Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Zdravila in zakonodaja – Arhiv antipsihotiki-antidepresivi

antipsihotiki-antidepresivi

Pozdravljeni,zanima me kakšna je razlika med antidepresivi in antipsihotiki?Na to temo je na internetu napisanega že veliko,vendar je vse v strokovnih izrazih,tako,da ne razumem prav veliko.Sama jemljem antipsihotike zaradi tesnobe,ali je to sploh pravo zdravilo?Najlepša hvala za odgovor,želim vam lep dan.

Spoštovana Ota!
O zdravilih, za katera me sprašujete, je bilo res že dosti napisanega. Če na kratko povzamem in Vam razčlenim obe skupini, s tem še ne boste dobili odgovora na drugi del Vašega vprašanja “ali je zdravilo, ki ga jemljete sploh pravo?” O tem mora odločiti zdravnik, ki Vas zdravi in pozna Vaše stanje, rezultate zdravljenja in Vaše reakcije na zdravilo, ki Vam ga je predpisal.

Antidepresivi so zdravila, ki učinkujejo na simptome depresije in na anksiozne motnje. Depresijo označuje občutek pesimizma, brezupa, duševna potrtost,… Termin anksioznost pa pomeni neprijetno čustveno stanje, ki pa ima lahko blažjo obliko (neugodje), ali pa tudi težjo obliko, ki se kaže kot hud strah. Zdravila – antidepresivi izboljšajo razpoloženje, omogočajo spanje, izboljšajo apetit, odpravljajo tesnobo in strah. Ta skupina zdravil je zelo široka, zdravila imajo različno kemijsko strukturo, zaradi česar so tudi mehanizmi delovanja teh zdravil različni. Njihov učinek – zlasti na razpoloženje – pa se ne pokaže vedno takoj po uporabi zdravila. Učinek se začne kazati šele po 10 – 14 dneh. Popoln učinek pa se pokaže šele po 6 – 8 tednih. Ta zdravila delujejo tako, da večajo koncentracijo monoaminskih nevrotransmiterjev v možganih. To so snovi, ki jih živčne celice uporabljajo za komuniciranje. Sem sodijo dopamin, serotonin in noradrenalin.

Antipsihotiki pa so zdravila, ki jih uporabljamo za pomiritev hude vznemirjenosti in duševnih motenj, ki preprečujejo jasno razmišljanje in razumno ravnanje. Bolezen je posledica zvišane ravni možganskega dopamina. Zdravila – antipsihotiki zmanjšujejo prenašanje živčnih dražljajev, ker se vežejo na receptorje v možganskih celicah, kar pomeni, da zmanjšajo dovzetnost celic za dopamin. Zdravila so različna, imajo pa večinoma podobno delovanje in učinek.

Spoštovana Ota, to je povedano na splošno. Ker gre za zdravila, katerih režim predpisovanja zahteva presojo zdravnika specialista, jemanje mora biti načrtovano in dosledno, terapija vsekakor nadzorovana, Vam svetujem, da se o pravilni izbiri zdravila posvetujete z vašim zdravnikom in ga tudi prosite za obrazložitev njegove odločitve. Imate vso pravico za to.
Lepo Vas pozdravljam!

Hm,mam eno vprašanje.Kolk časa največ se lahko jemlje antipsihotik?Jaz ga mam nekje dva mesca pa pol,in zraven še nek antidepresiv.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close