Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Bulica na vratu

Bulica na vratu

Pozdravljeni,

pišem vam, ker me skrbi bulica na sprednjem levem delu vrata, nekje kakšne 2-3cm nad adamovim jabolkom. Po občutku bi rekel da je premer nekje 1cm, se pa premika pod prsti. Pred novoletnimi prazniki (več kot mesec nazaj) sem že obiskal družinskega zdravnika, ki me je takrat pretipal in dejal, da ni nič takšnega in me ne rabi skrbeti – da je morda kakšna podjezična žleza in da bo v roku 2 tednov izginila. Bulica pa je v približno enaki obliki prisotna še danes – zrastla ni, prav tako pa ne izginja.

Prvič sem jo opazil, ker me je nekega jutra rahlo zabolelo, kot da bi imel manjši “heksensus” na tistem mestu.

Sicer pa me je takoj, kakšen dan ali dva po pregledu pri zdravniku začelo res hudo boleto grlo pri požiranju (tako da več dni celo nisem spal), kar je trajalo potem več kot 2 tedna, minilo pa je s pomočjo Angala in podobnih zdravil. Naj še omenim da sem nekje v koncu novembra/začetku decembra predvidoma (neuradno) prebolel korono.

Sicer se počutim v redu.

V bistvu me zdaj zanima, če imaste tudi vi kakšno mnenje in ali naj grem še enkrat čimprej k zdravniku ali naj ne delam panike, sploh v tem koronskem času?

Najlepša hvala za vašo pomoč,
Tom

Spoštovani,

bulica bi bila glede na vaš opis lahko
– povečana bezgavka (povezana z vnetjem)
– cista tiroglosnega voda, ostanek celic, iz katerih nastane ščitnica v času zarodka.

Če se hočete prepričati o naravi bulice, vam priporočam UZ vratu in ORL pregled spodnjega žrela in grla.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Najlepša hvala za vaš čas in odgovor.

Če prav razumem, se torej lahko malo pomirim? Je te stvari potrebno nujno zdraviti oziroma odstranjevati? Je torej smiselno takoj še enkrat k osebnemu zdravniku ali še počakam, da morda izgine? Sicer trenutno ni moteče.

Lep pozdrav,
Tom

Najprej najlepša hvala za vaš čas in odgovor!

Če prav razumem, se torej lahko malo pomirim. Je te stvari potrebno nujno zdraviti oziroma odstranjevati? Bi bilo smiselno takoj še enkrat k osebnemu zdravniku ali še malo počakam, če izgine/se zmanjša samo od sebe?

Lep pozdrav,
Tom

Še vedno ni potrjeno, kakšno spremembo imate. Priporočam vam UZ vratu za opredelitev narave bulice in ORL pregled, pri katerem se lahko najde povezane spremembe ali stanja.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Še zadnja vprašanja. Kakšna je sploh “normalna” velikost bezgavke na tem mestu? Reaktivna bezgavka bi verjetno morala boleti ob dotiku? Pa je sicer možno, da je reaktivna bezgavka vrača v normalno stanje tako dolgo?

Že vnaprej se vam zahvaljujem,
Tom

Normalne bezgavke so velike do 8 mm in imajo vzdolžen premer daljši od prečnega. Reaktivne bezgavke lahko bolijo, kadar so zelo povečane in je njihova kapsula napeta. Sčasoma prenehajo boleti in se zmanjšajo, vrnejo na normalno velikost. Ta proces lahko traja od nekaj dni do nekaj mesecev – odvisno od povzročitelja vnetja.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close