Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja bodo res ukinjeni otroški dodatki za polnoletne otroke, ki se šolajo

bodo res ukinjeni otroški dodatki za polnoletne otroke, ki se šolajo

Študent je pa kar drag. Prijateljičina hči v Ljubljani privat plačuje 150 sobo in stroške v stanovanju. ima pa komfort kot doma, pa še blizu faksa. Res je težko šolat otroke, ker cenzus za štipendijo je res nizek in hitro je presežen.Internat v Ljubljani mi je pa povedala znanka, da plačuje 260. Ne medržat za besedo tako je rekla.

se popravljam. študetna plačuje okoli 150 eur. dodatno plača internet, hrane seveda nima, se hrani na bone.

me prav zanima koliko bi bila realna šolnina, če bi stroške šolanja porazdelili med prav vse študente. jaz plačujem za letnik 2.100 eur, študijski material je seveda moj strošek. za dve leti + diploma bom dala okoli 5500 eur (vključno z vsemi prevozi na predavanja in v laboratorije). me zanima koliko bi me stalo, če bi imeli vsi šolnino. garant vsaj 1/3 manj, če ne celo več. sicer pa … že naša OŠ ni brezplačna, vsaj v primerjavi s švicarsko ne ali pa si mi besedo “brezplačna” narobe razlagamo.

Katarina, verjemi, da z uvedbo šolnin za vse izredni študenti ne bi plačevali niti evra manj.

jaz verjamem oz. sem trdno prepričana, da študij ne stane 200 eur na leto enega študenta. če računaš, da je v razredu 100 izrednih študentov, ki si sami plačujejo vsa študijska gradiva, šolnina je namenjena samo stroškom predavatelja in obratovlnim storškom, ni variante, da so ti stroški tako visoki. vem, da je bilo o tem že govora, da izredni študentje “gor držijo” fakultete s svojimi šolninami in to ni prav. al je? vem, da je že bil predlog, da bi se šolnine zniževale študentom, ki redno končujejo letnike, pa tudi ta predlog ni doživel ureničitve.

Baje res ukinjajo otroške dodatke od 18 leta naprej neglede na to, če otrok še hodi v šolo. Jaz osebno sem spregledala, da moram v odločbo vpisati, da je moj sin en mesec delal in služil denar, da je lahko malo pripomogel pri plačevanju stroškov, ki so tako veliki, da jih večina ljudi komaj pokrijemo mesečno, če sploh jih lahko. Danes otroškega dodatka nisem prejela zato sem poklicala na CSD, da vidim v čemu je problem. Rekli so mi, da nisem vpisala v obrazec, da je sin nekaj časa delal med počitnicami in zaradi tega so mi zdaj ukinili otroški dodatek. Rekli so, da bom celo mogla nekaj vračati.

P.S…..Moje mnenje: ne vem kako si naša država in naši ljudje to predstavljajo. Je res boljše, da otrok med počitnicami sedi doma in, da mu hodijo kakšne lumparije po glavi kakor pa, da bi delal in tudi nekaj zaslužil? Zaradi dela med počitnicami so mu odbili državno in zoisovo štipendijo, no…zdaj pa še otroški dodatek. Kam vodi vse to……………………………

moja tavelika je tudi delala med počitnicami, ampak ni panike. vrli uradniki mi bodo za letošnje leto upoštevali minimalca, štipendije pa tko al tko nobena ne bo več dobila, ker nobena nima 18 let. razlika med otroškim in štipendijo je seveda ogromna in močno dvomim, da bodo otroški vsaj podobni štipendijam.

Natka 123,

vse drugo drži,
le to, da zaradi prihodkov odbijejo Zoisovo štipendijo, to pa ne!

katarina, razlika med otroškim in štipendijo je velika? No, ja, kakor kdaj in kakor kje, dejstvo pa je, da sta cenzusa različna, da pri otroškem ni enostarševske družine, pri štipendija pa je (vsaj trenutno še), pa da sem jaz že ugotovila, da bo moja predraga država, ki je tako zelo socialna in polna ust skrbi za otroke, naslednje leto pri meni prišparala, saj otroških ne bosta več dobila, štipendije pa tudi ne!!!!!!!!!!!! Toliko o bolj pravično urejenih socialnih transferjih. Ko bo pa v veljavo stopil še Zakon o malem delu, se pa lahko kar fentamo, vsi trije…………….

Pri otroških dodatkih bodo drugačni razredi oziroma ugodnejši cenzusi – drži pa, da se ne morejo primerjat s štipendijo.
Brez skrbi, da zakonov nikoli ne bodo spreminjali v korist malega človeka.

Natka, če so ti ga ukinili oz. so ugotovili, da je bila vloga pomanjkljivo izpolnjena, bi ti morali izdati novo odložbo. Vsaj v naši občini je tako. Verjetno ti ga niso kar gladko ukinili, temveč je zaradi tistega zaslužka otr. dodatek nižji in si doslej dobivala preveč. Otr. dodatek boš spet dobila, ko boš poplačala razliko. Razen če ni seveda zaslužil take bajne vsote, da izpadeta iz cenzusa.

no-ja: tudi jaz pričakujem enako zgodbo. nič otroških in nič štipenije. me zanima ali bodo to dvoje naredili na otrokov rojstni dan, mesec dni prej ali ob koncu tekočega šolskega leta. 🙂

?
Kako da slovenska sola ni brezplacna? In zakaj bi bila svicarska? V Svici odlocajo Kantoni o solskem sistemu, tako da ne mores svicarskega solstva posplosevat.

Vsak dan morajo nosit otroci v vrtec in solo s seboj doma narejeno malico (zajtrkujejo doma), pijaco, kosilo v soli stane 3 eure na dan, popoldanska malica se prinese s seboj (kaksno sadje, kaj sladkega, jogurt ipd), v Svici stane kosilo za otroka od ca 10 frankov dalje, povprecje pa je se visje, okoli 14 frankov na dan.

Subvencije? Kaj je ze to? 😉

Bom še jaz povedala svoje mnenje.

Otrok mora imeti svoj vir denarja. Naj bo to študentsko delo, štipendija, otroški… Na žalost se ne morem postaviti v vašo kožo, saj smo bili doma vedno pri denarju, ampak mama me je naučila, da vedno se da skromno živeti, četudi si lahko privoščiš. Tako, da je prav, da si stroške razdeliš, pogledaš na cene in ne kupuješ nepotrebnih stvari.

Kar se tiče štipendij in otroških dodatkih. Iskreno rečeno je to zame neverjetno podlo od naše države, da dobesedno pusti srednješolce brez sredstev. Najprej so ukinili brezplačno malico, sedaj to… Kaj še pride?
Seveda, obstaja tista logika; ja, saj si lahko zaslužijo preko študenstkega servisa. Vendar bi rada opozorila, da obstajajo določene prepreke in sicer, da je malo del za mladoletne dijake. Bodisi so za polnoletne ali pa nimajo dovolj izkušenj.
In kaj sedaj?
Starši jih ne bodo do konca življenja plačevali. Morajo pa se naučiti, kako se dela z denarjem.

Sama nisem imela štipendije. Denar sem dobivala od mojih staršev, vendar še zdaj imam kar lepe prihranke. Zakaj? Kupila sem si le tisto, kar potrebujem, drugo pa spravila. Oče pa mi bo dajal denar, dokler mi ne bo prepustil svojega podjetja. Seveda pa med tem časom študiram še naprej, delam, se ukvarjam z pisanjem, modo … Skratka, ne dolgočasim se.

In sedaj lahko rečem; hvala bogu, da nisem imela štipendije, ker je zelo sramoten znesek!

Mene je pa strah, kako bom zmogla, ko bodo otroci v srednji šoli. Le ena srednja šola je bližje od 25 km, malo večji izbor je 50 km od doma. Že stroški prevoza ne bodo nizki, če ne bo šla v dijaški dom. Ne živimo vsi v centru Ljubljane.
Tebi sta starša plačevala stroške doma in poleg tega dajala še denar za šolanje, lastno porabo, pa še prihranila si. Ne pozabi, da smo na tem forumu predvsem enostarševske družine. Preživnine so pogosto nižje, od sramotno nizkih štipendij. Že kmečka logika potem pove, da oče s preživnino ne pokrije niti nujnih stroškov šolanja otroka (prevoz, šolske potrebščine), razlika (prehrana, žepnina, oblačila, izvenšolske dejavnosti in seveda režijski stroški) pade na mamo. Nekaterim štipendija pomeni, da se otrok lahko šolaj, pa tudi, če je sramotno nizka.

Mogoče si me narobe razumela. Ciljala sem na to, da bi morala biti štipendija višja, da bi lahko s tem denarjem poravnali takšne stroške.

Ne, ne, živim v centru Ljubljane. Ampak drugje.

Moja najboljša prijateljica je bila trmasta in je šla v drugo mesto, oddaljeno 62 km v eno smer, brez dijaškega doma. Za mesečno karto je plačevala 120€, s tem, da se je znašla z drugim prevozom – zjutraj je hodila z vlakom, torej 60€, nazaj pa s profesorico. Imela pa je 160€ štipendije.

Moj nasvet je, da poskusite se zmeniti (če obstaja možnost), da se otroci vozijo skupaj. Mogoče bi bilo tako najbolje.

pozdravljene tudi od mene 🙂
zanima me vaše mnenje,pa če mi lahko kdo kaj konkretnega svetuje.
sem mamica samohranilka,trenutno brez rednega dohodka(beri brezposelna,ne po svoji volji),prejemam dsp,preživnino in otroški dodatek.
No,to je stvar ki me zanima.Znesek le-tega je borih in žalostnih 50e.
Izračun na spletni strani csd Šiška pa mi je pokazal 126e.Kje je logika?
Seveda sem na csd prašala kako je to,pa me je delavka nesramno zavrnila že na vratih,da tko pač je.
No in za tako “velik znesek” moram v šoli plačati celotno ceno kosila in skoraj vso malico.Pritožba je seveda zavrnjena.O tem kdaj sem dobila odgovor raje nebi.Položnica je bila seveda pravočasna.
Sedaj pa mi povejte,kje je zdrava pamet.Otroci privatnikov imajo seveda vse to subvencionirano!!
Kje je tu pravna,socialna država!!!!

Malico imajo po novem subvencionirano vsi otroci in stane par evrov na mesec, kosilo pa tisti, pri katerih je iz odločbe za OD razvidno, da prihodek na DČ ne presega deset odstotkov povprečne bruto plače (če imam pravilne podatke v glavi). Torej če privatnik zasluži tako malo, potem pade v ta razred, ampak pazi, že samo s prispevki – ki se upoštevajo pri znesku za OD – skorajda presega ta kriterij, tako da … tale tvoj podatek o tem, kako imajo privatniki vse subvencionirano, najbrž ne drži.

Od kod tak razkorak pri tebi, bi seveda lahko ugotovili samo, če bi poznali konkretne cifre. Tudi ne vem, koliko otrok imaš, ker za enega ne bi nikoli mogla dobit 126 evrov OD, najvišji za prvega in edinega otroka je namreč 114,85 evra.

Za cca 50 evrov otr. dodatka oz. natančneje, 48,27 bi morala imet od 523 do 672 bruto na glavo, torej krat dva oziroma nekaj čez tisoč evrov na mesec. Je možno, da ti upoštevajo še lanske podatke, ko si (če si) dobivala plačo?

Še to: za subvencionirano kosilo bi verjetno v vsakem primeru padla skozi, ker bi smela imeti le cirka 140, 150 evrov bruto na glavo. To pa verjetno presegaš (dsp in preživnina).

Glede na to, da si doma, bi bilo verjetno za vaju verjetno ceneje, če bi kosilo kuhala doma.

Meni so na socialnem rekli, da bodo OD ukinjeni za otroke do 18. leta in da bodo le ti prejemali štipendijo. Za otroke med 18. in 26 letom pa če se redno šolajo na fakulteti otroški dodatki ostanejo.

Iz osebne izkušnje vam povem, da merila pri določanju dohodkov na osebo v družini niso enaki, posledično si v postopku za otroški dodatek prišel notri pri državni štipendiji pa si izvisel z istimi podatki (povzetimi iz Durs-a). Pri določanju pogojev za državno štipendijo so na primer vključil tudi bruto znesek študentskega dela in še kaj, tako da je povprečje na člana bistveno višje. To samo v vednost, da ne boste preveč razočarani, ko boste začeli vlagati zahtevke….in bili zavrnjeni.
Ne velja ta avtomatizem kot je napisala Sanella, žal.

sploh ni res. do 18 leta so samo otroški, po 18 pa štipendija. moja hči bo maja dopolnila 18 let in sem dobila v letošnji odločbi za OD lepo napisano, da se ji z januarjem 2012 štipendija zamrzne do 18 leta, do takrat pa prejemam višji OD za katerega pa moram vložit novo vlogo decembra 2011. dejte se no mal pozanimat ženske.

New Report

Close