Coaxil
Pozdrav!
Moje ime je Jan in sem star 16 let in imam po mnenju psihiatra anksiozno motnjo in blago depresijo.
Predpisal mi je Coaxil 3×1 tableto. Pa me zanima, kaj več o tem antidepresivu. Na internetu kaj dosti ne najdem, kot da se ga dosti ne predpisuje.
Je to močna ali blag antidepresiv? Je učinkovit v primerjavi s SSRI?
Pozdravljeni,
tianeptin (Coaxil) je antidepresiv ki ima primerljivo učinkovitost z novejšimi SSRI-ji in se dobro prenaša. Predpisuje se za depresijo in anksiozne motnje. Zaradi njegovega profila in dobre prenosljivosti, se pogosto predpisuje starejšim in ljudem ki imajo zraven depresije še zlorabo ali odvisnost od alkohola. Če boste iskal pod “tianeptin” boste našel več podatkov na internetu, saj je Coaxil samo komercialno ime ki ni v vseh državah isto.
Lep pozdrav,
Pozdrav!
Tudi jaz sem na Coaxilu in imam en problem z opozorilom, ki se glasi, da ga je treba ukiniti 24 ur pred narkozo. Nekdo je že zastavil to vprašanje tukaj na tem forumu, pa zdaj ne najdem teme. Hočem samo rečt, da se mi zdi malo neodgovorno od zdravnikov, da noben ne ve, v čem je dejansko problem? Vprašal sem znanca, ki je mag. anesteziologije in dela v Ukc. Najprej sploh ni vedel, kaj je to zdravilo, potem je šel gledat v smpc in mu sploh ni jasno, kakšna interakcija bi lahko bila in kako huda bi lahko bila. Rekel je, da bi to morali vedeti tisti, ki ga predpisujejo, torej psihiatri. Pa zdaj brez zamere, ampak tudi psihiatri ne veste, v čem je problem in kako nevarno je to lahko, če pride do nujne operacije.
Zamislim se, če je vredno to še naprej jemati ali pa zamenjati s kakim SSRIjem.
Lep pozdrav!
Pozdravljeni,
ker mi ponovno ni uspelo najti ene raziskave ki bi mi razložila podlago za to opozorilo, sem vprašanje posredovala proizvajalcu Coaxila Servier Pharma d.o.o.
Počakajmo na njihov odgovor. Mene tudi zelo zanima.
Lep pozdrav,
Zanimiva tema. Jaz sem specializant anesteziologije. Pred tremi tedni sem imel eno nujno operacijo in pacientka je jemala coaxil. Vzela je dva tisti dan. Uporabil sem anestetik v plinu in IV in ni bilo nobenih tezav. Tlak, oskrba s kisikom, ekg itd. je vse potekalo normalno. Postoperativno ni bilo posebnosti, pacientka je se tisti dan zvecer ponovno zauzila 12.5 mg tianeptina. Upam, da sem kaj pomagal.
Pozdravljeni,
ja, vprašanje je zanimivo za psihiatre in anesteziologe, ter seveda za tiste ki Coaxil jemljejo. Me prav zanima razlaga. Odgovor še čakam.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni vsi ki vas zanima tema!
Na moje vprašanje o vzrokih za prej omenjeno opozorilo, sem dobila naslednji odgovor:
Spoštovani,
Pošiljam vam odgovor na vaše vprašanje v zvezi s tveganji ob jemanju zdravila Coaxil (tianeptin) v primeru posega v splošni anesteziji.
Študij interakcij med tianeptinom in zdravili, ki se uporabljajo pri splošni anesteziji, zaenkrat žal ni.
Edina zdravila, ki so kontraindicirana ob jemanju tianpetina, so kot že veste ireverzibilni zaviralci monoaminooksidaze. Tianeptin in njegov glavni metabolit se presnavljata predvsem z beta oksidacijo, ki je za zdravila relativno redka metabolna pot. Iz in vitro študij je znano, da na presnovo tianeptina zaviranje citokroma P450 ne vpliva, zato ni pričakovati farmakokinetičnih interakcij z zdravili, ki se presnavljajo s citokromom P450. Študija interakcij med različnimi odmerki tianeptina in oksazepama ni pokazala interakcij med omenjenima zdraviloma. Prav tako ni bilo sprememb v vezavi tianeptina na plazemske beljakovine ob sočasni uporabi različnih antidepresivov in protivnetnih zdravil. Do sedaj tako niso potrdili nobenih farmakokinetičnih interakcij med tianeptinom in drugimi zdravili.
Ker ni na voljo specifičnih podatkov, je zdravljenje s tianeptinom pred posegom v splošni anesteziji zato priporočljivo prekiniti.
Če je potrebna splošna anestezija, mora biti anestezist obveščen o zdravljenju s tianeptinom. Jemanje zdravila Coaxil je treba prekiniti, in sicer zadostuje 24 ali 48 ur pred operacijo. Kot pri vseh psihotropnih zdravilih pa zdravljenja ne smemo naglo prekiniti, temveč je treba odmerek zdravila postopoma zmanjševati v obdobju od 7 do 14 dni.
Pri nujnih stanjih lahko operacijo opravimo brez vmesnega obdobja izpiranja, vendar je potrebno bolnika v perioperativem obdobju spremljati.
Lepo vas pozdravljam,
(podpisano, podatki meni znani)
Torej, edino kar se nanaša na anestezijo je podatek, da ni podatkov in se zato priporoča prekiniti zdravljenje 24 ur pred operacijo, ali v primeru nujne operacije spremljati bolnika (kar sicer ne bi?) v perioperativnem obdobju.
Lep pozdrav,