Najdi forum

BOLNIŠKI STALEŽ PO PUCKOVEM ZAKONU

Spoštovani, izteka se mi podljšanje porodniške. Zanima me ali sem upravičena do bolniške po puckovem zakonu in na koga se lahko obrnem za odobritev.Imam 15m staro punčko nedonošenko (gestacijsko 13m in 9dni) ,ki je v rednem programu nevrofizioterapije zaradi centralne hipotonije in perifirane hipotonije (obojestranska spasičnost, cistična periventrikularna levkomalacija). Sama se obrača iz hrbtne v trebušno lego, posede se še ne in tudi ni še stabilna v sedenju. Mnenje zdravnice je da je pri deklici, s prisotnimi periventrikularnimi cističnimi spremembami so ob centralni hipotoniji prisotni znaki periferno zvišanega mišičnega tonusa po spastičnem tipu z več težavami levostransko.Prisotne so tudi asociirane reakcije. Obiskuje naj program nevrofizioterapije in program delovne terapije. In dokler ne bo vključena v razvojni vrtec je potreben ustrezen strokovni pristop, ki so ga starši priučeni.Jeseni naj bi se vključila v razvojni vrtec.

Spoštovani!

Zahvaljujemo se Vam za postavljeno vprašanje. V Skupini za pomoč staršem bolnih otrok že pripravljamo odgovor na Vaše vprašanje.

Lepo Vas pozdravljam v imenu celotne skupine!

Staša Račnik, univ. dipl. pravnica

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Spoštovani!

Podajamo odgovor na Vaše vprašanje.

Pravica do začasnega zadržanja z dela – oziroma t.i. pravica do bolniškega staleža je urejena v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 72/2009, UPB3 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZZVZZ) in v Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/2003 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila OZZ).

Pravico do začasne zadržanosti od dela (in s tem povezane pravice do nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja) imajo zavarovanci, ki so v delovnem razmerju. Uveljavlja jo lahko eden od staršev do dopolnjenega 18. leta otrokove starosti.

Začasno zadržanost od dela je pooblaščen in dolžan ugotavljati osebni zdravnik (tako 174. člen Pravil OZZ), vendar pa mora začasno zadržanost od dela zaradi nege in varstva otroka ugotavljati osebni otroški zdravnik (tako 175. člen Pravil OZZ). O tem mora najpozneje v treh dneh pisno obvestiti osebnega zdravnika zavarovanca, ki zadržanost od dela zaradi nege in varstva otroka uveljavlja. Začasno zadržanost od dela lahko ugotavlja tudi imenovani zdravnik Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS), vendar ne v primerih, ko gre za nego, spremstvo ali izolacijo zavarovane osebe, o kateri odloča njen osebni zdravnik.

V 30. členu ZZVZZ je navedeno, da pravica do nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela zaradi nege ožjega družinskega člana traja v posameznem primeru največ do sedem delovnih dni, za otroke do sedem let starosti (ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka) pa do 15 delovnih dni. Imenovani zdravnik lahko izjemoma podaljša trajanje pravice do nadomestila osebnega dohodka za nego otroka, in sicer v primerih, ko je taka odsotnost potrebna zaradi nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja otroka oziroma v drugih izjemnih primerih. Taka odsotnost ne more biti daljša od 6 mesecev. Na predlog strokovnega kolegija Kliničnega centra Ljubljana – Pediatrične klinike, lahko imenovani zdravnik še podaljša trajanje pravice do nadomestila plače za nego otroka, in sicer v primerih, ko je to potrebno zaradi težke možganske okvare, rakavih obolenj ali drugih posebno hudih poslabšanj zdravstvenega stanja. Trajanje odsotnosti je odvisno od stanja bolezni in se glede na dinamiko poteka bolezni presoja individualno.

Svetujemo Vam, da se obrnete na osebnega otroškega zdravnika, ki bo nato predlog ter medicinsko dokumentacijo poslal na Zavod, kjer bo imenovani zdravnik odločal o upravičenosti predloga. Če se z odločbo imenovanega zdravnika ne boste strinjali, lahko v roku 5 delovnih dni po prejemu odločbe vložite pritožbo pri imenovanemu zdravniku ZZZS, ki je odločbo izdal. Pritožbo obravnava zdravstvena komisija ZZZS, ki je organ druge stopnje odločanja. Po prejemu pritožbe zdravstvena komisija opravi obravnavo in o svoji odločitvi najpozneje v 8 dneh po prejemu popolne pritožbe izda odločbo. Če se ne bi strinjali tudi z odločbo zdravstvene komisije ZZZS, pa lahko vložite še tožbo pri Delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani.

S tem upamo, da smo vam odgovorili na vprašanje. Kolikor imate še kakšno vprašanje, se lahko obrnete na nas in po najboljših močeh Vam bomo skušali pomagati.

Lep pozdrav!

Odgovor pripravila:
Klara Zorko, uni.dipl. pravnica,
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

New Report

Close