Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) Bolečina v levem zgornjem delu trebuha

Bolečina v levem zgornjem delu trebuha

Spoštovani!

Ni vam treba živeti z bolečinami! Da se pomagati, pa naj bo vzrok trenutnih bolečin funkcionalna težava prebavil, čemur se strokovno reče iritabilni kolon, ali težave iz hrbtenice, ki so obvladljive. Poskusite res vsak dan pol ure aerobno gibati, prehranjujte se zdravo, to je 5 majhnih obrokov dnevno, vzdržujte normalno telesno težo z BMI do 25. Iz hrane izločite res vse, kar ne sodi v zdravo prehrano. Če se zjutraj zbudite z bolečinami, se razgibajte, naredite rastezne vaje in končajte pod toplim tušem. Za to potrebujete manj kot pol ure, pa se boste ves dan dobro počutili! Želim vam uspešno spreminjanje načina življenja, se izplača, preizkušem na sebi!

Lep pozdrav! Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani !

Moj mož že 14 dni čuti, da ima bulo levo od popka. Ta predel ga tudi boli. Bil je na pregledu kjer so ugotovili, da kila (pruh) ni. Naročen je na ultrazvok,vendar še nima datuma. Ker je zelo zaskrbljen prosim, če mi lahko kdo odgovori kaj bi to lahko bilo, saj si on že sam postavlja najhujšo diagnozo.

Lp Jožica Kos

Spoštovani,

svetujem, da gospod naredi UZ pregled trebuha čimprej. Skoraj brez čakalne dobe je preiskavo možno narediti samoplačniško. Ugibati, kaj je vzrok, ni smiselno. Možnih vzrokov je veliko, od bolj do manj pogostih. Zdravnik je postavil diferencialno diagnozo, kar pomeni vse možne vzroke po verjetnosti. S preiskavami se vzroke skuša izključiti drugega za drugim. Se pravi, da je treba samo narediti preiskave.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni
Že tri mesece imam bolečine pod levim rebrom. težave so se pričele ko sem imel 14 dni drisko zdravnica mi je predpisala tablete seldiar po katerih sem imel zelo hude krče tako da sem pojedel samo štiri tablete hkrati pa sem imel bolečine v testisu zato sem dobil tudi antibiotike. nato so na uz ugotovili variokokelo. bolečine pod levim rebrom pa so stalne včasih se
širijo v predel ledevic in v žličko. Bil sem na UZ trebuha ki ni pokazal posebnosti vendar ta pregled ni trajal več kot 5 min. Urin je bil tudi ok. Zdravnica me je sedaj napotila na koloskopijo.
Blato odvajam redno, vročine nimam shušal tudi nisem veliko.

Včasih imam občutek kot da imam pod rebri neko bulo. Rad bi se odpravil na CT trebuha samoplačniško. Sedaj me zanima kaj bi lahko bil vzrok mojih bolečin in ali bi se morebitne nepravilnosti na preisakavi tudi opazile ?

hvala za odgovor

Pozdravljeni!

Pod LRL se nahaja rep trebušne slinavke, ki se ga na UZ trebuha velikokrat slabo vidi (razen pri suhih ljudeh), leva ledvica in del črevesja. Pri UZ se vidijo kamni v ledvici, ne moremo pa ugotavljati procesov v področju kolona. zato je prav, da so vas napotili še na kolonoskopijo. Pri CT-ju se seveda omenjene strukture mnogo bolje vidijo kot z UZ.

Lp,Nataša Smrekar

Pozdravljeni!
Tudi jaz že nekaj dni čutim zbadanje v levem zg delu trebuha pravzaprav bolj na boku tik ob konici najnižjega ( vsaj mislim tako)rebra. Bolečina je trenutna-samo dve tri sekunde in izredno intenzivna ter točno locirana na eno samo mesto 2-3cm/2.Konec meseca marca 2012 imam sicer uz-trebuha(vranica in jetra),zaskrbljena pa sem bolj zato, ker tudi krvna slika ni najboljša in hodim zaradi povečanega števila trombocitov k hematologu (733)in jemljem tablete tromboredctin (pred tem sem jemala litalir, pa ga nisem dobro prenašala) in cardiopirin.Niti hematolog niti moj osebni zdravnik mi ne vesta povedat zakaj povečanje trombocitov. drugače sem zdrava in razen utrujenosti nimam kakšnih problemov.Tudi apetit imam normalen stara pa sem 46 let.Zanima me predvsem, kaj bi lahko bil vzrok za povečanje trombocitov in ali je kaj možnosti, da se stanje popravi ali vsaj izboljša.

Lep pozdrav in hvala za odgovor ali vsaj nasvet! lisete

Spoštovani,

gre za bolezen, ki ji rečemo esencialna trombocitemija in ni gastroenterološki problem. Je stanje, za katerega vzroka ne poznamo in ga zdravimo simptomatsko, kar že delate. Ke se pri tem stanju poveča vranica, se jo kontrolira z UZ. Kaj več o dodatnih postopkih zdravljenja prosim vprašajte hematologa. Hvala!

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovani!
Upam, da se vam to vprašanje ne bo zdelo neumno…ampak ko človek nekako “zapade” v strahove, mu začne rojiti marsikaj po glavi. Sem v 30. tednu nosečnosti. V zadnjem tednu me je zelo začelo boleti od reber (ne toliko na sprednji strani, bolj zadaj) proti hrbtu. Praktično na obeh straneh enakomerno. Bolečina je nekako pekoča (ne topa, ne ostra)Nekako v področju med lopaticama. Pod LRL me ne boli, prav tako nimam nekakšnih posebnih bolečin v žlički. Morda sem malo pod vplovom smrti mlade prijateljice (zaradi raka), zato me je začelo zelo skrbeti, kaj če imam raka trebušne slinavke. In sem “pretirano” zaskrbljena.Stara sem 39. let. Res je, da sem zadnje čase malo več dvigovala 1,5 letnega sina in da je bolečina malo lahko podobna “muskelfibru”. Prav tako imam sicer kronične težave s hrbtenicco (vendar vedno na ledvenem delu – potrjena hernija in pa v vratnem delu, v hrbtnem delu jih so sedaj še nisem imela. Lepo prosim za kakšno besedo – pojasnilo….
Hvala iz srca!

Pozdravljeni!

Najverjetneje gre le za skeletno mišično bolečino. Zaenkrat svetujem počitek. Če težave ne bodo popustile, se posvetujte najprej z ginekologom, ki vas vodi med nosečnostjo. Lahko vas napoti na UZ trebuha, ki v času nosečnosti ni škodljiva preiskava.

Lp;Nataša Smrekar

Pozdravlljeni,

Star sem 35 let. Zadnjih nekaj mesecev pri sedenju začutim topo bolečino na levi strani trebuha pod rebri. Ko vstanem ali ko ležim se zadeva umiri in ne boli več. Pred dobrim letom sem bil na gastroskopiji zaradi tega, ker imam vseskozi rdeče grlo.Tam so mi povedali, da imam refluks. Svetovali so mi dieto, nič hrane 3 ure pred spanjem, dvignjerno ležišče, … Tega se kar se da držim. Pred pričetkom diete sem imel pri 185cm 94kg.
Zadeva ni pretirano moteča, ampak me pa vseeno zelo skrbi, ker sem v enem letu shujšal na 82kg. Drugače se počutim odlično. Čeprav se stvar z grlom ni nič spremenila, me ne moti tako zelo in tudi bolečina ni velika.
Kaj bi bil lahko vzrok bolečine in kaj mi lahko svetujete, da naj storim?

Najlepša hvala za Vaš odgovor in lep pozdrav Janko

Pozdravljeni!

Načeloma je vsako dogajanje v trebuhu neodvisno od spremembe lege telesa-skratka boli v vsakem položaju, podnevi in ponoči. predvsem zaradi hujšanja svetujem UZ trebuha in pregled trebušne slinavke. Zaradi hujšanja in bolečin pod levim rebrnim lokom ev. še kolonoskopijo.

Lp,Nataša Smrekar

Pozdravljeni.

Ko berem te zapise, se mi zdi da so zapisi Mary54 še najbolj podobni mojemu stanju. Pred 14 dnevi sem imel 3 dni povišano temperaturo na 39 stopinj. Nato je za 2 dni padla na 37, nato se je noramlizirala. Osebni zdravnik ni v krvi odkril ničesar, v urinu pa so bile povečane beljakovine, pa se je tudi ta izvid po 1 tednu normaliziral. Od takrat naprej pa se mi pojavlja topa bolečina v levem delu trebuha pod rebri. Bolečina ni posebej huda, je pa moteča in me občasno zbudi tudi iz spanja. Boli me tudi v predelu ledvene hrbtenice. Sedaj me močno skrbi, da gre za raka na slinavki, saj se mi s simptomi, ki so zapisni na internetu pokriva vedno več stvari, ki me mučijo že zadnja 4 leta. Po poškodbi ahilove tetive in 6 tednih nehodilnega mavca, sem kljub preventivnemu jemanju sredstev za preprečevanje nastanka trombov v krvi doživel globoko vensko trombozo s pljučno embolijo. Po tem so mi opravili ultrazvok trebuha, kolonoskopijo, gastroskopijo, tumorske markerje, večkratne analize krvi in vse je bilo O.K. Seveda me skrbi dejstvo, da se spremembe na slinavki z UZ preiskavo redko odkrijejo, da tumorski markerji niso zanesljiv pokazatej in da se tudi na krvni sliki redko vidi spremembe. Da je torej raka slinavke težko diagnosticirati. In da najprej dobiš celo psiho terapijo, kot sem jo tudi sam že dal skozi.
Ali je znano kako se je končala zgodba Mary54?
Zakaj se pacientov ne napoti na CT trebuha, če je samo to zanesljiva metoda za odkrivanje sprememb, ampak se prej preizkusi vse drugo, dokler ni prepozno. Ali je doza sevanja pri CT res tako visoka, da vse to odtehta?

Kaj mi svetujete? V ponedeljek grem samoplačniško še enkrat na UZ trebuha, ampak kot pišete, je vprašanje, če je to prava metoda za potrditev ali 100% zavrnitev suma na raka slinavke.

Pozdravljeni.

K svojemu prejšnjemu zapisu bi dodal še tole:
– shujšal nisem
– zjutraj imam večkrat občutek slabosti v želodcu
– bruhal nisem
– tudi izvidi na bakterijo v želodcu so bili negativni
– že dolgo me muči suh kašelj, ki je poleti manj, pozimi bolj intenziven
– že 2 meseca me nepojasnjeno boli od leve rame do levega komolca. Tudi ponoči se včasih zbudim od bolečine, čeprav roka miruje. V roki pri delu nimam prave moči, predvsem če so gibi taki, ki zahtevajo dvigovanje roke od spodaj navzgor.
– že 5 let jemljem tablete za zvišan holesterol. Trenutno so to COUPET 20mg.

Pozdravljeni!

Pri CT preiskavi, zlasti če se ponavljajo, dobite toliko sevanja, da se poveča tveganje za pojav karcinoma. Poleg tega je zaradi alergije na kontrastno sredstvo lahko zelo nevarna-kar nekaj smrtnih primerov. Pri bolnikih z ledvično odpovedjo pride po CT preiskavi do poslabšanja funkcije ledvic, pazljivi moramo biti tudi pri bolezni ščitnice.
Nobena preiskava ni 100%, tudi CT ne (tudi tu dobimo lažno negativni izvid). Poleg tega so kapacitete v Sloveniji premajhne, da bi lahko kar vsakega poslali na CT-morda bi organizirali akcijo za nakupe novih CT-jev in seveda zaposlitve in izobraženja novih zdravnikov????? Diagnoza raka pankreasa je tako težavna, da so za njim umrli kljub najboljši diagnostiki umrli v zadnjem času zelo znani in bogati ljudje.
V bodoče Vas vse uporabnike foruma prosim za taktnost in da ne povprašujete po stanju drugih uporabnikov, saj nas vse zavezuje stroga tajnost.

Lp,Nataša Smrekar

Spoštovani,

stara sem 53 let. Prosila bi vas za naslednje pojasnilo. Preko programa Svit sem prejela test, ki sem ga v skladu z navodili poslala nazaj. Prvič in nato tudi pri ponovljenem testiranju je bil test pozitiven. Prijavila sem se na kolonoskopijo, naročena sem v juliju.
Zanima me, kolikšna je verjetnost, da sta dva pozitivna testa že pokazatelj raka na črevesju?

Nekje sem prebrala, da od 2 do 10%?
Sama imam nekatere simptome, kot je dokaj neredno odvajanje blata (vendar že celo življenje), občasno kar močne vetrove in rahlo bolečino pod levim rebrom (včasih občutljivo tudi na otip), ki jo opažam zadnje leto.
Način življenja: zdravo se prehranjujem, dokaj redno se razgibavam, imam stresno službo, v zadnjih 3 letih sem preživela težko slovo od obeh staršev.

Drugo vprašanje pa bi bilo: koliko je kolonoskopija škodljiva?

Najlepša hvala in prijazen pozdrav

Spoštovani,

Od vseh v Svit vključenih doslej je bilo odkritih 400 rakov, ki so bili vsi v zgodnejših stadijih kot bi bili odkriti brez presejanja. S tem se možnost ozdravitve bistveno poveča. Koliko pa je bilo pozitivnih testov na prikrito krvavitev in je bil razlog nerakava sprememba, vam pa ne znam povedati. Med vsemi koloskopijami je bilo 10 zapletov, s predrtjem črevesne stene, ki je zahtevalo operacijo. Temu se žal pri nobeni preiskavi ne da povsem izogniti, so pa zapleti zelo redki.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni dr. Smrekar,
že tri tedne imam bolečine v levem delu trebuha ki ne pojenjajo in sumim mogoče na divertikl. Bil sem že pri urologu in na UV trebuha in dimelj in ni pokazalo nobenih nepravilnosti, rtg pa pokaže zastajanje blata. Imam tudi ulcerozni proktitis zaradi katerega se zdravim in ki tudi ne miruje. Odvajam sicer 1-3 krat dnevno velikorat z občasno krvjo ki je pri treh odvajanjih ponavadi prisotna enkrat, kdaj pa nobenkrat. Prehrano imam urejeno. Nič mesa, jajc, mlečnih izdelkov, izdelkov iz bele moke, riža, krompirja in določene zelenjave ter oreščkov. V prejšnjem sporočilu ste napisali da se preiskave ne delajo v akutni fazi. Bolečina pa dvomim da bo izginila v tednu dni ko imam irigografijo. Sam pa tudi nočem jesti vseh zdravil po vrsti, če ni pravega vzroka. Verjetno je dobro da na preiskavi povem da se bolečine niso umirile. Star sem pa 30 let. Prosim vas za čimprejšjni odgovor.

hvala

Pozdravljeni!

Bolečine pri ulceroznem kolitisu so pogost pojav v času akutnega zagona in ne sevajo v dimlje. Ponavadi so krčevite in jih pogosto spremljajo lažni pozivi na blato. Kolonoskopij se raje izogibamo v akutni fazi, ker samo čiščenje lahko poslabša stanje, sama endoskopska preiskava pa ni nevarna. V kolikor je kolonoskopija nujno potrebna, jo seveda opravimo-predvsem, da si ogledamo zadnji del črevesja in da ocenimo, kako hudo je vnetje (ponavadi je tak bolnik v bolnišnici). Nenavadno za ulcerozni kolitis kot tudi proktitis je, da bi blato zastajalo. Glede na podatek, da imate le ulcerozni proktitis-vnetje danke ponavadi do globine 15 cm, bi zadoščala že rektoskopija ali fleksibilna sigmoidoskopija. Pri obeh preiskavah bolnik ne potrebuje tako agresivnega čiščenja.
Glede prehrane-upam, da veste, da morate zaužiti esencielne aminokisline in da če ste črtali iz jedilnika meso, omenjene kisline vnesete na drug način.

Lp,Nataša smrekar

Pozdravljeni!

Pred enim letom sem imela bolečine pod levimi rebri, zato sem šla na UZ trebuha kjer ni bilo nobenih posebnosti, zdravnica mi je pa samo priporočila čim več zelenjave in sadja. Bolečine so izginile, pojavljale so se tu pa tam. Zdaj pa so se mi spet pojavile te bolečine, vendar so bolj močne. Čez dan mi je bilo tudi slabo, če sem kaj pojedla ali pa če ne, napenjalo me je, izpahovalo se mi je.. Zdravnica mi je dala Ultop 20mg, potem se mi je stanje izboljšalo. Pred 3 dnevi pa je spet nastopila močnejša bolečina pod levimi rebri, drugi simptomi pa so izginili (najbrž zaradi Ultopa, ki pa mi ne pomaga pri bolečini). Bolečina se včasih seli tudi na desno stran reber, včasih me boli na otip, včasih ne, prebava je dokaj v redu. Drugih simptomov pa tudi nimam, razen teh bolečin pod rebri. Kaj bi to lahko bilo?

Že v naprej hvala za odgovor, lp

Spoštovani,

lahko gre za dispeptične težave, žolčne kolike, izjemoma bolečine iz ledvic.
Pomagajte si z Iberogast kapljicami, morda ponovite UZ pregled trebuha.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close