Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Čuden problem

Čuden problem

Pozdravljeni, na vas se obračam z dokaj čudnim problemom, o katerem nisem nikjer zasledil še nič zapisanega.

Nekje pred dvema mesecoma se mi je ob delu za računalnikom ‘začela vrteti slika’ … pri čemer poudarjam, da jasno ni šlo na sliko za računalnikom, pač pa za moj vid. Če bi zadevo moral opisati bi rekel, da je šlo za neke vrste vrtoglavico – “slike” se mi je obračala v nasprotni smeri urinega kazalca in to do 90 stopinj odklona od normalnega položaja ter se od rotacije do rotacije stopnjevala (torej od začetka mali odkloni, potem pa do 90 stopinj). Seveda sem se prestrašil in nekako pričakoval, da se bom onesvestil (kar se ni zgodilo) ter se oprijel stola. Ta napad je nekje po 30 sekundah minil – se mi je pa potem še kako minuto blago vrtelo (tokrat ‘normalno’ in ne z rotiranjem “slike”). Mislil sem, da je šlo za enkratni pojav, vendar se mi nekaj podobnega sedaj ponavlja dokaj pogosto – vsaj enkrat tedensko, pri čemer ti sedanji napadi niso tako močni kot je bil prvi – gre pa za podoben efekt rotiranja slike, trajajo pa le po 10 sekund, so pa seveda zelo moteči. Ugotovil sem, da lahko napad prekinem, še preden se začne v polni jakosti, s tem ko premaknem glavo v levo ali desno od položaja, v katerem sem imel glavo, ko se je napad začel. Za omeniti je, da se mi kljub vrtenju slike pri teh sedanjih napadih ne “vrti” v klasičnem smislu – torej lahko grem naravnost, itd. V zadnjem času poleg tega opažam, da mi po takem napadu potem še rahlo piska v ušesu, kar pa se je spet začelo pojavljati sedaj, od začetka tega piskanja v ušesu nisem imel.

Mi lahko pojasnite za kaj gre pri tem vrtenju in ali se moram s tem oglasiti pri svojem zdravniku?

lp, d.

Spoštovani!

Kot kaže gre za vertebrogeno (izvirajočo v hrbtenici) vrtoglavico. Pri delu z računalnikom pogled močno fiksiramo in pri tem trpi vratna hrbtenica v prisiljenem položaju, kar povzroči utrujenost mišic in spazem le-teh. Kot posledica pritiska pride do kratkotrajne motnje prekrvavitve v ravnotežnem organu (ki je blizu slušnega) in vrtoglavica in šumenje sta tu. Potrebno bo razgibati vrat vsake pol ure, če se da tudi vmes, včasih ga z rokami »nategniti«, delati vaje za krepitev vratne muskulature in seveda preveriti, če je sedenje in položaj računalnika fiziološko ustrezen.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close