Bayer
Ginekologinja mi je priporočila supradyn. Pogledala sem in piše da je to od Bayer ja. Zanima me ali je dovoljeno da zdravnik predlaga eno točno določeno znamko. Ali ni to že oglaševanje? Morda je predlagalazato ker to prodajajo v lekarnah in zdravniki samo lekarne poznajo? Med dražjimi in cenejšimi dopolnili v navadnih trgovinah je kakšna razlika kaj mora biti kupec pozoren?
Spoštovani,
multivitaminov je na trgu kolikor hočete in če že zdravnik kaj da na te vrste prehranskih dopolnil, si nihče ne zapomni več kot 2 ali 3. Nenazadnje je skoraj vseeno, katere uporabite. Poglejte na embalažo koliko česa vsebuje ta omenjeni Supradyn in potem lahko v najbliđji drogertiji (DM, Mueller ipd.) kupite kaj podobnega. Sicer pa je v nosečnosti najpomembnejša folna kislina in še ta le prvih nekaj tednov nosečnosti. V to, če zdravnik sme priporočati prehranske dodatke po brandu se niti ne mislim spuščati. Saj je nenazadnje tudi s prehrano podobno, samo da je tam manj uporaben konkretni proizvajalec česarkoli že.
Vem ja, da se gleda na deklaracijo izdelka. Samo kolikor sem videla tudi zveza potrošnikov Slovenije pravi da so prehranska dopolnila zakonsko slabo regulirana in da lahko dejansko vsebujejo stvari ki jih na deklaraciji ni ali pa drugačne vsebnosti določenega minerala?
Kako da se ne mislite spuščati ali lahko zdravnik priporoči določen Brand dopolnil kaj to pomeni?
ker so takšne reči stvar odnosa 1 na 1 zdravnika in pacienta. Kot sem že večkrat zapisal, noben zdravnik ne pozna vseh zdravil še manj vseh dopolnil na trgu, ampak se pač ustrezno pozanima o naboru zdravil in dopolnil, ki jih uporablja pri svojem delu. Tudi paracetamol proizvaja veliko ponudnikov, pa se posamezni zdravnik praviloma drži enega ali dveh, ki si jih najlažje zapomni. V kolikor pa pacient odkrije, da mu je bil priporočen kak pripravek, ki bodisi ni ustrezen ali ni dovolj preverjen, pa priporočam, da se najprej o tem pogovori z osebnim zdravnikom, če z njegovim odgovorom ni zadovoljen in vseeno meni, da je zdravnik ravnal neustrezno, pa za to obstajajo ustrezne institucije, ki stanje lahko objektivno preverjajo, kot so npr. Slovenska zdravniška zbornica, inšpekcije, varuh pacientovih pravic ipd.