0RhD+ in pozitiven indirekten Coombsov test
Lep pozdrav, lepo prosim za odgovor, saj sem pri ginekolgu bila čisto v šoku zaradi rezultatov, tako da nisem postavila nobenega vprašanja, povedal mi je le, da trenutno ni nevarnosti za plod.
Sem v 11. tednu nosečnosti, dobila sem izvid:
preiskava: SPECIFIKACIJA ERITROCITNIH PROTITELES V PLAZMI, tehnika:GEL AHG, rezultat: ALOPROTITELESA SPECIFIČNOSTI ANTI-M
preiskava: ERITROCITNI ANTIGENI, tehnika: GEL, rezultat: M- N+
v plazmi nosečnice smo ugotovili prisotnost šibkih eritrocitnih aloprotiteles specifičnosti anti-M. Sledeča navodila so, da mora partner iti na določitev antigenov MN. Zanima me kakšen je potem vredu rezultat, če ima on M+ ali mora imeti kot jaz M-, zanima me kako ta preiskava zgleda, saj če sem pravilno razumela mora na transfuzijo?
Rada bi vedela kakšno terapijo moram nato imeti jaz, če njegovi rezultati ne bi bili ok?
Zanima me če je izvid testa pozitiven morda zaradi umetnega splava ki sem ga imela pri 16 letih? Pomeni ta test enako za vsako nosečnost ki jo bom imela?
Ker me čaka tudi NS v prihodnjem tednu me zanima če lahko ta test kakorkoli vpliva na razvoj otroka in če lahko glede na pozitiven Coombsov test opravljam AC? Sem ena tistih paničnih mladih nosečnic- aha stara sem 25 let.
Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor….
Špela
Spoštovani,
mislim,da absolutno prezgodaj zadevo raziskujete pretirano na široko. Pri vas so v serumu ugotovili prisotnost protiteles anti M. To pomeni, da bi v primeru, da ima partner slučajno M+ krvno podskupino, tudi otrok imel krvno skupino M+, to pa bi lahko pod določenimi pogoji pomenilo, da bi vaša protitelesa prehajala skozi posteljico v plod in tam povzročala razpadanje plodovih krvničk ter anemijo. Na srečo se to zgodi zelo, zelo redko, zato mislim,da je panično iskanje posledic in strategij obravnave povsem odveč. Vse se bo počasi raziskalo kot je treba in do takrat, ko moramo vedeti, kaj in koliko je na stvari (okrog 18.tedna), bo vse to jasno. Če se bo slučajno izkazalo, da obstaja teoretična možnost anemije pri plodu, vas bodo od 18. tedna nosečnosti dalje usmerili k nam na Ginekološko kliniko v ambulanto za patološko nosečnost, kjer bomo z ustreznimi UZ preiskavami spremljali plod vsakih 14 dni ter iskali znake anemije, v primeru anemije, pa bomo plodu dali intrauterino transfuzijo. Če bi se slučajno odločili za AC, ta zaradi tega ni kontraindicirana, bi pa bilo smiselno izogibati se pri tem posteljici, da ne bi prišlo do dodatne senzibilizacije. Ampak tudi to je že pretirano dolgoročno razmišljanje, zato predlagam, da s tem še počakate.
Najlepša hvala za tako hiter odziv, sem zelo pomirjena, ker sedaj približno vem, kako bi zdravljenje potekalo. Torej moram navijati za partnerjeva M- protitelesa in je lahko nosečnost brez težav.
Samo to me še zanima, če partner normalno da kri in kako dolgo se čaka na izvide ali je kakšna druga procedura? In če je možno, da mi je v nosečnosti tako zelo slabo prav zaradi Coombsovega pozitivnega testa?
Mogoče se vam zdi kakšno vprašanje nesmiselno, a če je človek neveden mora vprašati 🙂
Še enkrat pa se vam resnično zahvaljujem za odgovor, zelo sem vesela, da ste si vzeli čas za moje vprašanje in me pomirili.
Lep večer še naprej,
Špela
slabosti nimajo s pozitivnim indirektnim Coompsovim testom nobene zveze. Izvid krvnih skupin in podskupin pri partnerju se dobi v nekaj dneh, če bi bilo nujno, kar ni, celo v nekaj urah.
Lep pozdrav, še enkrat se obračam na vas, ker sva pravkar dobila izvide in nisem uspela ujeti svojega ginekologa in ker je petek me bo matralo do ponedeljka.
Torej kot že rečeno sem 0RhD+ z antitelesi rezultat: M- N+ , partner pa je dobil rezultate, da je pravtako 0RhD+ le da ima v krvi M+ in N-……in zdaj me skrbi še za te telesa N. Izkazalo pa se je da imava oba Kell-
Prosim vas če mi poveste če to stanje še poslabša kot pa če bi se razlikovala le pri telesih M in če lahko pričakujem večje tveganje/težave zaradi tega?
Hvala za vaš odgovor, težko čakam nanj…..
Špela
V tem primeru ima otrok lahko M+, kar pomeni, da je treba zdaj na 4 tedne spremljati titer protiteles anti M IgG, od 18. tedna dalje pa ob zvišanju titrov anti M tudi UZ spremljati plod in iskati zgodnje znake anemije. Žal ne vem, če se da iz cf DNA (cell free DNA) v vaši krvi slučajno preveriti ali je plod M+ ali M-. To vprašanje bi bilo treba postaviti transfuziologu.
Pozdravljeni,
Na vas se ponovno obračam zaradi druge nosečnosti. Trenutno sem noseča cca 6tednov (natančno ne vem, zaradi nerednega cikla saj še vedno dojim), sicer nosečnost ni bila planirana. Ob pozitivnem testu sem šla na pregled, predvsem zaradi bolečin v desnem jajčniku ki sem jih prej pripisovala menstruaciji. Ob pregledu (fizičnem) je G rekla, da je nosečnost že kar velika, na Uz pa je ocenilo 6t in 2d G pa se mi je zdela malo razočarana da se vidi samo rumenjakov mehurček…. saj vem, da je vprašanje bolj za jasnovidca ampak a je mogoče da bi na otip maternica delovala večja kot je v resnici? Malo me skrbi. Datum imam 6.12 za naslednji pregled, vendar je rekla da lahko pridem čez teden dni zato ker se utrip še ni videl in zaradi bolečin v jajčniku lahko pridem. Ko primerjam prvo nosečnost se je srček pri 6t in 3d že videl. In v kolikor se vse dobro izteče lahko pričakujem podobne težave z Indirektnim coombsovim testom kot prvič?
Hvala za odgovor
Spoštovani,
itak ni mogoče ničesar spremeniti, s stališča tveganj pa je trenutno pomembno le, da je nosečnost v maternici in ne izven nje in to je bilo preverjeno, zato bo naslednji pregled 6.12. kar v redu. Vaši težav z ICT se ne spominjam, ampak če imate prisotna iregularna protitelesa, bo ICT pozitiven, temu bo sledila specifikacija PT in če bodo znana, tudi njihova agresivnost in titer ter ocena tveganja za nosečnost. Če v prejšnji nosečnosti ni bilo nič narobe, tudi v tej ne gre pričakovati kaj več.
lep pozdrav,
še enkrat se obračam na vas, tokrat predvsem zaradi tega, ker mi ginekologinja ni znala pojasniti dejstva, zakaj je sedaj v tej nosečnosti določen tudi titer pri ICT testu. Leta 2015 ko so mi vsake 6 tednov delali teste ni bilo zraven dopisane vrednosti, ko sem ginekologinjo vprašala zakaj, mi ni znala povedati- naj počakam naslednji izvid da bova potem videli kako in kaj…. na tem testu je bil določen titer 7 (nosečnost cca 16 tednov v času testa)- kaj to pomeni? Kakšen titer je ok in zakaj je razlika v tem med letu 2015 in sedaj? Sicer je bila morfologija ok, trenutno sem v 22.tednu.
Hvala
Spoštovani,
mogoče bi bilo primerneje, da me najprej opremite z osnovnimi informacijami o problemu. Vsak titer se nanaša na točno določeno protitelo. Sklepam, da imate ICT pozitiven in zato so določili specifikacijo protitelesa in njegov titer. Torej…za katero pritetelo gre? Cicer je tudi titer nizek, čeprav je čudno, da bi bil 7, kajti praviloma so od 4 dalje po 2x več, torej 8, 16, 32, 64, 128, 256 itd…
Lep pozdrav,
Verjetno ne vidite mojih vprašanj zgoraj te teme, kot jaz ki odgovarjam na forumu. Res je, gre za pozitiven ICT.
Navajam iz izvida:
Indirektni coombsov test: negativen
Inditektni coombsov test, gel: pozitiven
Specifikacija pt, gel test: prisotna so anti-M PT, titer 8.
Kontrola čez 6 tednov.
Kaj pomeni število titrov? Upam da mi boste lahko dali kaksno info. Hvala
Spoštovani,
gre torej za nizki titer anti M protiteles, ki so srednje problematična, če bi imel plod M pozitivno krvno skupino. Tega seveda ne moremo vedeti, če se tega ne da določiti iz proste plodove DNA (NIPT), kar se zadnje čase razvija tudi na področju transfuziologije (za D antigen pri plodu že obstaja tudi test iz proste plodove DNA v materini krvi).
Število titra pomeni razredčitev in višja kot je številka, močnejša je prisotnost protiteles. Pomembno bi bilo še vedeti, koliko so protitelesa agresivna (ADCC), kar pa bodo na zavodu za transfuziologijo naredili, če bo titer še zrasel.
Spoštovani,
ICT je pozitiven, ko se v krvi pojavijo kakršnakoli neregularna protitelesa, med drugim pri RhD negativnih tudi anti D. Transfuziologi ob takem izvidu vedno preverijo, če je za to dogovorno kakšno pomembno protitelo, ki lahko povzroča slabokrvnost ploda in to v posebnem izvidu tudi poročajo. Pogosto gre za nepomembna protitelesa, ki niso problem.