Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Življenje, ah to življenje cerklje na gorenjskem. kako je živeti tam

cerklje na gorenjskem. kako je živeti tam

Ob petkih zvečer sem in tja pridem v ŠTALCO ,da morda ujamem kakšno pristno “gorenjsko debato”.
Če si res v bližini, se pa lahko srečamo in izmenjamo stališča oz. mnenja.
Za otroke naj te pa ne skrbi! Trenutno ne delam direktno z njimi, vsekakor pa v dobro NJIM! Lp!

Ob petkih zvečer sem in tja pridem v ŠTALCO ,da morda ujamem kakšno pristno “gorenjsko debato”.
Če si res v bližini, se pa lahko srečamo in izmenjamo stališča oz. mnenja.
Za otroke naj te pa ne skrbi! Trenutno ne delam direktno z njimi, vsekakor pa v dobro NJIM! Lp![/quote]

ja lahko se srečamo in kako rečemo…., sem za!

Sem ljubitelj narave, plesa in vsega lepega, ločen po tuji krivdi, ne pijem ne kadim - 1. april...

Lani enkrat sem bila na pošti v Cerkljah. Noter je prišla ena (zelo) stara teta in rekla:

“A lahko dobim eno… kako se že reče… envelope?”

:)) Očitno se izseljenci iz raznih koncev sveta vračajo v svoje rodne Cerklje. No, mogoče jih pa Cerkljanka in podobni postrani gledajo, ker so “priseljenci” oz. “turisti”. No, ali pa je envelope tudi cerkljanska beseda, to nam bo Cerkljanka povedala, ko konča svoj dialektološki seminar.

Ne, beseda “envelope” se v Cerkljah nikoli ni uporabljala. Pa sem rojena tu in spremljam govor in njegove spremembe skozi čas dokaj dosledno.
Dvomim tudi, da je bila goospa izseljenka, prej “napihnjena” turistka. Izseljenci se redko vračajo. Ko so prišli oz. pridejo (večina je preminulih) priredijo neko zakusko v domači hiši in obiskujejo sorodnike. Nikoli se ne postavljajo s “prevzetimi “besedami, njihovi pogledi so žalostni, bolečina vidna preko dveh oči… Domačin prepozna domačina izgnanca . Izgnanec nikoli ne hodi na pošto, banko… Ne norčuj se iz teh ljudi, ker ne veš, kaj so izgnanci. Tudi jaz ne vem natanko, ker je nemogoče prodreti v njihov svet.
Izgnanstvo z dialektološkim seminarjem nima nobene zveze. Izgnanci niso avtohtoni prebivalci. Njihov govor je tako ali tako “sfižen” in primeren za druge jezikoslovne obravnave. Lp!

kolk generacij mora bit, da so zare domorodci? tri, pet, morajo imet svoje drevo?

Kar se jezikoslovja tiče – AVTOHTONI PREBIVALEC nekega kraja, je človek, ki je v tem kraju rojen, ki se nikoli ni selil (vožnja do delovnega mesta tu ne šteje) in ki je star 50 +.
S tem ni mišljeno podcenjevanje vseh ljudi, ki se selijo, a čim človek zamenja okolje, se v njegov govor nevede ali nehote ali kakorkoli že vrinejo značilnosti govora druge narečne skupine.

Torej, za mene so trenutno dragoceni avtohtoni prebivalci “cerklajnskega govora” in globoko upam, da se ne okužijo s kakšnimi novitetami oz, da mi ne umrejo. Za druga področja pa ne vem:)Lp!

za primerjavo … v prlekiji so avtohtoni tisti, ki imajo rodovnik za nekaj stoletij nazaj in eni ga imajo celo za 500 let.
moja mama je po tvoje torej avtohtona prebivalka, pa ne govori 100% šenčurjanskega narečja. ampak zame to čemur ti praviš domorodec to pač ni. sicer pa se ogromno cerkljanov vozi na elo v bližnja mesta in dvomim da je – razen redkih kmetov – kaj dosti avtohonega narečnega guvurejna.

Pa že ženijo naj se samo med sabo!
Tako kot pred desetletji v krajih bogu za hrbtom – Kropa, Mostrana……….

Da je bilo potem v eni družini 7 otrok, od tega 5 prizadetih, ene 7 jih je pa umrlo takoj ob rojstvu.
O buh pomagi – NE ŽIVET V CERKLJE!

jezikoslovnega stališča imam lahko jaz pradeda iz Amerike, pa zato nisem avtohtona prebivalka nekega kraja v Ameriki. Tu ne gre za družinsko deblo. Gre za to, da v nekem kraju živiš od rojstva pa tako rekoč do smrti, se vmes ne seliš oz, ne menjuješ svojega govornega območja. Kaj ti ni jasno?

Jaz imam moj kraj rada, cenim ljudi iz tega kraja-tudi tiste, ki jih več ni in so za ta kraj ogromno naredili.
Jaz to šač vem in čutim, prišleki pač ne! V čem je sploh vaš problem? Če se selite, sprejmite kulturo in navade nekega kraja, ali pa vsiljujte neke globalizacijske ideologije, ki v končni fazi ne vodijo drugam kot v globalizacijo! Potem je bo tudi turizem in vse ostalo globalizacijsko. Tega si pač nekateri NE ŽELIMO!Lp!

kaj zdaj? naj se ne selim tja, ker me bodo živo požrli???

Pa kaj to tebe skrbi? Bodi , kjer si! Pri nas vsaj nimamo mafije, prostitucije, narkomanije in druge pizdarije, ki jih ponavadi prinesejo nihče drug kot priseljenci, ki drugega dela itak nimajo.

Kar pa se otrok tiče-imamo družine z zdravimi otroki in naša največja skrb je, da ostanejo v domačem kraju. Lahko gredo študirat v Ljubljano, kjer mimogrede pometajo z mestno konkurenco, potem pa je naša največja želja, da jim omogočimo delo in bivanje v domačem kraju.

kaj mi ni jasno? jasno mi ni to, da je dost samo eno življenje, da je nekdo avtohton. se ne rabiš selit, da ne znaš domačega narečja. je dost že to, da hodiš ven v šolo, pa v službo.

jaz sem se preselila v prlekijo pred letom in pol. prvo kar sem naredila je bila strokovna ekskurzija po prlekiji s človekom, ki ima rodbinsko drevo za 500+ let nazaj. in je res avtohtoni prebivalec prlekije. zdaj lahko mirne duše povem da poznam prlekijo mogoče bolj kot kak domorodec, ampak to še vedno ne pomeni, da se z njihovim kastnim sistemom strinjam in sem nadvse srečna, da sem tujka, ker sicer ne vem kako bi v takem okolišu živela.
kaj si domažčini mislijo o meni me prav mal briga, meni je važno le to, da me pustijo pri miru oz. da da se drug do drugega dostojno vedemo. enako si najbrž mislijo tudi “tvoji” tujci. pitaj boga zakaj si ti ves svoj lajf preživela v tej zakotni podeželski vasici. mogoče nimaš jajc it v svet, pa si si ustvarla svojega virtualnega ala “čisto cerklje”. pejt ml okol, boš vidla kok je lepo, boš vidla tut to, da so tut tujci zelo prijazni ljudje in gostoljubni in znajo bit tut sovražni, glih en tolk kolkr si ti sovražna do njih.

Eno samo življenje imaš! Da bi te kmetje požrli? Je pa le še veliko prijaznih krajev in ljudi po vsem sveti:)Lp!

Pa dej no, če te mal zezajo.

Poglej, da ti razložim! Če proučujem govor neke narečne skupine, mi je bistveno, da se izrek ne meša z izrekom druge skupine. Tu čustva in okoliščine selitev nimajo nobene veze.
Jaz v Cerkljah spremljam življenje (sem se vmes tudi selila) govor ljudi, ki se niso nikoli selili in ohranjajo prvine govora tako koroške kot gorenjske narečne skupine. TEH LJUDI je v Cerkljah morda še 5. Ki so ohranili bistvene značilnosti narečne gorenjske členjenosti po 14. stoletju.
To s sociologijo nima nobene zveze. Za jezikoslovca so ti ljudje dragoceni, ker se v vsakdanjem govoru niso srečali z drugo jezikovno skupino.
Zato grem veliko rajši z njimi na kavo kot s priseljencem! Razumeš?

Jap, ne naseljujte se v našo vasico. Pustite jo nam, pridite smučat ali na obisk in to je to! Pa bomo vsi zadovoljni:)[/quote]

O pa se bomo, morda sčasoma prevzamemo oblast potem pa vse zasfaltiramo…[/quote]

Bemfl, tle si pa fajn sfalil. Cerkljanska občina že ima asfaltirane praktično vse nekdanje kolovoze do vsake njive. Čist prepozen si s svojo idejo o asfaltiranju. Boš pa lahko, seveda v primeru, da prevzameš oblast, nalival po cestah ležeče policaje, ki jih v Cerkljah (za razliko od Šenčurjanov, kjer ne veš več , a po cesti voziš a plezaš:))) nimajo.

cng … hehehe šenčurci so face. na sredo vasi so postavili kip mariji tereziji – “zavetnici krompirja”. šenčur je zakon. :))) pa še tko fajn se je v nautilusu stepst s cerkljani.

No, ne moreš reči, da v tej debati nisi dobila jasne slike o celi situaciji, pa še nekaj o slovenski dialektologiji si se naučila (priznam, jaz tudi) :))

Ti se kar seli, saj avtohtoni prebivalci, ki kao branijo svoje pravice, se najdejo povsod, recimo tudi v bloku v Ljubljani (težijo priseljencem – npr. študentom, najemnikom). Pač jih odmisliš, če ti ne bodo šli ravno v bližini tvoje hiše polivat gnojnico iz čiste žlehtnobe.

Tale Cerkljankina debata o jezikovnih prvinah in narečnih skupinah mi pa postaja že simpatična, sem tudi sama jezikoslovka!

Ti “cerkljanka” – kar sanjaj in čvekaj o staroselcih iz 14. stoletja.
Ma nemoj, da jih je samo še ene 5 na tej stopnji?

Očitno potem kraj “živi”, se spreminja, se razvija……………

In ti si fakultetno izobražena? Ti si fijakarski konj! Zaplankana totalno.

Ti bi rada, da živimo v “Kekčevih deželah”. Ti si res ena……………uf. Evo ena taka težakinja v naselju, pa skrega pol vasi.

A je še kdo iz Cerkelj? Kdo je ta “Pehta – cerkljanka”?? Saj jo morate poznati!!

Hja, tale debata daje občutek, da cerkljanska tla bogato rodijo na jezikoslovnem področju. Kakšna napaka! Glavni debaterki, ki opevata lepote cerkljanske, imata jezik in slovnico na nivoju povprečne monovke. Ki je že pregovorno nizek.
Dajta, dekleti, če sta jezični dohtarci, to tudi pokažita v praksi!

New Report

Close