Najdi forum

Brala sem, da caj iz bezgovih cvetov odvaja vodo iz telesa. Sem noseca in imam problem z ledvicami, zanima me lai lahko pijem caj iz bezga in ali lahko tudi caj iz svezih cvetov, sedaj je tega ogromno. Drugace pa mi prosim svetujte kaj drugega.

Bezeg je varno zelišče tudi za nosečnice, ne vem pa, če je primeren za to težavo. Posvetujte se s farmacevtom v lekarni, ki Vam bo znal svetovati primerno zelišče.

Jaz bi ti priporočila pitje čaja iz kopriv (REDNO,vsaj 4 skodelice/dan, dobiš ga lahko v lekarni) tudi glede nosečnosti je bjegov vpliv lahko zelo ugoden za oba, čisti namreč kri!, bogat je tudi z minerali, predvsem Z ŽELEZOM! lahko najdeš v enem postu na tem forumu, da je zdravnica nosečnici svetovala pitje koprivinega čaja proti slabokrvnosti.
Sicer pa se lahko glede info, da je koprivin čaj zelo dober za ledvice sama prepričaš v knjigi p. Simona Ašiča; Pomoč iz domače lekarne, a gotovo to ni edina knjiga pod tem avtorjem…tako da, če te še kaj več zanima imaš pestro izbiro, druga dobra knjiga z virom info pa je tudi Marija Treben;Zdravje iz Božje lekarne…
Vztrajno pij koprivin čaj, boš videla da se bo obrestovalo, pa srečno!
lp

naj te spomnim še na to, da je kopriva boljši diuretik od bezga, tako, da je stimulacija odvajnja vode iz telesa prav tako zagotovljena:)
lp

Hvala
Bom poskusila, skrbelo me je kaj se sploh lahko pije med nosecnostjo, ko vsi tako odsvetujejo zelisca
Lp

Ni za kaj:),
s koprivo pa le brez skrbi, lahko do 4 čaj.skod./dan:), v nosečnosti se ta res še posebej priporoča,
lp

Hvala za vse vaso odgovore, sedaj pa bi vas prosila se nekaj, ali mi lahko poveste recept za pripravo caja, na zalost nimam nobene pametne knjige, imam jo od Asica, vendar ne pravo (jih je vec), tam pa omenja se preslico…)
Se enkrat hvala
Lp

Živjo, prilagam (citiram) ti recept in še nekaj dodat.info:
Kopriva
četrtek, 22. maj 2003 @ 06:59 CEST
Piše: Devi

V starogermanski mitologiji je bila kopriva simbol boga strele, ki hkrati blagoslovi in žge.

Velika kopriva je 30-150 cm visoka trajnica z večinoma nerazvejanimi stebli. Cveti od junija do septembra ob plotovih, ob živih mejah, po nasipališčih in starem zidovju, po svetlih gozdovih in nabrežjih. Koprivam najbolj ugajajo z dušikom bogata tla.

Koprivo štejemo med najboljša čistila za kri. Poleg tega je pomembno zdravilo za bolezni sečil, pri vnetju ledvic in ledvičnih kamnih. Spodbuja presnovo. Ker vsebuje veliko železa, odpravlja slabokrvnost ter krepi odpornost proti prehladom in revmatičnim in protinskim boleznim.

Uporablja se tudi za zniževanje krvnega pritiska, zdravljenje diareje, skorbuta, jeternih težav in težav s prostato. Obkladki se uporabljajo za zdravljenje nevralgije in artritisa. Zdravi slabokrvnost, utrujenost, otekline, menstrualne težave, ekceme, povečano prostato, probleme urinarnega trakta, seneni nahod in alergije.

Uporablja se lahko tudi med nosečnostjo. V kozmetiki pa jo uporabljajo proti prhljaju in za stimulacijo rasti las.

Spomladi, ko se prebuja narava in je telo utrujeno od zime, je čas za
čaj za čiščenje krvi, ki ga delamo iz svežih kopriv.

Zavremo liter vode, ga odstavimo in potopimo vanjo šopek mladih kopriv (če so že večje, lahko nabiramo tudi samo vrhove). Pustimo pokrito 10 min in odcedimo. Čaj lahko pijemo skozi celi dan namesto vode, nesladkanega, zato si ga lahko skuhamo naenkrat tudi več litrov.

Če nam čaj ostane, lahko z njim vedno zalijemo rože, saj vsebuje veliko vitaminov in železa, koprive s katerimi smo si naredili čaj, pa delajo odličen kompost.

Na zdravje!

lp,
p.s.:pomembno je, da čaj zdaj vztrajno pijete, čimpreje boste začeli, tem bolje za oba:)

kopiran čalenak:
UPORABA ZDRAVILNIH RASTLIN MED NOSEČNOSTJO: SEVEDA, VENDAR PREVIDNO

Nosečnost predstavlja v življenju ženske pomemben korak in hkrati obdobje najvišje zavesti.
Osebna nega postane prioriteta, saj v skrbi zase hkrati skrbi za novo življenje, ki raste v njej. Prehrana, počutje, skratka vse, kar ženska v tem času zaužije in doživlja, deluje neposredno na otroka in to pozitivno ali negativno.
Odločitev bodoče mamice o tem, čemu dovoli v svoje telo in v življenje otroka in čemu ne, je lastna izbira, ki kasneje izoblikuje tudi zdravo družinsko življenje – fizično, mentalno, duhovno.

Pri marsikateri ženski nosečnost izzove zavest o zdravem načinu življenja in hkrati poraja vrsto novih vprašanj, npr.: katera hrana je škodljiva, katera pripomore k normalnemu razvoju otroka?
Medtem ko je zavest o škodljivosti in posledicah uživanja alkohola, tobaka in drog med nosečnostjo postala že nekako samoumevna, postajajo zaskrbljujoča opozorila zoper vsebnosti konzervansov, hormonov v mesu, v gaziranih pijačah in mlečnih izdelkih, v genetsko spremenjenih prehrambenih izdelkih. Toksini – pesticidi, težke kovine (Hh-ribe-Al) in drugi strupi neposredno prizadenejo žensko telo in razvoj otroka.

KAJ PA ZDRAVILNE RASTLINE?

Te so zaradi sestavin, ki jih vsebujejo (vitamini, minerali, hranila in aktivni zdravilni deli) med nosečnostjo še posebej priporočljivi za pravilno delovanje organov (ledvic, jeter, srca, prebavil), ki so med nosečnostjo še posebej obremenjeni. Ob pravilni uporabi in zmernem uživanju pomagajo ohraniti zdravje in normalen razvoj otroka ter hkrati privlačen videz mlade mamice. Ker vsebujejo veliko vitaminov in mineralov (nekatere), so primerne tudi za zdravljenje anemij, pri pomanjkanju posameznih vitaminov (npr. B) in mineralov (npr. Ca, Mg). Z njimi prav tako odpravljamo nevšečnosti, ki spremljajo nosečnost (jutranja slabost, otečene boleče noge, zgaga, zaprtje, strije, vaginitis, mastitis ob dojenju ipd.)
Najpomembnejše pa je, da so sestavljene iz naravnih sestavin, ki jih telo popolnoma drugače sprejema in absorbira kot sintetične pripravke vitaminov, mineralov in zdravil.
Naštete zdravilne rastline se lahko uživajo ves čas nosečnosti za vzdrževanje dobrega zdravja, energije in počutja. Čeprav so rastline preizkušene, se ob redni uporabi vseeno posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

ZDRAVILNE RASTLINE:

Lucerna-nemška detelja (medicago sativa)
je ena izmed najbolj hranilnih zdravilnih rastlin. Vsebuje hranila, minerale, prebavne encime, proteine, vitamine A, D, K, Ca, Fe, Mg, P. Pri rednem uživanju pomaga proti anemiji, pomanjkanju vitaminov, in krepi telo za porod. Uživanje: kot čaj.
Repinec (arctium lappa)
ima izreden učinek na jetra in s tem posledično na čiščenje krvi. Stimulira prebavo ter pomaga uravnavati raven sladkorja v krvi. Zmanjšuje probleme s kožo. Vsebuje veliko Mg, P, tiamina. Uživanje: kot zelenjava, čaj ali tinktura.
Regrat – korenina ali list
je za nosečnice najpomembnejša zdravilna rastlina. Vsebuje veliko Fe, proteinov, vitaminov in mineralov. Pospešuje delovanje jeter, razstruplja telo, pospešuje prebavo, pomaga proti slabosti med nosečnostjo. Njegova najpomembnejša funkcija pa je, da pomaga uravnavati krvni pritisk in raven sladkorja v krvi (oba sta med nosečnostjo še zlasti pomembna). Deluje tudi proti strijam. Uživanje: kot prehrana, čaj ali tinktura.
Melisa
deluje antivirusno in je prijetnega vonja. Deluje na živčni sistem, sprošča napetost in pomirja ter pospešuje prebavo. Uživanje: kot čaj.
Kopriva
Zakladnica vitaminov in mineralov ohranja zdrave ledvice, deluje proti slabokrvnosti, vanikozne vene, čisti kri. Uživanje: kot čaj.
List maline, potrošnik (korenina)
je bogat vir vitaminov in mineralov, deluje na mišičje maternice in izboljša njeno delovanje med porodom. Uživanje: kot čaj.
Oves (avena sativa)
Za pomirjanje in proti krčem v mišicah. Vsebuje veliko Ca, Mg.
ODPRAVLJANJE POSAMEZNIH TEŽAV:

Jutranja slabost v prvih treh mesecih nosečnosti:
kapljica eteričnega olja poprove mete na blazini oz. pitje čaja poprove mete ali melise.
Zaprtje:
čaj iz orehovih listov.
Strije:
vtiranje – šipkovo olje, aloe vera gel, pšenični kalčki.
Zgaga v zadnjih mesecih:
čaj močvirskega oslada (skodelica ali dve dnevno).
Problem zadrževanja vode:
čaj iz repinca.
Po ljudskem izročilu se zadnja dva meseca nosečnosti priporoča pitje čaja iz listov regrata zaradi velike vsebnosti hranil, kar ugodno vpliva na dojenje.
Babice priporočajo zadnje tri mesece čaj koprive zaradi oskrbe z vitamini, kalijem in železom (obvezen pogovor z zdravnikom!).

ZDRAVILNE RASTLINE, KI SO MED NOSEČNOSTJO STROGO PREPOVEDANE

Nekatere zdravilne rastline vsebujejo snovi (npr. antrakinonske laksative), ki s svojim močnim delovanjem na prebavni sistem posredno vzpodbujajo delovanje maternice in predstavljajo potencialno nevarnost za otroka (abortus). V to skupino spadajo močna odvajala, kot so: krulika, sena, laneno seme, aloe vera, kislica, vratič.
V drugo skupino potencialno nevarnih zdravilnih rastlin uvrščamo zelišča, ki vzpodbujajo delovanje maternice (pospešujejo menstruacijo) in zelišča, ki se uporabljajo za urejanje menstrualnega ciklusa. Nekatera lahko delujejo kontracepcijsko, oz. povzročijo prezgodnji porod ali abortus. Kondabenedikta (Canbema benedicta) in veliki onan se tradicionalno uporabljata za zdravljenje amenoreje (izostanka menstruacije), nadalje angelika se v tradicionalni kitajski medicini uporablja za reguliranje menstruacijskega ciklusa (pospešuje menstruacijo). Sok in olje semena (pehtran, pelin) prav tako vzpodbujajo menstruacijo.
Druge neprimerne zdravilne rastline za nosečnice so še: ginseng (Panax ginseng),
brinove jagode (Juniperus communis), sladki koren, žajbelj, rman, nadlišček, kolmež, pegasti badelj, timijan, rabarbara, vinska rutica, janež, idr.
Mnoge zdravilne rastline, ki se uporabljajo za zdravljenje amenoreje ali reguliranje menstrualnega ciklusa, lahko izzovejo prezgodnji porod (abortus), zato jih med nosečnostjo nikoli ne uporabljamo brez zdravnikovega nadzora, ker lahko pride do resnih komplikacij otroka in matere.

V tretjo skupino potencialno nevarnih zdravilnih rastlin uvrščamo tiste, ki vsebujejo alkaloide, torej grenčine ali eterična olja, ki predstavljajo nevarnost za nosečnico in otroka. Najvažnejši predstavniki te skupine so: češmin, krvavi mlečnik, rman, brinove jagode, majaron (večje doze), origano (večje doze), sivka (večje doze), rožmarin (večje doze), žajbelj. Pri eteričnih oljih bodimo še posebej pazljivi. Izogibajmo se kamilici, timijanu in uporabljajmo samo blaga (citrusi, cvetlična). V prvih treh mesecih nosečnosti jih ne smemo uporabljati, razen, če je nujno.

UPORABA ZDRAVILNIH RASTLIN ZA NEGO TELESA MED NOSEČNOSTJO

Maska za obraz

Med nosečnostjo se zaradi hormonskih sprememb spreminja koža – postane suha in na posameznih mestih obarvana. Masko za obraz uporabljamo tedensko za globoko čiščenje por in odstranjevanje odmrlih celic. Recept vsebuje med, ki s svojimi naravnimi antiseptičnimi lastnostmi pomaga k obnavljanju poškodovane kože. Beljak predstavlja bogat vir lecitina, antioksidanta, pomembnega za zdravo kožo. Koža po uporabi postane mehka in svilnata.
Sestavine za enkratno uporabo:
1 beljak,
1 žlica medu,
1 žlica mandljevega olja,
1 žlica vitamin E olja.
Sestavine zmešamo v posodi, da dobimo gladko zmes. Na tanko namažemo po obrazu in vratu. Pustimo stati 15 minut in izperemo s toplo vodo.

Sladke sanje

Recept zoper nespečnost – proti koncu nosečnosti in prve mesece po porodu. Kapljico neroli eteričnega olja zmešamo v skodelici (2 dcl) toplega mleka in spijemo pred spanjem. Eterično olje neroli (pridobivajo ga iz cvetov oranževca) zmanjšuje stres in uspava.

Nega dojenčka (vnete dlesni, rast zob)

Rožni med dodamo čaju ali mažemo po vnetih dlesnih dojenčkov, ki jim rastejo zobje. Rožni med:
rdeča vrtnica (biološko pridelana) 10 g,
med 40 g.
V 200 g vode prevremo 10 g cvetnih listov rdečih vrtnic in 40 g meda. Pustimo vreti, dokler voda ne izhlapi in ostane v posodi samo gost liker.

Pripravila: Lucija Nemeš,
Dvorec Trebnik

Columella in SoncekBomboncek najsepsa vama hvala za te izcrpne podatke, s pridom jih bom uporabljala, saj veliko dam na naravna zelisca
Lp

Želim ti lepo nosečnost in materinstvo!

Hvala
Koprivo pa ze pijem

Pozdravljeni,
Koprivin caj pijem zjutraj 1l in zvecer 1l in me zanima ce je kaj narobe ce spijes vec takega caja kot je priporoceno. Hvala za odgovore:)

New Report

Close