čaj za dojenje
Kljub temu, da znanstveniki kar naprej preučujejo mehanizme laktacije, v povezavi z določenimi zelišči, ki naj bi povečevala materine mlečne zaloge znanstvene raziskave nikoli niso dokazale, da izrecno samo neka hrana, pijača ali zelišče tvorijo več mleka. Ta mehanizem je namreč najbolj odvisen od psihe matere in zakona ponudbe – povpraševanja. Zelo zanimivo je tudi dejstvo, da ima vsak narod ali kultura priporočeno hrano, pijačo ali zelišča za dobro mleko ali za več mleka, toda živila so tako zelo različna ali se medsebojno celo izključujejo. Dejstvo je, da niti pet litrov čaja za dojenje ne bo pomagalo k večji mlečnosti, če ne bo mati dojila pravilno in pogosto.
Znanstvene raziskave, kjer so znanstveniki preučevali fenomen, da ima mati po popitem čaju za dojenje več mleka – so pokazale, da je k temu najbolj pripomoglo dejstvo, da je mati spila več tekočine, blagodejni, pomirljiv učinek zelišč tudi ni zanemarljiv in da je tako v svoji zavesti vedela, da je naredila nekaj dobrega. Čaji za dojenje so zato galaktogogi, a so bolj primerni zato, da mamica zaužije prepotrebno tekočino in učinkuje blagodejnost zelišč, ki mater pomirijo in s tem posledično vplivajo na hormon sreče – oksitocin (ki sproža hormon prolaktin), da sproščena mati lažje doji. Učinek je torej bolj psihičen (blagodejnost zelišč) kot mehaničen. Mehanike je le toliko, da več zaužite tekočine (če mati sicer pije premalo) tudi pripomore k boljšemu dojenju.
Res je, da so lahko nekatera zelišča ali živila galaktogogi, toda prav nobeno ne bo pomagalo, če dojenje ne bo pravilno, prilagojeno ponudbi in povpraševanju in če mati ne bo dovolj počivala in bila sproščena ter zadovoljna. Skrb, stres in prehiter tempo življenja so tudi tisti, ki prispevajo k težavam pri dojenju.
A zavedajte se, da prav tako kot medicinska zdravila imajo tudi zelišča lahko stranske učinke. nekatera zelišča delujejo kot stimulansi, druga pomirjajo. Če uživate žajbljev čaj v velikih količinah, lahko zavira mlečno zalogo. Nekatera zelišča lahko močno vplivajo na procese v telesu, npr. sladki koren (sladič) zvišuje krvni tlak. Zato nobenih zelišč ne smete uživati prepogosto, v prevelikih količinah ali brez predhodnega posveta z zdravnikom ali farmacevtom. Pri pripravi čaja je pomemben tudi čas, ko so zelišča v vroči vodi. Dalj časa kot so zelišča v vodi, močnejši je čaj. Zato se vedno natančno držite navodil proizvajalca!
Čaj za dojenje vam vsekakor priporočam zato ker je prijetnega okusa, ne redi (ker ga ni potrebno sladkati), vas pomirja (zelišča) in poskrbi za vnos tekočine v telo. Kdaj lahko začnete z uživanjem čaja? Kadarkoli, lahko že v nosečnosti.
Če smem, Karmen – jaz prisegam na mešanico kumine (1 žlička), janeža (1 žlička) in timijana (žlička in pol na liter vode). Če ga ne spijem liter na dan, ima dete naslednji dan velike probleme s prebavo, ven meče tako sluzasto mleko ali pa vodeno v velikih količinah. Res, vsakič, ko ga nisem pila, je bilo naslednji dan tako. Ne vem, če deluje tudi pri drugih mamicah, pri meni sigurno. Aja, za boljši okus dodam še vrečko bebe čaja, sicer pa sam bebe čaj nima nekega učinka. Verjetno je preblaga mešanica.