absces v dojki in dojenje
Spoštovani,
10 dni po CR se mi je pojavil mastitis v levi dojki. Bila sem pregledana v P, kjer so mi predpisali Anaclosil 500mg 1 šk. in Syntocinon. Med jemanjem antibiotika, mi je vročina še naraščala, in sicer do 41,4, nato je padla. Pojavila se je tudi rdečina na desni dojki, ki pa je izginila, ostala je zatrdlina. Zatrdlina se je počasi večala, postajala boleča in koža nad njo pordela. Dojila sem normalno. Šla sem ponovno v P, kjer so potrdili absces in svetovali drenažo. Včeraj so absces v spl. anesteziji drenirali, naj bi bilo za cca 1dl gnoja in votlina naj bi segala do pektoralne fascije. Zanima me, kako je z nadaljevanjem dojenja. Danes ponoči so bili vsi zloženci prekrvavljeni, kot da bi bilo mleko pomešano s krvjo. Mleka imam dosti in si zelo želim dojiti.
Najlepša hvala za odgovor!!!
Spoštovani,
dojenje ob odprtem abscesu je problem, ker se lahko s celjenjem ognojka tvori umetno mlečno izvodilo, (mlečna fistula) do kože izven področja areole in bradavice in potem mleko izteka tudi drugje kot iz bradavice. Zato se ob drenaži ognojka priporoča opustiti dojenje vsaj na oboleli dojki in se doji le na zdravi. S tem se sicer možnost tvorbe mlečne fistule močno zmanjša, ne pa povsem odstrani. Za minimaliziranje možnosti tvorbe mlečne fistule bi bilo žal potrebno dojenje povsem opustiti. Ker ne gre za življenjsko pomembno odločitev, se lahko glede na potrebe in želje izbere primerno možnost zase.
Pozdravljeni!
Tudi pri meni se je pojavil absces v levi dojki. Naredili so incizijo v gnoju pa izolirali S. sureus. Dobivala sem kloksacilin, v bolnici intravenozno potem pa še za domov Anaclosil. Iz rane je že ves čas teklo mleko, ki pa je bilo čisto, brez gnoja. Na kontroli so na UZ ugotovili, da imam zopet kolekcije tekočine, zato sem zopet obiskala kirurško ambulanto. Tam so mi brez anastezije poskusili zopet sprostiti tekočino, ven pa je priteklo mleko. Naročili so me na kontrolo čez en teden. Včeraj se mi je iz rane scedilo kup gnoja( pa tudi s površine dojke se je v kapljicah stekala plazma) ki pa danes le po malo še teče ven. Iz rane še vedno teče mleko. Ves čas dojim na obe dojki. Kako zgleda umetna mlečna fistula in zakaj je potrebno popolnoma prekinit z dojenjem?
NAj povem še to, da sem imela včeraj pop. in ponoči tudi vročino 38. Gin. so mi zopet predpisali Anaclosil. Ali naj jemljem? KAj naj storim???
LP in hvala za odgovor
Spoštovani,
pri abscesu v dojki v času dojenja smo v precepu. Če se z dojenjem nadaljuje, se stalno tvori mleko in lahko nastane trajna fistula mlečnega voda na kožo, kar je mogoče trajno oskrbeti šele po prenehanju dojenja in tvorbi mleka. Zato je edini racionalni ukrep popolno prenehanje dojenja, oziroma sprejetje posledic neupoštevanja zgornjega dejstva. Izločanje mleka je med drugim tudi motnja pri celjenju, saj rani mleko ne dovoli, da bi celila, bakterije pa ne moremo stalno odpravljati z antibiotiki. na koncu se bo ustvarila odpornost bakterij na vse uporabne antibiotike in to bi bil resen problem.
Pozdravljeni.
V bolnici in vsi možni ginekologi ter sestre (ležala sem na ginekološko -porodnem oddelku), ki so se zamenjali v času moje hospitalizacije, so zagovarjali dojenje, medtem ko so mi kirurgi odsvetovali dojenje na oboleli dojki. Ker sem imela dovolj mleka, sem nadaljevala z dojenjem.
Antibiotikov do zdaj še nisem vzela, ker nimam vročine. Zanima me, kakšne so posledice nastanka umetne fistule in ali lahko počakam do ponedeljka, ko imam kontrolo pri kirurgih? Kako se vidi umetna fistula? Ali obstaja kakšen naraavni način s prenehanjem dojenja ali samo po umetni poti, z zdravili (al ne vem kako se imenujejo)?
Hvala za odgovor in lep dan
Spoštovani,
tvorbo mleka lahko umetno ustavljamo z zdravili (npr. bromokriptin – Bromergon), lahko pa preprosto nehate dojiti in se tvorba mleka malo počasneje a vendarle v nekaj tednih ustavi. Pomembnih posledic mlečne fistule sicer ni, je pa neprijetno, če se iz odprtinice v koži ob vsaki nosečnosti izceja mleko in moči ter maže perilo. Načeloma se fistula skoraj ne vidi – ustvari se drobno izvodilce, podobno tistim na prsni bradavici, iz katere ob tvorbi mleka le to izteka.
Spoštovani.
Danes sem bila na kontroli v kirurški ambulanti, kjer so mi pred tednom dni želeli drenirati gnoj, vendar je teklo le mleko. Vzeli so tudi bris za mikrobiološko preiskavo in v rani se nahajata vrsti Acinetobacter lwoffii ter Enterococcus faecalis. Tudi vnetni faktorji so povišani (CRP = 17). Glede na izvide so se odločili za antibiotično zdravljeneje in sicer so mi predpisali Hiconcil ter Ciprinol, zaradi slednjega ne morem dojiti 1 teden. Mleko naj bi si torej stiskala, sinčku pa dajala umetni pripravek. Že celo popoldne si belim glavo, kaj storiti. Trenutno nimam že 2 dni vročine, po tem ko je gnoj stkel (še počasi teče iz rane)? Naj omenim, da se mi fistula, kot ste jo omenili še ni pojavila, teče pa mleko iz rane, ko otroka dojim na obolelo dojko. Katero začetno hrano kupiti, saj je moj prvi sinček, zdaj star 4 leta, še vedno alergičen na kravje mleko. A menite, da bi Alernova bila primerna? A se da to hrano dobiti na recept, glede na opisane okoliščine?
Hvala za odgovor in lep dan.
Spoštovani,
glede hrane za dojenčka in morebitnega recepta boste morali žal vprašati pediatra. Fistula pa je končno stanje potem, ko se rana zaceli in za njo ostane kanalček, skozi katerega tudi kasneje izteka mleko. dokler rana ni zaceljena ne moremo govoriti o fistuli.
Vsekakor lahko hkrati uporabljate oboje, antibiotike in Bromergon. Običajno uspemo tvorbo mleka ustaviti v 1 do 2 tednih, le redko pa potrebuje dalj.
Pozdravljeni,
sporočam svojo izkušnjo!
Po inciziji mi je mleko teklo tudi čez rano. Z dojenjem sem nadaljevala tudi na oboleli dojki, in sicer še bolj pogosto kot na zdravi. Na ta način je bila ta dojka bolj mehka in prazna in tako pod manjšim pritiskom. Rano sem vsak dan sama previjala. Mleka na obližu je bilo vsak dan manj in rana se mi je zacelila po 3-4 tednih. Antibiotik Anaclosil sem jemala še 10 dni po posegu. Mlečna fistula mi ni nastala. Na srečo se mi tudi mastitis ni več ponovil in sedaj po 3 mesecih še vedno veselo dojim!
Lep pozdrav!
Prav, objavljam, vendar naj bo jasno, da ste imeli tudi veliko sreče in ena ugodna kot tudi ena neugodna izkušnja ne pomenita nič oziroma se na podlagi tega ni modro odločati. Dolgotrajne in številne raziskave kažejo, da dojenje po odprtju abscesa v velikem deležu privede do razvoja mlečne fistule, kar je zelo neprijetno in zato z ustavitvijo dojenja želimo to preprečiti pri vseh, ne le pri nekaterih. Seveda bi v neki afriški pokrajini, kjer brez dojenja otroci umirajo, priporočili drugačno filozofijo, kajti s prekinitvijo dojenja bi otroka dobesedno ubili. Zato v takšnih razmerah celo okužba s HIV ni kontraindikacija za dojenje, kar pri nas npr. je.
Pozdravljeni.
Dojim 9.5meseca in 10dni nazaj sem zatipala zatrdlino v desni dojki, v kateri sem imela.2x na meji mastitisa. S crpanjem in masazo sem zadevo resila. Skratka prejsni teden sem ala do svojega ginekologa in naj bi bila cista. Cez par dni je konkretno zrastla in sem sla nazaj. Drug gibekolog je naredil ultrazvok in rekel, da je zacetek abcesa in da zastaja mleko. Naredil je punkcijo, ven je slo gosto mleko, naj bi bilo malo gnojno. Dobila sem amoksiklav. Se vedno cutim malo trdo. To je verjetno posledica vnetja.
Zanima me, kaj tocno pomeni abces? Je lahko nevarno? Sina dojim zvecer in ponoci. Mi svetujete prekinitev dojenja?
Hvala za odgovor.
Spoštovani,
če bi šlo za absces, bi imeli temperaturo, bolelo bi kot vrag in dojka bi bila pordela. Zadeva je torej običajna cista zaradi zamašenega mlečnega voda in se bo ponovilo, razen, če se odmaši mlečni vod. Pod mikroskopom bi to mleko iz ciste sicer verjetno res vsebovalo tudi levkocite, ampak zaradi tega to še vedno ne moremo imenovati absces. Če mlečnega voda sploh ni, se bo cista sicer ponovila zato upajte, da se po punkciji ne bo vnela. Če se ne bo vnelo (porabite antibiotik, kolikor časa je bil predpisan), se bo cista sama od sebe zmanjšala po prenehanju dojenja, povsem izginila pa najverjetneje ne bo. Takšna cista ni nevarna, jo je pa smiselno preverjati vsaj 1x na pol leta do 1 leto ali pač izrezati z lokalno operacijo.
Pozdravljeni.
V 2 mesecih sem imela dva mastitisa. Pri prvemu se je stanje izboljsalo a le za kratek cas, pri drugem pa je bilo vsak dan slabse in po treh tednih mucenja, bolecin ter menjavi dveh antibiotikov sem danes na podlagi ultrazvoka in krvne slike dobila diagnozo absces (cez dva dni imam operacijo). Zanima me, ali je dojenje priporocljivo prekiniti samo na oboleli dojki, na drugi pa se lahko normalno naprej doji. Se mleko proizvaja na obeh dojkah, ceprav se doji samo na eni? Nekako se sama nagibam, da preneham z dojenjem saj je bila to zame zelo izcrpajoca izkusnja in se bojim, da bi se v prihodnje zadeva ponovila, morda na drugi dojki, ker imam res veliko mleka. Je bolje postopoma prenehati z dojenjem ali lahko kar naenkrat opustim dojenje?
Hvala in lep pozdrav
Spoštovani,
problem dojenja na dojki z operiranim abscesom bi lahko bila mlečna fistula, torej, da se ustvari nenaravna komunikacija med odprtim mlečnim vodom in kožo. V takem primeru je smiselno prenehati z dojenjem, ker se sicer lahko naredi trajna povezava mlečnega voda s kožo, kar je potem treba ponovno operirati. Abscesa namreč ne smemo zapreti, ampak je bistvo zdravljenja abscesa drenaža gnojave vsebine na prosto.
Pozdravljeni.
V cetrtek sem imela operacijo v splosni anesteziji, se pa po 5 dneh se kar ni koncalo iztekanje po cevki, ki jo imam vstavljeno, kar baje ni dober znak, poleg tega izteka tudi malo mimo cevke. Ze 3. teden jemljem antibiotike. V sredo imam spet kontrolo pri osebni zdravnici, sama pa cutim da je oteklina se kar velika (od kolobarja pa dosti visoko navzgor). Strah me je, da tudi po posegu ne gre v pravo smer. Je pogosto, da je potrebno ponovno na kirurski poseg, ker ni dobrih rezultatov po prvem posegu? Se to rado ponavlja?
Hvala in lep pozdrav.
Spoštovani,
pravzaprav za vas ni pomembno, če so ponovni posegi pogostejši ali redkejši. Za vas je pomembno le, če bo ponoven poseg potreben pri vas.Če se ob posegu odpre kak mlečni vod, potem bo mleko iz tega voda iztekalo po isti poti kot gnojava vsebina in lahko nastane mlečna fistula. V takem primeru je treba na prizadeto dojko prenehati z dojenjem. Sicer pa je situacija izjemno individualna in nam splošna statistika tovrstnih zapletov kaj dosti ne pomaga.
Pozdravljeni.
Na prizadeti dojki sem prenehala z dojenjem ze kaksen teden pred posegom, tudi s crpanjem mleka. Sploh ne vem ali ravnam prav, ali pa bi morala prizadeto dojko na kak nacin prazniti, tega mi nihce ni povedal, pozabila pa sem vprasati. Ceprav ne vem kako, saj so sivi in dren tik ob kolobarju. Dojim samo na zdravi dojki. Ne vem ali mleko vseeno se nastaja tudi na prizadeti dojki. Ali mlecna fistula lahko nastane, ce bi recimo cez nekaj casa, ko bi se zacelilo (kaksen mesec) poskusila zopet zaceti dojiti na tej dojki? Iztekanje gnoja bi se po 5 dneh verjetno ze moralo ustaviti, oteklina pa izginiti ane? Da se bi dren lahko odstranil in rana do konca zacelila.
Hvala in lep pozdrav.
zagotovo dojenje na prizadeti dojki ni priporočljivo, dokler karkoli izteka in rane, ker ne moremo vedeti, če temu ni primešano tudi mleko. Ko se rana povsem zapre in zaceli in če boste takrat še dojili, pa dojenje lahko obnovite tudi na prizadeti dojki. Dojenje in črpanje mleka je v funkcijskem smislu enako, zato tudi tega ne počnite na prizadeti dojki. Kako dolgo bo dreniranje aktivno, je težko reči, vsekakor se drena ne odstranjuje, dokler je dreniranje aktivno.