18-letnica z motnjami hranjenja
Pozdravljeni,
18letna hči ima motnje hranjenja. Že prej je bila obravnavana kot otrok z dogotrajno boleznijo, imela je pedagoško pogodbo, a v treh letih ni uspela končati prvega letnika zaradi različnih okoliščin (spolno nadlegovanje, nastanek motenj hranjenja). Letos se bo vpisala v izobraževanje za odrasle. Zaradi motenj hranjenja in “posledic” spolnega nadlegovanja ima tudi določene “socialne” težave. Ne more biti v prostoru kjer je veliko ljudi, ne more uporabljati javnega prevoza.
1)Ker je stara 18 let, me zanima na kakšen način si lahko “uradno” zagotovim bolniško za čas spremstva k osebnemu zdravniku in k specialistom, na redne ali kontrolne preglede. Žal tudi k zaobozdravniku ne zmore sama, ker je velika verjetnost, da dobi napad panike.
2) V septembru imamo na sodišču “pričanje” v zadevi spolnega nadlegovanja. Ali mi pripada kakšno nadomestilo, ker jo bom spremljala, pa tudi sama bom priča. In pa ko, in če bo sprožen sam postopek, ali mi v tem primeru tudi pripada kakšno spremstvo?
Najlepša hvala za odgovor
Alenka
Spoštovani!
Zahvaljujemo se Vam za postavljeno vprašanje!
Potrudili se bomo, da za Vas pripravimo odgovor, s katerim bomo pojasnili pravice ter možnosti Vaše hčerke in Vas.
Do tedaj, vse dobro.
Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru
Spoštovana ga. Alenka!
Podajamo odgovor na Vaše vprašanje. Na vsak način smo se trudili, da bi za Vaš našli tudi odgovor na vprašanje, kaj storiti v primeru, če Vam osebni zdravnik pravice do spremstva (1. vprašanje) ne odobri, vendar Vam žal sporočamo, da nismo našli nikakršnih konkretnih informacij, ki bi Vam bile v pomoč. Predlagamo Vam lahko samo, da se v primeru, če do tega res pride, obrnete na nas in Vam bomo skušali takrat pomagati.
1. Pravica do spremstva je urejena v Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/2003 z dne 27.3.2003 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila OZZ), ki v 61. členu določajo, da ima pravico do spremstva na poti zavarovana oseba, ki je napotena k izvajalcu izven kraja prebivališča, če zaradi svojega zdravstvenega stanja in drugih razlogov ni sposobna sama potovati. Potrebo po spremstvu ugotovi osebni zdravnik, od njega pooblaščeni zdravnik ali imenovani zdravnik ali zdravstvena komisija. Glede na navedeno bi se bilo potrebno oglasiti pri osebnem zdravniku, ki bo presodil, ali je potrebna pravica do spremstva.
Kolikor Vam osebni zdravnik pravico do spremstva odobri, boste upravičeni tudi do nadomestila med začasno zadržanostjo od dela, kar ureja 29. člen Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-UPB3, Ur. l. RS, št. 72/2006 z dne 11.7.2006 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZZVZZ), ki določa, da nadomestilo pripada zavarovancem od prvega dne zadržanosti od dela. Nadomestilo pa vam pripada za delovne dneve oziroma delovne ure, ko boste zadržani od dela, kot tudi za praznične in druge dela proste dni, določene z zakonom.
2. Glede na navedene podatke gre pri Vašem in hčerkinem pričanju v sodnem postopku najverjetneje za kazensko zadevo, kar pomeni, da za ta postopek veljajo pravila Zakona o kazenskem postopku (Ur. l. RS, št. 63/1994 s spremembami in dopolnitvami) in Pravilnika o povrnitvi stroškov v kazenskem postopku (Ur. l. RS, št. 61/1997 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravilnik). Oba pravna predpisa obravnavata pravila o povrnitvi stroškov, ki pripadajo pričam.
V skladu s 4. členom Pravilnika je priča upravičena do povrnitve potnih stroškov, stroškov za hrano in prenočišče ter do nadomestila plače oziroma izgubljenega zaslužka. Prav tako spremljevalcu pripada pravica do povrnitve potnih stroškov, stroškov za hrano in prenočišče ter do nadomestila plače oziroma izgubljenega zaslužka, če priča zaradi bolezni, telesnih hib ali starosti potrebuje spremljevalca (17. Člen Pravilnika). V kolikor oseba nastopa v obeh vlogah hkrati, torej kot priča in kot spremljevalec priče oziroma oškodovanke, lahko uveljavlja pravico le iz enega naslova in ne iz obeh (dejanski stroški so nastali samo enkrat, ne večkrat).
Potni stroški obsegajo stroške za prevoz z javnimi prevoznimi sredstvi oziroma stroške za prevožene kilometre z lastnim prevoznim sredstvom. Obsegajo izdatke za potovanje od stalnega ali začasnega prebivališča do kraja, kjer naj bo opravljeno zaslišanje, in za vrnitev (5. člen Pravilnika). Do povrnitve stroškov za hrano in prenočišče ima priča pravico, če je morala zaradi vabila ostati zunaj svojega stalnega oziroma začasnega prebivališča več kot osem ur. V ta čas se všteva tudi čas, potreben za pot v kraj, kjer je bilo opravljeno pričevanje, in za vrnitev. Stroške za hrano in prenočišče odmeri sodišče. Višina teh stroškov se ugotovi na podlagi računa ali na drug primeren način, vendar ti stroški ne smejo znašati več kot je določeno z zadnjimi uradno objavljenimi zneski povračil, nadomestil in drugih prejemkov za zaposlene v državnih organih (10. in 11. člen Pravilnika).
Zaposleni imajo pravico do povrnitve nadomestila plače za odsotnost z dela zaradi vabila za pričo. V kolikor gre za samostojnega podjetnika posameznika in fizično osebo, ki samostojno opravlja dejavnost kot poklic, ima pravico do povrnitve izgubljenega zaslužka. Zaposlenim izplača nadomestilo plače gospodarska družba, zavod, upravni in drug državni organ, samostojni podjetnik posameznik ali drug delodajalec, pri katerem je priča v delovnem razmerju, ki nato zahteva povrnitev izplačanega nadomestila plače od sodišča, ki vodi postopek.
Iz navedenega izhaja, da imate kot priča ali tudi kot spremljevalka pravico do povrnitve potnih stroškov, stroškov za hrano in bivanje in nadomestila plače za odsotnost z del Svojo pravico do povrnitve stroškov boste lahko uveljavili le na podlagi enega naslova, in sicer kot priča ali pa kot spremljevalka. Do povrnitve stroškov za hrano in prenočišče boste upravičeni le, če boste morali zaradi pričanja ostati izven svojega stalnega oziroma začasnega bivališča več kot 8 ur. V kolikor niste samostojna podjetnica, ste upravičeni do nadomestila plače za odsotnost z dela, sicer pa imate pravico do povrnitve izgubljenega zaslužka.
Opozoriti velja tudi na Društvo Beli obroč, ki pomaga žrtvam kaznivih dejanj nasilja. V več krajih po Sloveniji imajo t.i. varne sobe, ki so namenjene prijaznejšemu zaslišanju zlorabljenih otrok in mladostnikov. Zaslišanje se opravi v prisotnosti visoko usposobljenih strokovnjakov, preostalih uradnih oseb – kriminalista, tožilca, sodnika, odvetnika in drugih – otrok ne vidi, saj so med zaslišanjem v drugih prostorih. Pogovor z žrtvijo se snema in velja kot dokazno gradivo. Društvo žrtvam nasilja pomaga tudi s finančno, pravno in psihosocialno pomočjo. Več informacij o društvu lahko najdete na njihovi spletni strani: http://www.beliobroc.si/
Vse lepo želimo Vam in Vaši hčerki!
Odgovor pripravili:
Sandra Pjanić in Tadeja Krajnc, članici Skupine za pomoč staršem bolnih otrok
Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru