Ahilova tetiva
Pozdravljeni,
Imam težave z Ahilovo tetivo, ki se vlečejo ze dobre pol leta. Do poskodbe je prislo konec januarja, ko sem pri rekreaciji doskocila na desno nogo.
Diagnoza: blaga oteklina v distalnem poteku Ahilove tetive, predel je palp. občutljiv, ni pordel, ni tipati defekta, gibljivost v gležnju lepo izvede, Thompsonov test negativen.
Za en teden sem dobila longeto in Naklofen. Po 14-ih dneh sem po navodilih opustila bergle, cez mesec dni sem stopila na prste pod obremenitvijo. Fizioterapije nisem imela. Ker sem po treh mesecih se vedno cutila bolecino, sem sla na ultrazvok, ki je pokazal, da je tetiva v celoti edematozno zadebeljena (prečno meri 9mm, za razliko leve = 4mm).
Po obisku ortopeda v juliju, veckrat dnevno izvajam razgibavanje v smislu strečinga AT. Zacela sem tudi z manjsimi sportnimi aktivnostmi (sprehodi in kolesarjenje vecinoma po ravnem). V avgustu sem bila 10x na laserskem obsevanju, vendar je tetiva se vedno zatecena (glede na primerjavo z levo nogo). Oteklino sem hladila z ledom.
V kolikor sem na nogah dnevno nepretrgoma vec kot 3-4 ure, cutim bolecino.
Kaj mi svetujete? Naj nadaljujem s hojo in kolesarjenjem kljub bolecini?
Osebna zdravnica mi je rekla, daj se sprijaznim s poskodbo, da AT ne bo nikoli vec v normalnem stanju.
Pa se to, stara sem 34 let, pred poskodbo pa sem dokaj intenzivno hodila v hribe. So sedaj hribi prepovedani?
Za odgovor se vam zahvaljujem.
Obstaja mnogo različnih oblik konzervativne terapije, ki se priporoča, pri kroničnem vnetju v predelu Ahilove tetive. V zadnjem času poročajo tudi o uspehih pri uporabi forsiranega raztezanja preko praga bolečine. Mislim torej, da sama hoja v hribe ni kontraindicirana, možno pa je, da bo ob tem prišlo do poslabšanja težav. Alternativa konzervativnemu zdravljenju s fizikalno terapijo je operacija, ki je priporočljiva pri dolgotrajnih težavah, ki zelo omejujejo aktovnost pacienta. Pri operaciji se odstrani vneta ovojnica kite.