CARSKI REZ IN PONOVNA ZANOSITEV
Lepo pozdravljeni!
Sem nova na forumu in se še malo lovim, ker načeloma nisem uporabnica le -teh.
Imam pa vprašanje za dr.Pušenjaka. Morda je tema že odprta, vendar je nisem zasledila, zato naprošam za odgovore.
Februarja letos, sem s carskim rezom rodila dečka (sekcija je bila zaradi fetalnega distresa).
Sedaj me zanima, koliko časa mora preteči do naslednje zanositve?
Kakšen je riziko, če bi zanosila prej kot je priporočljivo?
Kakšne so možnosti, da bo naslednji porod potekal vaginalno? In ali je to tudi odvisno od tega kakšen je razmik med 1. in naslednjo nosečnostjo?
Ali je lahko nosečnost bolj rizična, če bi do zanositve prišlo prej kot je priporočljivo?
Najlepša hvala za odgovore.
spoštovanim,
glede na to, da še niste noseči in imate še vse možnosti popolnega nadzora nad zanositvijo (kontracepcija!) se mi zdi nesmiselno že razmišljati o tem, kaj tvegate, če bi prezgodaj zanosili. Se boste menda potrudili, da ne boste, mar ne? Po CR priporočamo najmanj 1 leto odloga do naslednje zanositve. Če se zanositev zgodi prej, obstaja večje tveganje za zaplete v nosečnosti, od splava preko nepravilnega vraščanja posteljice nizko ali v predelu materničnega vratu, krvavitev v nosečnosti, prezgodnjega poroda do možnosti raztrganja maternice med porodom. Če boste zanosili ponovno po daljšem obdobju od 1 leta, imate možnost roditi vaginalno, vendar je dejanska uresničitev tega po predhodnem CR le okrog 50%.
Spoštovani dr. Pušenjak,
vem, da vam zastavljam vprašanje, na katerega mi ne morete dati pozitivnega odgovora. Lahko pa mi svetujete in me tako usmerite, da se bom znala najbolje odločiti.
Vprašanje je: ali naj naredim splav? Razlogi za tako razmišljanje so sledeči.
1. Stara sem 35 let. Skoraj eno leto sem se trudila zanositi, potem pa sem le sredi septembra 2010 rodila enega otroka s carskim rezom. Otrok je sedaj star 9 mesecev in pol, jaz pa sem ponovno noseča. Danes naj bi bil zarodek star 7/0, zadnja menstruacija pa je bila 11. 5. 2011.
2. Nekje v petem tednu zarodkove starosti sem ob lahki večerji spila sigurno pol litra vina
3. Od nedelje sem hudo bolna, temperature nisem uspela obvladati na raven pod 38 stopinj v trajanju ca. 24 ur kljub temu, da sem jemala Lekadol na 3.5 ur. Po tem so sledili le še občasni dvigi temperature nad to mejo. Najvišja izmerjena temperatura v ušesu je bila 38.8 stopinj, vendar eno noč temperature nisem merila, ker sem bila preslaba. Sicer jemljem trenutno Hiconcil.
Odgovorite mi prosim, kakšen riziko za malformacije ploda oz. za komplikacije med nosečnostjo obstajajo zaradi teh treh razlogov. Zaradi starosti mislim opraviti amniocentezo.
Hvala vnaprej za odgovor?
Spoštovani,
kar zadeva zanositve manj kot leto dni po CR, le to nekoliko poveča tveganje za nepravilno vraščanje zarodka v področju materničnega vratu in brazgotine po CR, venar je to mogoče ndzorovati in ploda praviloma ne ogroža zelo. Glede uporabe alkohola v nosečnosti, zlasti ob enkratnem dogodku, ni opisanih primerov otrok, ki bi zato imeli kakršnekoli posledice. visoka telesna temperatura sicer utegne zvišati tveganje za razvojne nepravilnosti pri plodu, zlasti možganov in srca, vendar je tudi tu dilema majhna, saj tako zgodnje “nokse” pri plodu povzročajo bodisi katastrofalne posledice, ki jih tekom kasnejših UZ pregledov jasno opazimo ali pa posledic ni. Vsaka najmanjša napaka v času pred 11. tednom nosečnosti se namreč zelo močno ojači v času po 20. tednu, ko se opravlja UZ morfologija ploda. Torej? Po mojem skromnem mnenju je razmišljanje o prekinitvi nosečnosti zaradi naštetih razlogov ta trenutek nepotrebno.
Kar zadeva AC pa jo seveda lahko opravite, vendar vam avtomatično pripada šele po 37. letu, vam pa pripada eden od presejalnih testov za kromosomske napake, bodisi nuhalna svetlina + 2HT ali 4-HT.
Spostovani,
stara sem 31 let in pred dvemi leti in pol (december 2008) sem s carskim rezom rodila sina.Zaradi zastrupitve organizma sem bila teden dni po porodu, zopet operirana po poteh prejsnjih sivov.Sedaj sem v 7.mesecu nosecnosti(septembra imam rok) in me zanima,ali je v mojem primeru nujno potreben ponovni carski rez. Pri prvi nosecnosti se kljub mocnimi umetnimi popadki nisem odpirala,pa tudi decek je bil tezak kar 4.5kg.
Nujno potrebujem se eno mnenje,saj sem zaradi zapletov od prve nosecnosti precej prestrasena,
hvala za odgovor.
Lep pozdrav
Spoštovani,
odločitev o tem vsekakor pred porodnim terminom ni mogoče sprejeti. Načeloma sicer lahko rečem, da je ob nezadostnem odpiranju MV ozadje običajno pri nosečnici in ne pri plodu, torej se situacija rada ponovi. vendar je bolj pragmatičen odgovor, da se o tem odločamo v času, ko je potrebno speljati porod. Če se iz kakršnegakoli razloga spontano začne porod pred terminom, torej pred 37/38 tedni, se lahko rodi tudi vaginalno in se vsa ravnanja prilagaja povsem porodniškim indikacijam. Pred koncem avgusta, začetkom septembra torej o tem ne moremo dajati obvezujočih komentarjev.
Spoštovani,
stara sem 29 let,in noseča 7 mesec
imam pfo(odprto ovalno okno),ms,in majhna diskus hernija c6_c7,in 2 krat pozitivna antifosfolipidnih protiteles,jemlam asprin 100 in dajem inekcije fragmin 15.000
leta 2010 so poskusili zapirat pfo ampak brez uspeha.
2009 na MRI glave kazal ishemična spremembajuni 2010 so videni še 2 novi sprememba,
12.2010 po kontrastu se nobena os že opisanih sprememb ne obarva ,menijo da je za spremembe v vlike možganih sumljivo da so nastale kot posledica ishemije (vaskulitis?sarkoidoza)
datum poroda imam konc oktober in precej težave z hrbtnica,noge preveč zatečena do kolena,
zdravniki še razmišlijajo kako bi potekalo porod naravni,ali pa car.
po porodu pa moram dobivati v prodnišnici infuzijo octagama in sicer svetuje 2krat zapored po 30 g imunoglobulinov v skupnem odmerku 60 g,nato pa 1 krat mesečno 10g imunoglobulinov na nevrološkem kliniku.
prosim vas za menenje za vse to.
lep pozdrav[center
Spoštovani,
glede na zapisano imate kar nekaj tveganj za zaplete v nosečnosti, zlasti glede možne tvorbe strdkov, ki skozi FOA lahko frčijo v možgane in tam povzročajo manjše kapi. Zato in zlasti zato imate predpisano zdravljenje proti strjevanju krvi. Diskus hernija in MS sta zgolj stanji, ki nam lahko zameglijo presojo ob določenih specifičnih problemih v nosečnosti, kateri so lahko zelo blizu simptomom in znakom pri kapi. Odločitev o načinu poroda bo torej stvar timske presoje in zelo verjetno ne odločitev enega samega ginekologa. Zelo verjetno bomo za vas slišali na strokovnem sestanku v porodnišnici v Lj, (mislim, da je modro, da rodite v enem od terciarnih centrov – Lj. ali Mb.) kjer bodo sodelovali tako anesteziologi, internist kot morebiti celo še kdo od povabljenih drugih specialistov, nevrolog ali kadriolog…
Spoštovani,
hvala za odgovor,mene pa zanima še vaše menenje glede ponovno zanositev.
6 let nisem smela zanositi zaradi srca in še potem so me prepovedali zanosit zaradi možganske kapi ki sem jih 5 krat imela do zdaj sem veliko trpela do zdaj,ko sem pa ugotovila da sem noseča sem ponovno srečna,zdravniki so nasprotevale da moram spalav narediti,in sem odločila rajš umrem kot naredim splav,v nosečnosti 8 tedni sem pa izvedla za ms ki so me 5 krat poskusili naredit punkcija križa ampak brez uspeha samo od slike MRI,MRA IN VRAT HRBTNICA,so izvedli da gre za ms,in nato še antifosfolipidni protitelesu,
jaz z vsem močem potrudim za otroka ki raste v meni,zaradi srce pravijo da ne smem zanosit dokler me ne zapirajo pfo,ampak kardialog pravi smo že poskusili in nima smisla še enkrat,
prosim vaše menenje želim tudi po kakšne 2 leti postati spet mama,glede srce in ms a je to nevarno preveč?
lep pozdrav.
Spoštovani,
Upam, da mi ne boste zamerili neposrednosti, vendar je dobronamerna. Vsaka stvar ima svoje meje in če vam to nosečnost uspe brez škode za vaše zdravje donositi in bo otrok zdrav, se mi zdi izredno neodgovorno (tudi do potem že obstoječega otroka), da sebe na račun še enega otroka postavljate tako v ozadje in bi tvegali tudi smrt, da bi imeli še enega. No, morda je moje mnenje strogo, vendar tako gledam na stvar. Povsem razumem, da je želja po prokreaciji in potomstvu izredno močna in lahko včasih prekorači tudi meje sprejemljivega, vendar bi to pričakoval do dosege cilja enega otroka, ki ima v naši družbi izredno velike možnosti, da doživi visoko starost relativno zdrav. Kakorkoli pa se mi zdi, da razmišljati o novi nosečnosti že zdaj, ko še ta ni pri koncu, na meji dobrega okusa.
Spoštovani,
vas ne zamerim,in dobro razumem kaj mi hočete povedat in ste edin in prvi ki me tako posvetuje in razloži zakaj in kako.
ampak vi ne morete razumeti kako je zaželiti imeti otroka 6 let in nestrpno čakati na dan da izvem da sem noseča.
to mi ženske vemo in čutimo kako to boli želije po otroka.
hočem povedati poznam in sem videla velik ženske ki so invalid in so na invalidnem vozičku in ne čutijo nič in ne morejo premikati nič,zakaj oni imajo otroka?ker ga oni tudi močno zaželijo in ne želijo bit različni kot ostali.
jaz več kot 6 leta nestalno hodim od zdravnika do zdravniku,razne menenje in razne priskave,vsak zdravnik ima svoj menenje,nevrolog in nevrokirug pravi da lahko zanosim,kardialog pravi da ne,osebne zdravnik pravi da ne,znan zdravnik DR CERAR pravi da brez problema lahko ker ima isto primer kot moja,zato vem koliko močna sem in koliko moči mi da ta otrok in globoko v sebi čutim in vem da lahko spet po kakšne 2 leti biti mama.
hvala za vaš odgovor.
lep pozdrav!
materinstvo prinese nove obveznosti in zadolžitve, prav tako odgovornosti in ko imamo enkrat otroke, pri svojih odločitvah in izpolnjevanju želja nismo več povsem svobodni, kajti odgovorni smo ne le zase, ampak hkrati še za že obstoječega otroka in njegovo usodo. Če se sami odločimo za veliko tveganje za invalidnost ali smrt in si zaželimo prvega otroka, prav, če si to ponovno želimo, ko že imamo dodatno odgovornost enega otroka, pa to ni več ista stvar, kajti pomisliti je treba tudi na možnost, da se v drugo stvar ne zaključi enako srečno kot prvič ter lahko otrok ostane sirota oziroma brez mame, ki je vsaj prvih 15 let življenja običajno mnogo pomembnejša od očeta (pomembna sta seveda oba in tudi glede prve trditve so seveda tudi izjeme). Torej? Predlagam, da najprej rodite tega otroka in nato počakate, da spoznate čare starševstva. Ko boste to dodobra osvojili, pa razmišljajte naprej o otrokovih sorojencih. Prav?
Spostovani,
stara sem 25let. Leta 2006 (julij) sem z urgentnim carskim rezom rodila sina,zaradi izpada popkovine.Zaradi infekcije (nabiranje gnoja v levi strani trebuha)sem bila 2tedna po CR po porodu, zopet operirana po prejsnjih sivih in imela odprto rano da se je sčistil gnoj. Leta 2011(november) sem imela elektivni CR (cr ste mi delali vi) 1 cm višje od prejšnjega CR.Prvič ste rekli da so ga delali prenizko.Sedaj pa sem kljub zaščiti zanosila.ZM sem imela 18.3.20113 in sem trenutno v 9t(rok 2.12.13).V 7 4/7t sem imela pregled in mi je gin.povedala da kaže da srček bije in da sem prekmalu zanosila po CR,česar se zavedam tudi sama.In me je naročila čez 2 tedna na ponovno kontrolo in da se bo pozanimala,če je varno kasneje zaradi šivov,če bi delala splav ali otroka obdržala.In ker sem imela pozitivne izkušnje z vami in vam zaupam se obračam na vas za dodatno mnenje kaj bi se dalo narediti.
Naj še omenim da sem leta 95 imela operacijo zaradi ciste na levem jajčniku tako da imam 3 reze v razmakih 1cm.Kljub želji se zavedam da bo po vsej vejetnosti ponovni CR.Zanima me pa tudi kako je z spremljenjem šivov od prejšnjih 2 CR med nosečnostjo da nebi popokali.vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.
Lep pozdrav
Spoštovani,
mislim, da je pretiran strah pred ne vem kakšnimi zapleti odveč. Od prejšnjega poroda s CR je navsezadnje že več kot 18 mesecev, zato bi se ne strinjal s trditvijo, da ste zanosili prezgodaj. Mislim,da o splavu ni treba razmišljati, bo pa seveda ponovno potreben CR nekje po doseženih 38 tednih. Glede nato, da bo to 3. CR, lahko razmislite tudi o sterilizaciji, torej prekinitvi jajcevodov ob 3. posegu. Šivi v trebušni steni ne bodo popokali, kako bo nosečnost zdržala maternica pa sicer ne vem, ampak možnosti za donositev brez zapletov so kar velike.
Pozdravljeni,
v začetku leta sem prvič postala mama, hčerko sem po več kot 40 urah od spontanega razpoka ovojev rodila z urgentnim CR.
Zaključek s carskim rezom je bil posledica nepravilnega vstavljanja vodilnega dela – glavice, potem ko je bil m.v. že odprt 9 cm, hkrati pa seveda tudi počasno in pomanjkljivo odpiranje materničnega vratu. Umetne popadke sem prejela 30 ur po razpoku ovojev, takrat sem bila odprta le 4 centimetre.
Najprej me zanima, ali bi vi na vašem mestu tudi čakali tako dolgo na aplikacijo umetnih popadkov. Vem, da stvari v retrospektivi pač ne gre spremeniti, a me zanima vaše mnenje.
Drugo vprašanje pa se nanaša na ponovno nosečnost čez nekaj let. V kolikšni meri je v tem primeru sploh mogoč VBAC, glede na to, da je neodpiranje materničnega vratu težava, ki se rada ponovi. Bi vi svetovali napovedan CR? Verjamem, da je okrevanje po elektivnem carskem rezu vsaj s psihološkega vidika hitrejše; o vaginalnem porodu pa po travmatičnem prvem nisem več navdušena.
Hvala za odgovor.
Spoštovani,
po predčasnem razpoku ovojev v terminu praviloma izvajamo postopek “odloženega poroda”, to pomeni, da se prvih 24 ur ne ukrepa nič, po 24 urah pa so ukrepi odvisni od naravnega poteka in če so vam 30 ur po razpoku ovojev začeli dodajati umetne popadke, je to povsem ustrezno ravnanje. Pri nepravilnem vstavljanju ploda v medenični vhod se glavica ploda poraja z večjih presekom kot pri tipični zatilni vstavi, to pa lahko vodi v “funkcijsko nesorazmerje med velikostjo glavice in medenice”, torej v zastoj poroda. To pomeni, da bi v drugo lahko rodili tudi po naravni poti, če se plod takrat vstavi pravilno. Tudi odpiranje MV je lahko stvar vstopanja plodove glavice in če ta zaradi nepravilne vstave ni ustrezno pritiskala na MV, se ta seveda tudi ni mogel ustrezno odpirati. Skratka vse kar se je zgodilo pri vas ni nujno ponovljivo v drugo.
hm? ne razumem prav vašega vprašanja. Kaj imate v mislih kot “zadnjo fazo poroda”? Iztis? Začetek popadkov? Po definiciji je zadnja faza poroda iztis in takrat seveda opazimo, če bi bil plod npr. v obrazni vstavi ali v čelni vstavi, kjer je iztis otežen ali nemogoč.
Nerodno sem se izrazila. Mislim na dogajanje pred tem. Pri meni so torej zatipali čelno vstavo pri odprtih 9 cm.
Torej, ali bi lahko kakorkoli opazili napačno vstavljanje vodilnega dela pred tem, recimo ob odprtih 5 cm? Z UZ?
Če bi v drugo recimo poizkusili z VBAC in bi bil potek podoben (torej počasno odpiranje – ki je lahko posledica napačnega vstavljanja vodilnega dela) najbrž ne bi čakali tako dolgo, preden izvedejo CR ali se motim?
Hvala za odgovor.
Spoštovani,
čelna vstava je lahko tudi končno stanje sklanjanja in sukanja plodove glavice in ni nujno, da se pokaže pred iztisno fazo poroda. Je pa znak, da je vaginalni porod nemogoč in je indikacija za CR. Če je razlog za to oblika porodnega kanala in vaša medenica, se utegne situacija v drugo ponoviti, če je bil razlog pri neugodnem položaju ploda pa se v drugo situacija verjetno ne bo ponovila. Skratka, apriori zaradi te indikacije v drugo ni treba načrtovati CR.