Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje moških proti HPV-ju

Cepljenje moških proti HPV-ju

Spoštovani,

nisem zasledil, da bi bilo možno tudi cepljenje moških/dečkov proti HPVju. Zanima me ali je to sedaj v Sloveniji stalnica, ali tega ne izvajajo? Mogoče če imate kakšne nasvete glede cepljenja pri moških, ki so ze spolno aktivni.

Hvala za morebiten odgovor in pogovor.

Lep pozdrav

Spoštovani, cepljenje dečkov proti HPV je v Sloveniji možno in je zaenkrat samoplačniško. NIJZ je konec leta 2019 na Zdravstveni svet naslovil predlog širitve Programa cepljenja z vključitvijo cepljenja proti HPV tudi za dečke. Ko bo predlog potrjen s strani Zdravstvenega sveta in ko bodo zagotovljena finančna sredstva s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), bo tudi za dečke na voljo cepljenje proti HPV na stroške obveznega zdravstvenega zavarovanja, tako kot poteka sedaj pri deklicah. (Vir NIJZ). V Sloveniji je na voljo 2-valentno in 9-valentno cepivo proti HPV. 2-valentno cepivo ščiti pred okužbami z dvema visokorizičnima genotipoma HPV, ki povzročata vsaj 73% vsega raka materničnega vratu v Evropi. 9-valentno cepivo pa nudi zaščito pred okužbami s sedmimi visokorizičnimi genotipi HPV, ki povzročajo okrog 90 % raka materničnega vratu ter pred dvema nizkorizičnima genotipoma, ki povzročata do 90 % genitalnih bradavic. Obe cepivi sta namenjeni tudi preprečevanju nekaterih drugih predrakavih in rakavih sprememb anogenitalnega področja, ki jih povzročajo visokorizični genotipi HPV.

Najbolje je (bi bilo), če bi se proti HPV cepile osebe še pred začetkom spolne aktivnosti. Seveda lahko tudi kasneje (moški), a ob tem moramo vedeti, da so se morda že okužili (in okužbe s tem tipom – s cepljenjem ni več mogoče preprečiti)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

So odobrili cepljenje za dečke morda bolj zato, ker je cepljenjh nekje 60% deklic, to pa je premalo in če bi bilo cepljenih okoli 90% deklic, cepljenja za dečke ne bi odobrili, tako sem brala vsaj? V preteklosti so govorili da sistematično cepljenje dečkov ni potrebno. So pa izumitelji cepiva govorili obratno, da bi bilo bolj smiselno dečke cepiti.

Spoštovani, upam, da sem prav razumela poanto vašega vprašanja. Pri prenosu okužbe sodelujeta oba spola, so pa težave, ki jih različni tipi HPV virusov povzročajo, različne, odvisno, na kateri sluznici se znajdejo. Npr. s HPV okuženi moški lahko ob vaginalnem spolnem odnosu prenese virus na dovzetno žensko, pri kateri virus lahko vpliva na razvoj raka materničnega vratu. Pri oralnem spolnem odnosu (globokem) pa taisti moški lahko okuži moškega ali žensko in pri obeh se poveča tvaganje za razvoj raka glasilk. Učinkovito obvladovanje virusa v populaciji mora zajeti oba spola v dovolj visokem deležu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ne, niste čisto razumeli. Na začetku cepljenja proti hpv so zagotavljali da je cilj cepljenja zgolj izkorenitev raka na materničnem vratu. In za izkorenitev raka materničnega vratu morajo biti sistematično cepljene samo ženske, da moškim ni potrebno biti sistematično cepljeni. Da v glavnem zaradi tega, ker imajo samo ženske maternični vrat in in pa finančni razlog je bil, da se ne financira ta oba spola. Da tudi večina drugih držav financira cepljenje zgolj za deklice. Potem so pa ugotovili da cepljenost deklic je v Slovenijinekje 60%, za doseganje cilja izkorenitev raka na materničnem vratu bi potrebovalu okoli 90% cepljenost.
In zaradi premajhne cepljenost v Slocvenijii v so po moji informaciji začeli v Sloveniji razmišljati da za izkoreninjenje RMV bi bilo cepljenje tudi za dečke smiselno. Govori pa se da cilj cepljenja ni več zgolj izkoreninjenje RMV, kot se je na začetku samo govorilo ampak tudi preprečevanje posledic hpv na splošno Zanima me ali so se odločili za cepljenje dečkov odločili zgolj zaradi premajhne precepljenosti deklic ker 60% ni dovolj za izkoreninjenje RMV in če bi bile deklice prcepljene v ciljnih okoli 90% populacije se za cepljenje dečkov ne bi odločili ali se je spremenil primarni razlog cepljenja, torej ne zgolj izkoreninjanje RMV, ampak preprečevanje posledic hpv pri obeh spolih in s tem doseganje večje kolektivne imunosti?
Sem pa brala mimogrede da izumitelj cepiva je bolj zagovarjal smiselnosti cepljenja za izkoreninjenje RMV najprej za dečke ker imajo slabšo odpornost proti hpv Kot ženske?

Oboje je pomembno, tako kolektivna imunost pri zaščiti samih deklic, kot tudi zaščita samih dečkov pred visokorizičnimi sevi in njihovimi škodljivostmi (vi temu pravite, “sprememba namena cepljenja”. Cepljenje ščiti pred okužbo s humanimi papiloma virusi (HPV), s katerimi se vsaj enkrat v življenju okuži 80 odstotkov spolno aktivnih oseb. Visokorizični sevi povzročajo genitalne bradavice in različna rakava obolenja pri obeh spolih. Genitalne bradavice in raka lahko zaradi okužbe s HPV dobijo tako ženske kot moški, pri moških npr okužba z virusom HPV povzroči raka na penisu, na glasilkah. Za cepljenje dečkov se torej odločamo tako zaradi dekloic, kot zaradi dečkov.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Brala sem da so razmišljali da bi cepljenje premaknili v 8. razred med drugim tudi ker se v šestem zdi staršem prezgodaj, ampak so se odločili da ne, ker da v osmem razredu so določene izjeme že spolno aktivne, v 6. razredu pa za 100% ni nihče spolno aktiven, nekaj takšnega?

Spoštovani, cepljenje je daleč najbolj učinkovito, če je popolna zaščita (cepljenje zaključeno) vzpostavljena pred začetkom spolne aktivnosti. Po raziskavah HBSC
https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/publikacije-datoteke/hbsc_2019_e_verzija_obl.pdf
je bila spolno aktivna že petina 15 letnikov, kar pomeni, da je potrebno s cepljenjem pričeti bistveno prej.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ampak v tujini pa cepijo 13-14 letnike.

Zakaj potem v Sloveniji ne cepijo v 8. razredu?

Različne države imajo različne cepilne sheme. Cepijo od 12. leta dalje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Od 5.7 imajo fantje do 26 leta cepljenje brezplačno,cepiti pa mora osebni zdravnik,so trije odmerki.Med prvim in drugim mora biti 2 meseca razlike med drugim in tretjim pa 6 mesecev.Vem ker sedaj dobivata odmerke oba moja sinova.

Ja, v Sloveniji so se v zadnjih letih skupine za cepljenje dodajale in program razširil tudi na dečke. L, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close