Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Estetska in plastična kirurgija “Brki” po porodu

“Brki” po porodu

Pozdravljeni!

Že med nosečnostjo so se mi pod nosom naredile pege, ki so posejane zelo na gosto (popolnoma ena zraven druge) in v obliko brkov. Izgledam naravnost smešno, žal pa se poleg tega tudi zelo nesrečno počutim, saj ni nobene možnosti, da bi si jih prekrila. Puder jih ne prekrije oz. bi rabila za več odtenkov temnejšega, kar pa bi izgledalo čudno glede na mojo barvo polti. V lekarni so mi priporočili kremo “Depigment”, ki naj bi pomagala v nekaj mesecih. Zdi se mi celo, da je po nekajtedenski uporabi vse skupaj malo obledelo, po prvi daljši izpostavljenosti soncu pa imam spet brke. Ljudje me ves čas sprašujejo, če sem umazana pod nosom.

Prosim svetujte mi, s katero zadevo naj stvar omilim, saj imam tudi službo, kjer moram biti urejena in z “brki” res čudno izgledam.

Hvala za vaš čas.

Lep pozdrav, Veronika

Draga Veronika!

To kar ste opisali, je precej pogosta težava, ki jo opažamo predvsem pri ženskah (zelo, zelo redko tudi pri moških) O njej sem že pisal v tem forumu – poglejte pod temo “temni madeži na obrazu” kjer je o podobnih težavah spraševala Nabel.
Pa bom odgovoril ponovno:

Glede na vaš opis, je zelo verjetno da gre za motnjo pigmentacije, ki jo strokovno imenujemo melasma ali tudi chloasma (še posebej, če se pojavi v nosečnosti). Nastane ob kombiniranem vplivu sončnih – UV žarkov in ženskih spolnih hormonov, zato se vedno poslabša in potemni ali povrne po izpostavljanju sončnim žarkom ali solarijem. Najpogosteje jo vidimo po nosečnosti in pri ženskah, ki jemljejo peroralne kontraceptive.

Čeprav izgleda tovrstna spremeba precej preprosta (občutek, da samo malce pobrišemo in bo izginila), pa je resnica na žalost popolnoma drugačna. Melazma je namreč zelo trdovratna spremeba v pigmentaciji kože in je odstarnjevanje precej dogotrajno in zahtevno. Običajno kombiniramo različne metode – kislinske pilinge s posebnimi kilsinami, ki jih kombiniramo lahko tudi z laserko terapijo s posebnimi laserji ali krioterapijo ter uporabo posebnih krem itd. Ključnega pomena za uspeh terapije je, da spremebe začnemo zdraviti čimprej ( s časoma se pigment, ki je v začetku le v povrhnjici, pomakne tudi v globino – v usnjico, kar pa je bistveno težje ali celo nemogoče odpraviti).
Uporaba krem iz proste prodaje (običajno vsebujejo arbutin, koično kislino ali ekstrakte likoricije, soje ali vit. C, včasih dodajo AHA kisline v nizkih odmerkih…) lahko le deloma zmanjša pigmentacijo, vendar pred uporabo vedno opravite dermatološki pregled, namreč vedno moramo vedeti in postaviti diagnozo, kaj “posvetljujemo”. Uporaba takšnih posvetljevalnih krem je lahko zelo nevarna, če jih uporabljamo tam, kjer jih ne bi smeli.
Še pomembnejša pa je dobra zaščita pred soncem, saj UV žarki sodelujejo pri nastanku tovrstne pigmentacije in jo tudi slabšajo.

lp

B.Žgavec

asist.Borut Žgavec dr.med.
Specialist dermatovenerolog, dermatopatolog
Dermatološko medicinski center Dimnik + Žgavec
Leskoškova 9d
Tel: 031 574 912
Dermatološka klinika UKC, Ljubljana

asist.Borut Žgavec dr.med. Specialist dermatovenerolog, dermatopatolog Dermatološko medicinski in laserski center Dimnik + Žgavec [url=http://www.proderma.si/]http://www.proderma.si/[/url] Leskoškova 9d Tel: 031 574 912 Dermatološka klinika UKC, Ljubljana

New Report

Close