torej kako reagirat ko otrok joce, kako ga uspavat, kako ga odvadit od dudice itd…Maj je bil ze kot dojencek priden, tudi ni zelo veliko jokal, kadar pa je, je bil lacen ali zaspan. Ko je bil se manjsi sva se veliko cartala, sedaj se vec noce, ker samo raziskuje okoli, se plazi po tleh itd. Skrbi me torej to, da je custveno odsoten in ne vem ali je to ze mogoce pri tako majhnem dojencku ali ne? Ne znam si predstavljati kako bo kasneje ko bo odrascal, ali ne bo imel custev do nikogar? Vsi starsi razlagajo kako otrok joce ob locitvi, nas pa sploh ne…ne vem ali je se premajhen, ampak pri desetih mesecih mislim da vec ne…
Prosim za vase mnenje.
Hvala

V tej starosti je zelo težko opazovati in potrditi motnje čustvovanja. Obnašanje, čustvovanje, zmožnost socialnih stikov so lahko še povsem primerni, lahko pa nakazujejo odklone, ki bi nas skrbeli.
Intenziven očesni kontakt, govor, kazanje čustev (zelo se razjezi, zelo nas nasmeje), kaže s prstom, pomaha v p ozdrav, igra z različnimi igračami (ne stereotipno), kazanje s prstom, so kazalniki, da je z otrokovim razvojem najverjetneje vse v redu. Vendar so to kazalci primernega razvoja pri 12 mesecih. Vsekakor opozorite pedaitra, da preveri razvoj na sistematskem pregledu pri 12 mesecih.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close