Bolniški stalež matere otroka s sladkorno boleznijo
Pozdravljeni!
Moje ime je Maja, imam hčero ,ki je zbolela za sladkorno boleznijo tip 1 pri 11. mesecih.Ko sva bili v bolnišnici je bilo rečeno da mi po zakonu (Puckov zakon) pripada bolniški stalež do njenega 3. leta. Sedaj je stara 20 mesecev na zadnjem pregledu pa so mi rekli, da to ni tako in , da udobrijo bolniško samo za dobo 6 mesecev in da ne verjamejo da mi bo komisija udobrila bolniški staleč še naprej.
Zanima me ali mi pripada bolniški staleš do hčerinega tretjega leta ali ne.
Za odgovor se že v naprej prav lepo zahvaljujem.
Lep pozdrav.
Spoštovana ga. Maja!
V Skupini za pomoč staršem bolnih otrok že pripravljamo odgovor na Vaše vprašanje. V kratkem ga lahko pričakujete.
Vse lepo želimo Vam in Vaši hčerki!
Spoštovani!
Pravica do začasnega zadržanja z dela – oziroma t.i. pravica do bolniškega staleža je urejena v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 72/2009, UPB3 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZZVZZ) in v Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/2003 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila OZZ).
Pravico do začasne zadržanosti od dela (in s tem povezane pravice do nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja) imajo zavarovanci, ki so v delovnem razmerju. Uveljavlja jo lahko eden od staršev do dopolnjenega 18. leta otrokove starosti. Trajanje odsotnosti je odvisno od stanja bolezni in se glede na dinamiko poteka bolezni presoja individualno.
V 30. členu ZZVZZ je navedeno, da pravica do nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela zaradi nege ožjega družinskega člana traja v posameznem primeru največ do sedem delovnih dni, za otroke do sedem let starosti (ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka) pa do 15 delovnih dni.
Začasno zadržanost od dela je pooblaščen in dolžan ugotavljati osebni zdravnik (tako 174. člen Pravil OZZ), vendar pa mora začasno zadržanost od dela zaradi nege in varstva otroka ugotavljati osebni otroški zdravnik (tako 175. člen Pravil OZZ). O tem mora najpozneje v treh dneh pisno obvestiti osebnega zdravnika zavarovanca, ki zadržanost od dela zaradi nege in varstva otroka uveljavlja. Začasno zadržanost od dela lahko ugotavlja tudi imenovani zdravnik Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS), vendar ne v primerih, ko gre za nego, spremstvo ali izolacijo zavarovane osebe, o kateri odloča njen osebni zdravnik.
Predvidevamo, da ste s sklicevanjem na ‘Puckov zakon’ imeli v mislih novelo ZZVZZ-D (Ur. l. RS, št. 6/1999). Ta je med drugim novelirala tudi 30. člen ZZVZZ, ki tako v četrtem odstavku določa, da lahko ne glede na zgoraj navedene določbe tega člena na predlog strokovnega kolegija Kliničnega centra Ljubljana – Pediatrične klinike ali strokovnega kolegija Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, imenovani zdravnik podaljša trajanje pravice do nadomestila plače za nego otroka, in sicer v primerih, ko je to potrebno zaradi težke možganske okvare, rakavih obolenj ali drugih posebno hudih poslabšanj zdravstvenega stanja. Imenovani zdravnik ZZZS pa lahko na predlog enega od navedenih organov odobri tudi pravico do nadomestila plače enemu od staršev, ko je tak otrok v bolnišnici.
Glede na navedeno lahko zaključimo, da citirani predpisi ne vsebujejo izrecne določbe, ki bi Vam priznavala pravico do bolniškega staleža do otrokovega tretjega leta starosti. Upravičenost do zadržanosti od dela se namreč presoja v vsakem primeru posebej in v Vašem primeru bo potrebno najprej ugoditi, ali bolezen Vaše hčerke sodi med zgoraj navedena huda poslabšanja zdravstvenega stanja. Na podlagi te ugotovitve bo imenovani zdravnik ZZZS, ki predstavlja organ odločanja na prvi stopnji, izdal svojo odločbo. Če se zavarovana oseba (ali delodajalec) s to odločbo ne strinja, lahko v roku 5 delovnih dni po prejemu odločbe vloži pritožbo pri imenovanemu zdravniku ZZZS, ki je odločbo izdal. Pritožbo obravnava zdravstvena komisija ZZZS, ki je organ druge stopnje odločanja. Po prejemu pritožbe zdravstvena komisija opravi obravnavo in o svoji odločitvi najpozneje v 8 dneh po prejemu popolne pritožbe izda odločbo. Če se zavarovana oseba (ali delodajalec) z odločbo zdravstvene komisije ZZZS ne strinja, pa lahko vloži še tožbo pri Delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani.
Odgovor pripravila:
Klara Zorko, uni. dipl. pravnica
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok
Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru