Bolečina v križu
Dober dan!
Imam en problem in sicer bolečino v križu, ki traja bolj ali manj od novembra lani. Bolečina ni bila prehuda in ob počitku je v nekaj dnevih izginila. Ob naslednji večji obremenitvi pa se je ponovila. Zadnje čase se je stanje poslabšalo zato sem šel na pregled k splošni zdravnici. Rekla je da je spazem in mi dala teden bolniške. Stanje se je izboljšalo a ne za dolgo. Prejšnji teden me je vsekalo da sem čutil elektriki podobno bolečino v hrbtenici in sem komaj hodil. Začel sem hodit na masažo in zdaj je bolje, a ob prekomerni obremenitvi me zopet vseka. Je možno, da je poškodba samo v mehkih tkivih ali bi moral iti na slikanje? Bolečino ponavadi čutim na obeh straneh križa, če je hudo pa v hrbtenici. Ali bi se ne moralo že stanje izboljšati če so “zavozlana” mehka tkiva? Na masaži sem bil 7-krat do sedaj.
Vnaprej hvala
Mehka tkiva se ne zavozlajo, glede na povedano imate najverjetneje težave zaradi izbočenja ene izmed medvretenčnih ploščic ledvene hrbtenice, ki pritiska in draži nekatere izmed živčnih korenin. Žal niste povedali koliko ste stari.
Vaša zdravnica je ukrepala pravilno. Ob prvih tovrstnih težavah pride v poštev počitek in ustrezna protibolečinska terapija ter vodena fizioterapija. V primeru ponavljanja težav ali dolgotrajnih bolečin pa je potrebno rentgensko slikanje ledvene hrbtenice in včasih tudi kaka od zahtevnejših preiskav, kot je npr. magnetna resonanca ledvene hrbtenice, ki natančneje pokaže prizadetost ledvene hrbtenice in posledično prizadetost živčnih korenin na tem nivoju.
Najlepša hvala za odgovor.
Star sem 26 let. Prejšnji mesec sem končal masažo (12 terapij) in zdaj bolečine skoraj ne čutim več. Tudi pri hujših obremenitvah me ne “vseka”. Čutim samo napetost v križu če stojim dalj časa (več ur) ali po obremenitvah, ki pa ob počitku mine.
Imam pa še eno vprašanje. Ali lahko zdaj izvajam vaje za krepitev križnih vezi in mišic tudi če začutim bolečino?
Načeloma velja priporočilo, da izvajamo le vaje, ki ne povzročajo bolečin. V primeru ponovitve težav se priporoča začasna prekinitev izvajanja vaj s počitkom in ustrezno analgetično terapijo.
Iz opisa mi ni jasno ali z vnetjem živca v hrbtu mislite na draženje živca kot posledico degenerativnih sprememb v predelu hrbtenice in izbočenja medvretenčnega diskusa ali pa gre morda za herpes zoster – virusno vnetje živca, ki povzroča bolečine v poteku živca. Prvi problem zdravimo z analgetrično terapijo ter počitkom in vodeno fizikalno terapijo, včasih je potrebna tudi operativna terapija, v primeru virusnega vnetja živca pa je terapija le medikamentozna, predpiše pa vam jo lahko vaš zdravnik.