Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Adenomioza in nosečnost

Adenomioza in nosečnost

Spoštovani dr.Pušenjak,

Stara sem 39 let, noseča 11 tednov 4/7. Počutje dobro, razen stalnega občutka pritiskanja na mehur in občasno bolečega uriniranja. Na UZ nuhalne svetline so mi med drugim ugotovili najverjetneje adenomiozo uterusa- UZ omejeno heterogeno formacijo v steni maternice.Potrebno bo UZ sledenje; sama nosečnost naj ne bi bila ogrožena.
Vendar se mi porajajo naslednja vprašanja:
1. Kakšna je verjetnost spontanega splava ali prezgodnjega poroda?
2. Vraščanje sluznice v maternično steno “oslabi” mišični sloj stene- kakšna je verjetnost rupture maternice med porodom in ev.podaljšane krvavitve po porodu?
3. Ali je med amniocentezo možno sprožiti krvavitev v tako spremenjeni maternični steni?
4. Ali so potrebni kakšni preventivni ukrepi v zadnjem trimestru nosečnosti npr. omejitev telesne aktivnosti…?
5. Ali je potreben elektiven s.c?

Zelo sem zaskrbljena. To je moja druga nosečnost. Porod pred dvema letoma je bil umetno sprožen čez rok, dolgotrajen in zaključen z vakumsko ekstrakcijo. Vse to naj bi bilo v vzročni povezavi z nastankom adenomioze.

Hvala Vam vnaprej za odgovore na moja številna vprašanja.

Zaskrbljena medica7

Spoštovani,

zelo neprijetno, da ne rečem neprimerno, je na podlagi zelo ohlapne domneve razvijati teorije in napovedovati prihodnost ter tveganja. Kot prvo pomembna adenomioza večinoma kar uspešno preprečuje zanositev, če je ne, pa ni pomembna. Zaradi nje ne pride do rupture maternice, lahko pa se po izločitvi posteljice maternica slabše krči in je zato krvavitev večja. Kljub temu elektivni CR ni potreben, ker ničesar ne rešuje. Med AC se usmerjeno izogibamo vsaki neznani ali sumljivi spremembi v ali na maternici,tako miomom kot spremembam v steni, sicer pa to pri adenomiozi verjetno ne bi povzročilo zapletov tudi, če bi takšno spremembo prebodli med AC. Preventivni ukrepi niso potrebni oziroma povedano drugače, noben ukrep ne bi spremenil usode nosečnosti.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

Avgusta sem imela UPN zaradi odmrlega ploda v 10. tednu nosečnosti. Stara sem 27, ginekološka zgodovina pa sledeča: 2x UPN zaradi nezaželjene nosečnosti, 1x UPN zaradi odmrlega ploda, 2x biokemična nosečnost, sicer 2022 diagnosticirana z AVM, ki je bila urejena z embolizacijo. Cikli do letošnjega UPN normalni: na 28 dni, približno 5 dni. Rodila še nisem. Noben UPN ni zahteval kirurškei obravnave.

Da se približam vprašanju: po UPN je sledila prva menstruacija, nato pa na vsake 14 dni zopet “menstruacija”. Vmes sem se še zdravila z amoksiklavom zaradi smrdečega izcedka. Zaradi omenjenih krvavitev sem imela kar nekaj UZ, skrbi me pa zadnji: z gotovostjo rezidue ni videti, zadaj bolj desno bolj prekrvavljeno območje, sicer uterus izgleda nekoliko adenomiotično (na tem UZ sem bila v času ovluacije). Zdaj sem sicer 21. dan cikla in (še) ni bilo vmesne krvavitve. Poslali so me na MR, da se izloči ponovna AVM.

1. Je to sploh možno, da se mi AVM spet ponovi?

2. Ali bo MR male medenice s kontrastom potrdila/ovrgla tudi morebitno adenomiozo?

3. V primeru adenomioze: v kolikšnem času se lahko razvije? Imela sem res veliko UZ v zadnjih mesecih in letih, pa nihče ni nič opazil.

4. Kako bi katerakoli od diagnoz (AVM ali adenomioza) lahko vplivala na naslednjo nosečnost?

Najlepša hvala,

Nina

Spoštovani,

kot osnovno morate vedeti, da je v medicini vse možno in nič obvezno. Vse je relativno im se dogaja znotraj razpona od 0,01% do 99,99%. Za nekatere reči se nam sanja, kdaj, kako in koliko verjetno se pojavijo, za druge o tem le ugibamo oziroma se številke iz obdobja v obdobje in od članka do članka tako spreminjajo, da so konkretnejše trditve bodisi z omejenim trajanjem ali pa včasih sploh ne držijo. Sicer pa, ko kaj doleti posameznika, je to zanj 100%, ne glede na to kako pogosto je pri drugih.
S tem v mislih morate tudi postavljati vprašanja.
1. AVM se lahko ponovi, zlasti, če pri embolizaciji zadeve nismo uspelo povsem oziroma je nismo uspeli ireverzibilno zapreti.
2. Tudi MR lahko za adenomiozo postavi le utemeljen sum, ne pa tudi diagnoze. Diagnoza je za enkrat zgolj histološka oziroma intraoperativna (invazivna) in tega za enkrat ne more nadomestiti nobena posredna metoda, UZ, RTG, MR, CT…
3. Kako hitro se razvije adenomioza je težko reči, saj v bistvu nimamo pojma zakaj sploh nastane in kaj jo morebiti spodbudi k pojavu.
4. Tako AVM kot adenomioza lahko negativno vplivata na nosečnost, kdaj pod kakšnimi pogoji in koliko pa je tako različno, da to vnaprej razčlenjevati skoraj nima smisla. Povzročata pa lahko odsotnost zanositve, splave, odmiranje ploda, prezgodnje porode, zaplete med porodi in po porodu.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close