Brugada sindrom, prikrit WPW in AVNR
Spoštovani!
Lepo vas prosim za odgovor saj sem zelo zaskrbljen. Star sem 36 let. Decembra 2003 mi je med dvigovanje bremena postalo slabo. Pred očmi se mi je stemnilo v predelu okoli popka pa sem čutil nekakšeno dvojno bitje srca. V tem predelu je bilo bitje srca dosti bolj izraženo z občutkom kot, da bi kri odtekala iz Aorte. To se mi dogaja tudi po daljšem obdobju prehlada z kašljanjem. Ob tem se je srčni utrip dvignil na 160. Tudi na bruhanje mi je šlo.
V bolnici me je najprej pregledal dežurni zdravnik, ki je ugotovil odstopanja v EKG. Takoj so mi vzeli kri in jo testirali na količino prisotnosti Mioglobina. Rezultat je bil 31.
EKG ob sprejemu: vertikalna os, sinusni ritem s ferkvenco 69/min, inkompletni desnokračni srčni blok, dvignjena J točka v V3, konkordantni T val v aVL.
Šlo je za sum na RBBB oz. na sindrom nenadne srčne smrti imenovan Brugada sindrom zaradi česar me je zdravnica na IPP kasneje po posvetovanju z zdravniki obdržala na oddelku.
Med hospitalizacijo je s holterjem bilo zaznano več paroksizmov sinusne tahikardije brez malignih motenj ritma. Predpisali so mi terapijo Bloxan 12,5 mg dvakrat na dan.
Po odpustu iz bolnice sem še dvakrat imel podobna napada. Pregledal me je specialist in ugotovil sledeče:
EKG: sinusni ritem, normalna PQ doba, normalna ST spojnica in ozek QRS kompleks, erkvenca 100/min, RR115/80.
Zaradi navedenega me predstavi za EPS z ev. RF ablacijo saj zaradi prekinjanja napadov s kašljem ni izključeno, da bi lahko šlo za WPW in AVNRT in povečal količino zdravila na 2- krat po 25 mg Bloxana. Kakšne so to diagnoze in ali so nevarne?
Obremenitve slabše prenašam ob večjih pa se pojavi tudi rahla bolečina za prsnico. Tako je tudi če sem za kaj zaskrbljen.
Po jemanju tega Bloxana sem opazil, da sem se zredil ter, da so izginile nekatere težave, ki sem jih imel s prebavo. Zdravim se tudi zaradi kroničnega gastritisa in kolitisa, tromboziranih hemeroidov v predelu analnega sfinktra, kronočnega laringitisa, vnetja očesnega ožilja – Chorioretinitis chronica in ugotovili so tudi parapelvične ciste na levi ledvici. pogosto mi v ušesih zveni opažam pa tudi, da imam slabšo motoriko leve roke. Zaradi vrtoglavice pa je začelo trpeti tudi delo.
Ali so vse te bolezni lahko nastale zaradi nepravilnega delovanja srca in koko naj se jih rešim? To vas sprašujem zato, ker od nobenega zdravnika nisem dobil pojasnila!!
Naj vam pove, da se že vrsto let zdravim zaradi PSVT vendar terapije nisem imel predpisane. Ko se je sprožil napad sem odšel do bolnice kjer so mi sanirali ritem (največkrat sem dobil intravenozno Corderone in dve ampuli Isoptina kombinirano z 10 mg Apaurina intramuskularno). Te napade sem prepoznal vedno in se nisem preveč vstrašil medtem, ko je ta napad bil povsem drugačen.
Ugotovil sem tudi, da se napadi radi pojavijo po jemanju zdravila za zdravljnje gastritisa – Nexium 40 mg.
Naprošam vas tudi, da mi poveste kakšne so te preiskave, ki mi jih predlaga zdravnik in ali naj jih opravim?
Iz srca hvala!
V postu ste navedli več bolezni, ki so nastale neodvisno od srčne bolezni (krinični gastritis, kolitis, trombozirani hemoroidi, kronični laringitis, kronični hozioretinitis, parapelvične ciste v levi ledvici).
Glede na zvonenja v ušesih svetujem posvet z otologom in glede slabše motorike leve roke, nevrologa.
Preseneča ugotovitev, da se napadi PSVT “radi” pojavijo pri jemanju Nexium-a, ki je sicer zdravilo za blaženje želodčnih težav. Če se ta stranski učinek pogosto ponavlja, boste morali Nexium zamenjati z drugim zdravilom.
Bloxan je zelo dobro zdravilo proti motnjam v delovanju srca. Preseneča me, da ste se po Bloxanu zredili. Ker je bil dosedanji odmerek 2 x 12,5 mg nekoliko prenizek in so se vam ponavljali neredni utripi in napadi SVPT, vam je zdravnik odmerke povečal na 2 x 25 mg na dan. Izgleda, da so zdravniki mnenja, da je indicirana elektrofiziološka študija zaradi morebitne rediofrekvenčne ablacije. Preiskava je v visokem odstotku uspešna in ni za bolnika posebno zahtevna.
Iz vsebine vašega posta ni razviden vzrok za določitev mioglobina, ki ga določamo, ko sumimo na večjo prizadetost bolnikovega organizma. Izvid je bil normalen.
Inkompletni desno kračni blok je malo pomembna sprememba v EKG, ki ni potrebna zdravljenja. Zdravnik je posumil na desno kračni blok (RBBB), ki ga niso potrdile poznejše preiskave. Niste napisali kaj so sklenili kardiologi ob ugotovitvi sindroma BRUGADA.
Verjetno boste ostali na opazovanju.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.
Spoštovani doktor!
Zahvaljujem se vam za odgovor. Odgovoril bi vam namreč na vaše vprašanje kaj je bil povod za določitev mioglobina.
Ko sem prišel v bolnico sem ob hitrem bitju srca in palpitacijah imel še občutek stiskanja za prsnico. Bolečina se je širila v levi lopatico in v notranji del leve roke. Ob tem me je sililo na bruhanje.
Ne vem kaj naj naredim saj sem danes in včeraj bil ponovno na urgenci zaradi palpitacij ob hitrem in močnem utripu srca v spodnjem delu trebuha. EKG je bil v mejah normale, pritisk pa RR 140/60. V obeh primerih sem imel bolečino za prsnico, ki se je pojavila v službi med delom, ki pa se med hojo ni stopnjevala. Večkrat me ob tem sili tudi na blato ob povečanih vetrovih. Ali je to lahko medsebojno povezano?
Ponovno so mi vzeli kri in jo testirali na prisotnost Mioglobina, ki je bil manjši od 30. Strah me je, de ne bi šlo za kakšno Angino pektoris ali za razvijajoči Infarkt.
Naj vam dodam še to, da je očeta pred petimi leti infarkt sedaj pa ima diagnoso dekomenziranega srca. Vem, da je srčna bolezen tudi dedno pogojena zato vas lepo prosim če mi poveste kako naj ta faktor omilim?
V naprej se vam zahvaljujem za odgovor.
Mioglobin v krvi določamo ob sumu na razne bolezni, zastrupitve, stranske učinke zdravil, travme. Na kaj je posumil zdravnik, ki je naročil preiskavo, iz vsebine vašega posta ni razvidno.
Mnogi bolniki ob napadu hitrega bitja srca (supraventrikularna tahikardija) imajo več težav: bolečine v prsnem košu, sili jih na vodo, nekatere na blato ali na bruhanje.
Diagnozo angine pektoris postavimo na osnovi bolnikovih podatkov, kliničnega pregleda in instrumentalnih preiskav (EKG, obremenitveno testiranje).
Pri zdravljenju vaših aritmij imate že izkušnje z Isoptinom, Cordaronom danim intravensko, nimate pa še izkušenj o učinkih teh zdravil v obliki tablet. Morda bi bilo prav, da jih poizkusite, ker so učinki Bloxana premajhni.
Če je pa kardiolog že priporočil EPS in eventuelno RF ablacijo, pomeni, da ne moremo pričakovati trajnega uspeha zdravljenja z zdravili.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.