Astma – slabost
Pozdravljeni!
7 letna hčerka, ki ima atopični dermatitis in blago obliko astme ima v zadnjem času zvečer vsak dan slabost. Slabost se kaže v obliki tesnobe, hitrejšega dihanja, blagega znojenja in nekoliko povečanega utripa. Astmo zdravimo z Flixotidom (stalno 2x dvevno 1 vpih) in venotlinom (ob napadih astme). Ko pred temi slabostmi (oz. med ali po njih) merimo količino izdihanega zraka – PEF, ki kaže potek astme, količina izdihanega zraka ne kaže na astmatični napad, saj se PEF nič ne zmanjša in je v vrednostih okrog 95% maximuma.
Pred časom je imela pogoste bolečine v trebuhu (spodnjem delu, zgornjem delu, občasno je tudi bruhala in imela trd trebuh) sedaj pa toži zaradi slabosti. Kot smo sedaj ugotovili se ta slabost kaže o obliki tesnobe, pekočega občutka v zgornjem predelu dihalnih poti.
Zaradi bolečin v trebuhu in bruhanja smo bili pred časom večkrat pri zdravniku, vendar nas niso posebej obravnavali. Sedaj smo zopet v obravnavi zaradi teh slabosti (testi blata in na krvi, vendar gre obravnava po zelo počasnih korakih).
Z ženo sumiva, da bi bili lahko ti simptomi posledica zdravila Flixotide, ki ga uporabljamo za zdravljenje astme (nekateri znaki so opisani tudi kot redko možni stranski učinki tega zdravila). Baje obstaja namesto flixotida kot zaviralec novejše podobno zdravilo, ki pa ni na osnovi kortikosteroidov. Mogoče kdo uporablja takšno zdravilo, ali je namenjeno za težje ali lažje oblike astme in kakšne izkušnje ima z prenašanjem tega zdravila. V primeru, da je bilo zdravilo Flixotide ali podobno na osnovi kortikosteroidov zamenjano z zdravilom drugačnega tipa po kolikem času so izvenele težave zaradi stranskih učinkov kortikosteroidnega zdravila.
Zanima, ali ima kdo podobne težave in predvsem kako jih je rešil.
Hvala za odgovore.
Brane