Božična zvezda
Ko jo prenesem v stanovanje mi vsako leto odvrže skoraj polovico listov. Paziti je potrebno, da jo zalivamo in malo poškropimo z vodo po listih.
Če želimo, da bo za novo leto imela rdeče liste ji je potrebno že od konca septembra zmanjševati število sončnih ur. Ker jo imam na okenski polici ji potegnem roleto dol in v sobi ne prižigam luči.
Moja je letos stara že 3 leta. Kar nekaj listov je osula, ko sem jo prinesla v sobo. Sedaj je pa prenehala z osipanjem. Upam, da bo tudi letos lepo cvetela, čeprav pri meni zelo kasno, ker velikokrat pozabim na zatemnjevanje.
Jutro,
bozicna zvezda – Poinsettia, je rastlina, ki prihaja iz Mehike in je kratkodnevnica. V domovini zraste do velikosti manjsega grma. Gojimo jo zaradi lepo obarvanih (rdece, roza, rumeno, pisano,…) ovrsnih listov – braktej. Njeni cvetovi so zanemarljivi in rumene barve. V naravi cvetijo v septembru in oktobru. V namene trzenja pa jo s pomocjo uravnavanja temperature in dolzine dneva, prisilimo, da cveti v koncu novembra in decembra.
Gojimo jo v substratu, ki naj bo kisel in zelo, poudarjam zelo, hrannljiv, predvsem z molibdenom (glina). Ne prenese soli v zemlji! Vlaga v tleh naj bo enakomerna, tudi na prsenje listov ne pozabi.
Rastlina potrebuje veliko svetlobe, toda ne direktnega sonca.
Da bo rastlina nastavila nove cvetove in brakteje, pa jo zacni od oktobra do zacetka decembra zatemnjevati. Od zgodnjega popoldneva, pa do naslednjega jutra, naj bo rastlna v temi, minimalno 14 ur, tako ji skrajsas dan. Po osmih tednih bodo ovrsni listi bozicne zvezde ze lepo obarvani in lahko jo bos postavila na mesto, kjer ti bo dajala najvac zadovoljstva.
Veliko uspeha in Bozicnih carov