Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija bronhiolitis

bronhiolitis

Pozdravljena,

zopet se obračam na vas, kot veste smo pred kratkim s punčkami pišli domov. Zdaj sem pa spet v skrbeh ker imata nos čist ampak hropeta( kot bi imeli sluz v grlu in je ne moreta izkašljat) , tako kot prejšnjič se je začelo s kihanjem in tem hropenjem. Nočem paničarit sam je bila prejšnjič prehuda izkušnja zato me res skrbi. Danes je bila pri nas patronažna in saturacija je bila ok. Ne vem kako se lahko znebimo te sluzi oz. kako jim lahko pomagam da jo izkašljata. Vsi mi govorijo sam izpirat nos s fiziološko a nos je čist. In to me zanima kolikokrat na dan in koliko fiziološke se lahko da v nosek. Bojim se da jima bo šlo zopet na pljuča.
Na kaj moramo biti pozorni oz kaj je znak za alarm. Kolikokrat mora na min dojenček vdihnit da je še ok in kako to opazujemo, ko spi in po premikanju reber?

LP

Hropenje brez znakov težkega dihanja običajno res pomeni, da so dihala polna sluzi, ki pa je tako majhni dojenčki in otroci nekako do 3. leta ne znajo sami učinkovito odstraniti. Zato je potrebno vlaženje, čiščenje nosu in položajna drenaža (tapkanje po hrbtu, otrok je na trebušlku na vaših kolenih, z glavico in prsnim kođem navzdol, da sluz izteka), Lahko izbruha sluz skupaj z mlekom in takrat jim odleže. Drugega učinkovitega načina (razen aspiracije v bolnišnico) ni.
Opazujete znake težkega dihanja, sama frekvenca dihanja (v spanju!) brez znakov težkega dihanja ne pomeni še nič.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

mi zopet malo šmrkamo, zanima me ali je inhalator primeren za tako majhne otroke. Dobila sem namreč nasvet, da je zadeva ok za otroke, pa me zanima ali sta naši še premajhni za to ali ne?
Stari sta 1 mesec in 13 dni korigirano 9 dni?

Inhalator bi uporabili le v primeru suhega kašlja in v priemru sočnega kašlja, če se sluz ne bi dobro odstranjevala. Za tako male otroke raje vlažilni šitir (lonec vroče vode ali kamilic k posteljici, pokrijete posteljico in lonec z rjuho).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

naš 5,5-mesečnik preboleva bronhiolitis. Na zadnji kontroli je bila sat. 96%. Doma pridno inhaliramo fiziološko. Sicer še vedno mokro kašlja, hrope pa ne več. Ker imamo v tednu dni datum za sistematični in 3.cepljenje me zanima ali ima smisel, da gremo na sistematski ali naj ga prestavimo oziroma koliko časa po bronhiolitisu je priporočljivo, da se naročimo. Naša pediatrinja prakticira, da je sistematika, ko so otroci zdravi, da starši pokličemo, kak teden prej.
Hvala za odgovor.

Glede na to, da še preboleva bronhiolitis in še ni povsem v redu, bi pregled s cepljenjem preložili še vsaj za 1 teden.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Do katerega meseca pa so dojenčki pri bronhiolitisu še posebej ogroženi in kdaj ne več?

Hvala

Mlajši kot so, bolj so ogroženi. Nekako do 3. leta lahko poteka bronhiolitis težje, s potrebo po dodajanju kisika.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

pred enim mesecem nazaj, smo prišli domov iz intenzivnega oddelka, kjer je naš sedaj 5 mesečnik (nedonošenček – koreg.3 mesečnik), preživljal težko zdravljenje bronhialitisa. Bil je intubiran, 10 dni v umetni komi – na umetnih pljučih, da so njegova lahko počivala in so mu lažje čistili sluz, poleg sluzi v obeh krilih so mu pljučka še za povrh počila od hudega naprezanja, hkrati ob RSV se je sekundarno okužil še bakterijsko, tako, da je dobil hkrati še antibiotik… Skratka zelo grozna izkušnja in to vse se je razvilo tako hitro in iz čisto ”nedolžnega” prehlada. Še dva dni pred sprejetjem v pediatrično, smo bili na rednem pregledu – posvetovalnici pri pediatrinji, ki je poslušala pljučka in je bilo vse ok…

Ko sva prišla domov je še nekaj časa hropel. Skoraj dva tedna. Hkrati je tudi kašljal, ok, razumljivo – se čisti sluz… Ampak, naš sinko je sedaj že drugi dan zmanjšal hranjenje. Se dojiva, vendar odkar sva prišla domov, mu dajem po cuclju svoje mleko, ker moram spremljati, da popije vsaj 600 – 700 ml na dan (tako da si na vsake tri ure črpam mleko). Prve tri tedne po prihodu domov, je lepo pojedel od 600 pa celo do 750 ml na dan mleka. Sedaj dva dni pa se zeloooo trudiva, da prideva do 400ml. Včeraj je pojedel 570 ml, danes že samo 400 ml. Naredi par požirkov in kar na lepem iztegne svoj vrat, spusti cucelj in v jok….

Mu redno čistim nosek (fiziološka + pumpica za izvleči sluz – vendar je ni skoraj nič iz nosu). Ob njegovi posteljici ima vlažilec zraka v katerega dajemo fiziološko raztopino. Hrope še vedno. Spimo zelo malo. Kar naprej bi bil samo po rokah, vendar moram hoditi ne smem se vsedeti… V spanju št. vdihov na minuto 38. Pod vratom se naredi mala jamica ob vdihu, ampak res zelo majhna – ne vem več, mogoče je to normalno. Med rebri se za enkrat med dihanjem ne ugreza… Resnično sem že zelo prestrašena, da se ne ponovi zgodba kot pred mesecem dni.

Ali menite, da je ta neješčnost že znak ponovitve bronhiolitisa? Ali bi mogoče vedeli, zakaj mi vedno po sprehodu (ven grem samo kadar je nad 10), ko prideva domov močneje in izraziteje hrope? Ali je možno, da so to le še posledice zdravljenja in pač moramo čez to fazo čiščenja sluzi? Ali je mogoče možno, da so se začeli pač koliki pri njem malo kasneje, ter je zato sedaj malo bolj jokav in neješčen?

Za kakršnokoli pmoč z informacijami, vam bom hvaležna, kajti resnično ne vem več kaj je prav in kaj ne…

Pa še naj omenim to, da imamo doma še dvoletnico, ki pa smo jo po sinovi bolezni izpisali iz vrtca in je sedaj že od začetka januarja doma.

Hvala
Lep pozdrav

Ali ima dojenček ponovno bronhiolitis (kar je sicer možno, se pa ponavadi ne ponovi tako zelo hitro) ali še težave po prejšnjem hudem bronhiolitisu, ni mogoče reči. Opazujte ga in če bo še zavračal hranjenje in bil nerazpoložen, pojdite jutri z njim na pregled.
Po spremembi temperature okolja, najpogosteje po prihodu iz hladnejšega na topel zrak, vedno pride do kašlja (če smo prej preboleli kakšno dihalno okužbo), saj je sluznica dihal še poškodovana in občutljiva. Pri bronhiolitisu pa še toliko bolj.
Da bi to bili otroško krči z zapoznelim začetkom, pa je malo verjetno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Tudi naša sedaj 2,5 mesečna deklic je bila pred mesecem v bolnišnici tri dni na intenzivni zaradi rsv ker je imela pavze v dihanju ni bilo pospešenega dihanja.Včeraj je njena sestrica 1,5 leta ponovno začela kašljati zanima me ker okužbe verjetno ne moremo več preprečiti kaj lahko naredim da omilimo stanje če do okužbe pride.
In kako vedeti kdaj k zdravniku saj ob prejšni okužbi ni bilo tipičnih znakov razen kašlja ki pa tudi ni bil tako izrazit, ni pospešeno dihala nos je bil prehoden le pa občasno izkašljala sluz.

LP in hvala za odgovor

Čistite nos, dvignite vzglavje in dobro opazujte. Ob znakih težkega dihanja, bolečega kašlja ali dihalnih premorov seveda takoj k zdravniku.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Naša eva, stara 3,5 mesecev je pred 4 tedni zbolela za bronhiolitisem. bili sva hospitalitirani na infekcijski kliniki. 2 dni je dobivala infuzijo, 4. in 5. dan kisik 0,5l, ker je saturacija padla na 88%. naredili so tudi ventolin test ki je bil negativen. po 8ih dneh sva bolnišnico zapustili in sedaj sva 14 dni doma. 3 dni nazaj je začela ponovno smrkati , nosek ji ves cas čistim s fiziološko in ji dajem k posteljici kamilice in vlažimo zrak v prostoru. 2 dni nazaj je začela ponovno suho pokašljevati in včeraj se je kašelj stopnjeval. temperature nima. ponoči ni kašljala, danes zjutraj pa ima nos ponovno zamašen in močno kašlja. ali je možno da se je bronhiolitis ponovil. frekvenca dihanja je trenutno normalna in nič kaj dosti se ne matra z dihanjem (ne ugreza s prsnim košem).
Sem čisto iz sebe ker ne vem kako ji pomagati.
hvala za odgovor

Bronhiolitis se tako hitro običajno ne ponovi, zelo verjetno pa jo je nekdo spet okužil z novo prehladno virozo. Če imate starejšega v vrtcu, bi bilo za dojenčka dobro, da je starejši sedaj doma, da ne nosi okužb.
Po prebolelem bronhiolitisu so dihala prevzdražljiva, ob navadnem prehladu ima lahko otrok znake težkega dihanja. Zato ga opazujte, pri ugrezanju, piskanju, hitrem in oteženem dihanju, boste morali na pregled. Sicer pa toaleta nosa, dvignjeno vzglavje, primerno okolje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za vaš hitri odgovor. Starejšega otročka v družini nimamo, je pa res da oččka hodi v službo in da je to potencialno najverjetnejši vir okužbe, čeprav oči ni bolan. od prihoda iz bolnišnice nismo imeli obiskov, razen očetova mama, ki pa sem jo ravno kontaktirala in pravi da je zdrava. Eva je kašljala le zvečer in danes zjutraj, v 2h urah sem naštela da je zakašljala 8x. sedaj dopoldne ne kašlja veš. Nosek sem ji dobro sčistila s fiziološko in ji posesala sekret. Po obroku, pojedla je normalnih 180 ml ,sem jo dala nazaj spati, kot običajno in k postelji skledo s toplimi kamilicami. Sedaj spančka, frekvenca dihanja v spanju je med 24 in 32, prsni koš ji ne ugreza in upam da tako ostane. Ob 12ih imava pregled pri pediatrinji. Zanima me še to, ali je tipični znak za bronhiolitis to, da: najprej 2dni serozni sekret iz nosu, 3. dan pa rahlo zeleno obarvan izvleček iz nosu.
hvala

Izcedek je značilen za vsako prehladno virozo, ki prizadene najprej zgornja dihala. Spremembe barve in gostote izcedka pa so normalen razvoj prehlada.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

rada bi le vprašala, ali je čiščenje noska potrebno tudi ponoči, preden otrok je ali je dovolj, če to počnemo le podnevi? Za hranjenje se zbudi enkrat do dvakrat na noč. Sluzi v nosku je iz dneva v dan manj, vsaj glede na količino, ki jo uspem posesati iz noska. Punčka je stara 2 meseca in je 14 dni po bronhiolitisu.

Hvala in lp,
Alenka

Če otrok ponoči mirno spi, diha na nos in nima težav, ga pustite spati.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni. Sin 2,5 let star je zbolel za bronholitosom. Zanima me predvsem če je normalno za takega otroka da mu zvečer ko spi, bom rekel “mrtvo spi” pulz padne tudi na 50?? Bil je 4 dni dodan kisik, zdaj ga več ne potrbuje. Sin je bil totalno brez moči vsaj 5 dni, potem dan zadnem se je počas pobiral. Meni ni logično da otrok pri tej starosti ima tak nizek srčni utrip. Bi prosil za obrazložitev v kakšni smeri je možno da ima otrok tak nizki pulz.

Med spanjem frekvenca srca pade. Če so nromalne vrednosti v tej starosti podnevi med 70 in 110, pričakujemo padec srčne frekvence ponoči nekako do 60 na minuto. Če je vaša meritev pravilna, gre res za nizko število utripov, priporočam, da se oglasite pri otrokovi pediatrinji.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close