Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija angine, angine, angine

angine, angine, angine

Pozdravljeni, pišem vam prvič, kot zaskrbljena mama 6-letne hčerke, ki preboleva zelo pogosto angine.
Pri njenih dobrih 3 letih so ji operirali žrelnico, dve let je bilo dokaj, pravim dokaj uredu, letos je pa spet katastrofa. V dveh mesecih je hčerka popila 3 doze antibiotikov. To pomeni 10 dni ant., 7 dni mir, 10 dni ant., 7 dni mir in spet ant.
Po vsem tem smo bili tudi na pregledu ORL pri spec., ki ni ugotovil nič posebnega – hčerka je bila takrat zdrava, vzel je bris žrela – bakterija hemofilus influence, čez 5 tednov smo ponovili bris žrela – dve bakteriji hemofilus influence in bronhonela cataralis. Specialist ORL se ne odloči za nobeno zdravljenje z antibiotiki, ker pravim, hčerka je bila takrat zdrava. Na moje vprašanje, zakaj ne operirajo mandeljne, če se pojavljajo pogosto angine, mi odgovori, da so mandeljni primerne velikosti in da niso za operirat.
Kaj mi svetujete vi po vsem napisanem?
Sem odločno proti vsakršni operaciji, če ne gre za ogrozitev oz. rešitev življenja, vendar imeti tako pogosto otroka bolnega in povrhu vsega, da spije toliko antibiotikov, ne vidim smisla, da nebi operirali mandeljnov.
Tukaj na 4 3 različnih forumih sem dobila 3 različne odgovore.
1. operirajte mandeljne čimprej
2. poskusite z bioresonanco (smo poskusili, vendar brez uspeha), tudi homeopatska zdravila, vendar hčerki ne pomaga nič. Šele po 3 dneh, ko antibiotik prime, ji začne padat oz. ji pade vročina. Ima namreč zelo visoke vročine – 40, 41 st.
3.se žal ne spomnem odgovora.
Kaj mi svetujete na vse to vi?
Najlepša hvala za Vaš čas in odgovor. zaskrbljena mama

Spoštovana!

Če so angine pogoste, seveda priporočamo operacijo, treba je pa videti ali so res pogoste (če se po nekaj dneh ponovi, potem pomeni, da prejšnji sploh ni pozdravljen in da je ta potem ena ta ista). Operacija pomaga, če so dejansko gnojne angine, ne pa le vnetje sluznice žrela, ali le pozitiven bris.

To, da so odgovori različni, seveda je odvisno tudi od zdravnika, seveda pa je včasih težko “zdraviti” le na osnovi pisma. Priporočam ponovni pregled, da se še enkrat vidi stanje in da poveste svojo skrb.

LP. drIB.

Pozdravljeni,
bili smo še na dodatnem pregledu, kjer smo se domenili za operacijo mandljev, čeprav specialistka oRL ni bila za to, ker “baje” so mandlji kar v redu, vendar hčerka je vsakih 14 dni na antibiotiku.
Zanima me sledeče. Zvedela sem, da v dveh bolnišnicah in sicer v Mariboru in Šempetru pri Gorici operirajo žrelnico in mandeljne lasersko – skoraj brez bolečin, pol manjša narkoza, drugi dan greš že domov iz bolnišnice.
Prosim Vas, da mi poveste, če je to res, ker naš pediater ne ve nič o tem. On ve samo za klasično operacijo, kjer je okrevanje daljše, bolj boleče, iz bolnišnice greš 4 dan.
Slišala sem tudi, da se specialist ORL ne odloči vedno za lasersko operacijo, da je odvisno od zdr. stanja pacienta – če je gnoja preveč, se z laserjem ne da operirat in se nato odločijo za klasično operacijo.
Prosim Vas za čimveč operacij, ker bi zelo rada prihranila bolečine hčerki in šla pač v Šempeter pri Gorici na lasersko operacijo in ne v Izolo, kjer smo junija naročeni za klasično operacijo mandeljnev.
Je mogoče še katera privat oz. pod koncesijo ORL ambulanta v Sloveniji, kjer izvajajo laserske operacije mandeljnov in žrelnice?
Najlepša hvala za odgovor!

Pozdravljeni!

Stara sem 28 let, prebolela sem že veliko gnojnih angin.Vedno so me v bolnišnici zdravili zaradi peritnzilarnega abscesa. Narejena je bila incizija in drenaža ognojka. Nekajkrat sem prebolela infekcijske angine,
potem so se odločili da naredijo tonzilektomijo v lokalni anesteziji.
4 mesece po operaciji sem dobila angino in po njej sem zasledila da imam v ustni votlini luknjico. Osebni zdravnik mi je dal napotnico, na orl.
Na izvid je zdravnik napisal tako: v področju desne tonzilarne lože je vidno limfatično tkivo s središčno fistulo. Levo brazgotina po tonzilektomiji. Nekoliko bolj izrazita lingualna tonzila.
Operirana sem bila oktobra 2006. Fistula se mi je naredila aprila 2007.
Prebolela sem že nekaj angin, nisem pa šla k zdravniku, ker mi je na orlju rekel, da če se mi bodo ponavljale bom morala fistule odstraniti ali zamašiti .Zanima me kaj sledi in kako te fistule vplivajo na zdravje?
Imam že 4 fistule. Kaj naj naredim ?

Za vaš odgovor se vam vnaprej zahvaljujem in vas prav lepo pozdravljam!

živjo!
No, tole pa lahko povem iz prve roke.
Res je, v Šempetru in Mariboru izvajajo modernejše operacije, ki pa niso laserske pač pa se opravljajo s koblacijo. Gre za nekakšno “topljenje” tkiva. Tkivo torej stopijo in posesajo. Narkoza je splošna.
Sam sem bil na tem pred kakšnim mesecem in lahko rečem samo pohvalne stvari.
Operacija traja približno pol ure in isti večer lahko že ješ. Res da, bolj mehke in tekoče stvari, ampak ješ pa lahko:)
Zbudil sem se brez bolečin, saj so mi očitno nekaj dali proti bolečinam. Popoldne sem čutil blage bolečine kot pri angini. Operacija je bila v petek, v nedeljo dopoldne sem že šel domov.
Potem je bilo pa tako. Ker sem imel ogromne mandlje so bile tudi rane precej velike in so se mi tretji dan doma malce obrobe vnele, zato sem težko pil in so me sprejeli nazaj v bolnišnico, kjer so mi dali infuzijo. Potem je bilo pa dobro.
Bolečine: če odštejem rahlo vnetje, so bolečine zelo znosne.
Definitivna prednost je, da ni nič krvi. Na ranah se naredijo takšne bele obloge, ki v približno 1-2 tednih popolnoma izginejo.
V glavnem zelo humana operacija in jo priporočam vsakemu, ki mu morajo odstranit mandlje.
Kar se pa tiče bolnišnice v Šempetru pa tudi same pohvale. Zelo prijazni, zelo razumljivi in predvsem ne pustijo te čakati v nedogled…

Če imaš še kakšno vprašanje kar na dan z njim:):)
lp
m

Pozdravljeni!

Prosim za malo razlage glede operacije pri fantku starem 6,5let.
Najprej me zanima sam sprejem, koliko časa si lahko z njim, potem potek operacije oz. koliko časa traja in odhod domov.

Zelo mi boste pomagali.
Dan operacije je 12.6.08, zato prosim za čimprejšnji odgovor.

Najlepša hvala in lep dan,

Simona V.

Spoštovani!

V vsakem primeru priporočam operacijo s koblatorjem – stopi tkivo okrog nebnice in se ta nato odstrani.

Če so po operaciji ostanki limfatičnega tkiva, ki delajo težave, potrebna je ponovna operacija.

Sprejem v bolnico je različno organizirano, odvisno pač kje ste, sprejemni zdravnik sprašuje vse kar bi lahko bilo pomembno, po možnosti potem otroka pogleda še pediater ali anesteziolog, kolko ste lahko z njim, pa vam povejo na odelku (različno je, odvisno od tega kje ste). Operacija traja 15-20 min, potem se mora še zbuditi. Če je vse v redu, gre naslednji dan domov.

LP. drIB.

LP.

Mnenje o opreaciji mandljev in angine!

Sama sem imela do vstopa v šolo (7 let) zelo pogoste angine in sem bila non stop na antibiotikih, vendar mi mandljev niso operirali (na srečo), saj kasneje angin skoraj nisem več imelela (v 30 letih 4x). Tudi moja hčera je imela enake težave. Mnenja so bila zelo različna. Specialist ORL je rekel takoj mandlje ven, otroška zdravnica pa mi je odsvetovala, češ naj malo počakam in bomo videli, saj gre pri hčeri bolj za virusna oboljenja kot za angine in gnojne angine. Res pa je, da ko je zbolela je vedno imela ogromne mandlje (zaradi tega je tudi bruhala), po bolezni pa so bili čisto normalni. Ko sva šli k istemu specialistu čez dve leti zaradi drugih težav mi še omenil ni, da bi morala na kakšno operacijo. Skratka do šole se je stanje uredilo in danes ni več nobenih težav.
Moj oče nima mandljev pa ima non stop težave – pit ne sme nič hladnega saj dobi takoj vnetje žrela.
Manjdlji nas varujejo pred raznimi infekcijami in so zelo pomembni. Če jih nimamo, smo v veliki nevarnosti, da se bo vsak močnejši prehlad in druga infekcija preselila direktno v pljuča. Zato je o operaciji treba zelo dobro premisliti in ugotoviti dejanske vzroke in bolezni, mandlje pa operirat samo takrat, ko so resnično slabi in zanič ter povročajo več škode kot koristi. Včasih se angine ponavljajo, ker niso ustrezno zdravljene. Če se angina ponavlja, je najbolje vzeti bris in ugotoviti za kakšno bakterijo gre in šele nato jemati ustrezne antibiotike (govorim iz lastnih izkušenj), ki bodo angino pozdravili. Sočasno z antibiotiki pa tudi nekaj za odpornost, saj antibiotiki slabijo imunski sistem.

LP

Spoštovani!

Strinjam se, da treba vse pretehtati in se za operacijo odločiti le ko je dejansko potrebno.

LP. drIB.

Spoštovana!

Limfatično tkivo, kar jih imate v nebničnih ložah, vam lahko delajo težave, kot nebnice, ki se vnamejo (angine). Torej ali zdraviti”angine” z zdravili,kot doslej, ali pa poskusiti operativno odstraniti ostanke limfatičnega tkiva (skupaj z “fistulami”).

LP. drIB.

Pozdravljeni!

Stara sem 25 let. V letu 2008 sem imela kar devet gnojnih angin (zdravljenih). Bila sem tudi na ORL-ju, kjer mi je zdravnica brez pomisleka napisala napotnico za tonzilektomijo. Zanima me, če mi lahko daste kaj več informacij o tem posegu.Zanima me tudi operacija s koblatorjem (kje jo izvajajo, ali si jo lahko pacient izbere sam,…?)

Hvala za odgovor.

Lep pozdrav

Spoštovana!

Če človek ima letno 9 angin, potem priporočamo odstranitev nebnic. Operacija traja 30 min, kako pa bo potekal poseg je odvisno kje boste operirana (žal ni povsod enako – niso možnosti povsod enaki).

LP. drIB.

pozdravljeni

Imam sinčka, ki je ravnokar praznoval svoj četrti rojstni dan. Ko je bil star 6 mesecev je prvič dobil vnetje ušes, ta so sledila, ampak ni bilo prehudo, dokler ni z 11. meseci odšel v vrtec. Sledila so vnetja ušes, kasneje bronhitisi. Gal je bil 1 teden v vrtcu in 14 dni doma, ciklus se je ponavljal vse do poletja, ko sva se z možem odločila, da kupiva počitniško prikolicoi n jo postaviva na otok Krk. Sama sem defektologinja, tako, da sem poleti prosta in sem z Galom ostala na morju mesec dni in pol. Takrat je bil Gal star eno leto in pol. In res je bilo drugo leto v vrtcu mnogo bolje. Oktobra je dobil hudo gnojno angino,. večjih zapletov pa tisto leto ni bilo, kakšen bronhitis, ki pa se je hitro pozdravil. Poleti leta 2007 je Gal dobil bratca in tako je ostal z njim in mano eno leto doma. zdrav je bil celo leto, nekaj prehladov, ampak to sodi zdraven zime. Poleti je na morju zbolel za angino, dobil je antibiotik, stanje pa se mu je še slabšalo in tako sva pristala na infekcijski kliniki. Septembra sta oba sinova odšla v vrtec. Od takrat pa je vse narobe. Angine se vrstijo, katerega vzroka so, vedno ne vemo, ker nam pediatrinja ne vzame brisa žrela. Lani v jeseni sva bila na pregledu pri specialistu ORL v Novem mestu. Ta nam je po kratkem pregledu svetoval odstranitev manjdeljev. Dobila sva datum 26.01.2009. Vmes sva še enkrat pristala na infekcijski kliniki, ker je imel mali herpaangino, nekaj tednov zatem je dobil škrlatinko in je bil doma cel december. Sedaj je bil v vrtcu 5 dni in je že zbolel, tokrat je dobil virus in bruha. Danes pa že toži, da ga boli grlo in ima vročino. Skratka, ne vemo več kaj je prav in kaj ne. Otrok je od vsega tega že izmučen ima slabo telesno težo, ker tudi slabo je. Njegovi manjdeljni so tudi kadar je zdrav ogromni. Kadar spi hrope, imam občutek, da težko diha. Glede odstranitve manjdeljnev pa smo skeptični, ker berem, da se potem pojavljajo pogosteje okužbe spodnjih dihalnih poti. Če je temu tako, potem nismo storili nič. Kaj sledi, pa mi specialist ORL, pri katerem sva bila pregledana ni svetoval nič. Kratko malo je naročil sestri, da nama pove, da svetuje odstranitev. Datum je tu, sedaj Gal ni pri močeh za operacijo, niti ni zdrav, tako, da je le to potrebno prestaviti. Pomagajte nam prosim, s svojim nasvetom, kaj bi bilo dobro oziroma najbolje storiti.

Hvala, binka81

Spoštovana!

Žal, je Gal najveretneje imunsko zelo neotporen, tako, da v “družbi” pobere vsak virus ali bakterijo. Če dejansko ima pogosto prave angine, potem kljub vsemu mislim, da je operacija rešitev (ker so v takšnih primerih mandelčki žarišče), če pa so to “le” prehladi, viroze, herpesi, zamašenost nosu …, potem seveda operacija ne bo rešil problema. V takšnih primerih pride v poštev jačanje organizma z “vitamini”, bronchomunal “zdravili” (kapljicami), redno čiščenje in izpiranje nosu s fiziološko raztopino, dihanje skozi nos, morda malo več mesa v prehrani ali podobno (strogega pravila in sigurne pomoči ni).

LP. drIB.

Prosim za nasvet.
30,01,2009 sem bila na operaciji mandljev, na ORL v bolnišnici Rakičan.V nedeljo sem prišla iz bolnišnice, bolečine so seveda kar hude, danes ponoči pa me je tako bolel jezik. Bolelo me je tako močno kot bi imela sto igel v jeziku. Imam tudi bele obloge na jeziku in na ranah. Ne vem kaj naj naredim. Ko tableta popusti so bolečine neznosne.

Spoštovana!

Upam, da je že nekoliko bolje, vse to kar ste napisala, pa je do določene meje normalno (bolečine, obloge). Seveda vzemite nekaj za bolečine, čim več pijte in počakajte še nekaj dni.

LP. drIB.

New Report

Close