Ablacija
Spoštovani dr. Pušenjak!
Imela bi vprašanje glede ablacije endometrija in hkratne sterilizacije, kar je menda obvezno.
Stara sem 42 let, en porod, imam adenomiozo in posledično dolge, močne in boleče menstruacije. Nekako razmišljam v smeri AE in sterilizacije, me pa zanima, če se lahko oba posega opravita hkrati?
In če je tudi v tem primeru potrebno počakati 6 mesecev po komisiji za sterilizacijo ali je mogoče posega opraviti prej?
Resnično bi se želela v čimkrajšem času rešiti teh težav, ki mi že krepko grenijo kvaliteto vsakdanja.
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
Spoštovani,
vedno, kadar se odločimo za oboje, se tudi oboje opravi v isti narkozi. Namen sterilizacije je preprečiti, da bi ob odsotni ali močno okvarjeni sluznici prišlo do zanositve, ki bi utegnila biti nevarna. Odlog za premislek glede sterilizacije je sicer pravilo, od katerega pa se pri klinični indikaciji zanjo ubira tudi “bližnjice”. Pomembno je, da je prošnja vložena in da je vsaj “na čakanju”.
Pozdravljeni,
Trenutno sem v 24.tednu nosecnosti. Nazadnje sem imela pregled 5 dni nazaj in na pregledu je bilo vse v redu-merila je tudi MV in ta je tudi zaprt.
Zadnje 3 dni imam obcasne bolecine v predelu pod popkom-govorimo o blagih bolecinah, za katere niti ne vem, ali je bolecina ali gre zgolj za raztezanje..vsaj 2-3x na dan pa se pojavi tudi bolecina v zgornjemu delu trebuha, malo bolj desno od zelodca. Muci me sicer tudi refluks, a to me ze od samega zacetka nosecnosti.
Bolecina na desni strani trebuha se mi zdi, da se poslabsa ko kaj pojem. Ta potem mine in se kasneje spet pojavi. Obcasno pojem Spasmex, ker sem imela hude krce 1 mesec nazaj, se bojim, da jih bom imela spet in raje pojem kaksno tableto…
Te blage, ostre bolecine so povezane s plodom ali s cim drugim? Ta na desni strani lahko nakazuje na preeklampsijo mogoce? Pritisk je v redu, doma ko merim je ta cca 110-120/70-80, v bolnici je ponavadi cez 140 (zivci). Vceraj je ze bilo v redu, danes pa spet po kosilu zacelo to muciti…
Spoštovani,
glede na vse povedano mislim, da so težave v zvezi z vašimi prebavili in to nima nič s PE. Anksioznost lahko močno poveča občuke in simptome.
Pozdravljeni,
sem v 25.tednu nosecnosti, a mi rezultati nuhalne se zmeraj ne dajo miru. Na pregledih je sicer vse bilo v redu, razen cista horioidnega pleteza desno, katera pa naj bi pocasi izginjala-nazadnje bila velika le cca.3mm.
Sami rezultati nuhalne so bili super, nuhalna je merila 1,6mm, vse v mejah normale, le DHT je bil sledec: Free -beta HCG 135,6 IU/I- 1,692 MoM ter PAPP-a 0,280 IU/I – 0,402 MoM. Naj omenim se, da je mama imela preeklampsijo in HELLP sindrom-je lahko nizka vrednost PAPP-a kako s tem povezana? Prav tako me zanima, je beta previsoka oziroma, kdaj bi lahko pomislila na kaksno kromosomsko napako npr.trisomijo 21 glede na DHT? Sam rezultat nuhalne je kazal skupaj z DHT za 21:1:2093. Vem, da poudarjate, da naj nosecke ne analiziramo teh izvidov, ampak kaj cmo, ene nimamo miru…
Prav tako me zanima, ce bi se kromosomska napaka videla na UZ sploh na 3D pregledu, kaj bi odstopalo? Meni ga je delala v 20.tednu, pa ni opazila nic nenavadnega, vse ok.
Ce bi imel plod kakrsne koli tezave z zastojem rasti, kdaj se to pokaze, zaenkrat je vse normalno, le trebuscek prehiteva za 1 teden? Slisala sem, da zenske z nizjo vrednostjo Papp-a bolj spremljajo, zaradi moznih zapletov ali jim celo Aspirin predpisejo-meni ni nihce nic omenil glede tega, tudi Aspirina dobila nisem. Me bodo pa bolj spremljali zaradi predlezece posteljice, ki delno prekriva MV.
Hvala vnaprej za vas odgovor! Lep vikend
Spoštovani,
vaša vprašanja so žal postavljena mimo možnosti odgovora. Nuhalna svetlina in DHT sta PRESEJALNA testa, torej ne dajeta odgovora na vprašanje ali bi lahko pomislili na kromosomsko napako. Vsak izvid “misli” na kromosomsko napako, odgovor pa je podan v obliki verjetnosti, npr. 1 na 100, 1 na 1000, 1 na 2093 ipd. IN vse, kar je manj od 1 na 300 velja kot sprejemljivo tveganje. Samo toliko se da reči glede kromosomske napake. Kar zadeva preeklampsijo nekaj malega lahko napove izmera pretokov skozi maternično arterijo, resnično zelo zelo nizek PAPPa (MoM pod 0,23) pa lahko pomeni zvišano tveganje za pojav zastoja v plodovi rasti v 3. tretjini nosečnosti.
Žal se vse prepogosto presejalni testi ne uporabljajo smiselno in se pod krinko akademskosti vseeno ravna precej arbitrarno, to pomeni, da se močno pretirava pri uvrščanju nosečnic v rizične skupine ter se “išče” patologijo tam, kjer ni razlogov, da bi jo iskali.