»Dve leti nazaj sem zbolel za redko obliko vaskulitisa. Odvzel mi je vid, sluh, ravnotežje … potreboval sem eno leto, da sem se postavil nazaj na noge,« je o težavah iskreno spregovoril Kutcher. »Ne cenimo, kaj imamo, dokler tega ne izgubimo. Nisem vedel, ali bom še kdaj videl, slišal hodil…srečen sem, da sem živ,« je nadaljeval. Svoje težave je razkril v epizodi Running Wild with Bear Grylls: The Challenge.
Kaj je vaskulitis?
Vaskulitisi (tudi angiitisi) so skupina bolezni pri katerih pride do poškodbe žil zaradi vnetja. Imunski sistem napade zdrave žile, kar povzroči, da začnejo otekati in se zožijo. Obstaja več tipov bolezni, izraža se v razponu od blage do hude oblike, pri kateri so lahko prizadeti različnih organi. Če so prizadete arterije gre za arteriitis, če so prizadete vene pa flebitis.
Simptomi
Medicalxpress navaja, da so splošni simptomi vaskulitisa izčrpanost, vročina, glavobol, izguba telesne teže in bolečine v telesu. Simptomi so lahko tudi bolj specifični, glede na to, kateri del telesa je prizadet:
- Koža: odprte rane, otekline/bule, izpuščaji.
- Oči: pordeli očesi, srbež ali pekoč občutek. Pri eni od oblik (gigantocelični arteritis) ima oseba lahko težave z vidom – bodisi vidi dvojno ali oslepi (začasno ali stalno), kar je lahko tudi eden prvih simptomov bolezni.
- Prebavni trakt: bolečine po uživanju hrane, rane v prebavnem traktu, kar se lahko kaže kot kri v blatu.
- Ušesa: omotičnost, zvonjene v ušesih, izguba sluha.
- Roke in noge: otekanje ali zatrditev kože na podplatih in/ali dlaneh, ki jih lahko spremlja občutek šibkosti in otopelosti.
- Pljuča: kratka sapa ali kašljanje krvi.
Dejavniki tveganja
Kaj povzroči vaskulitis še ni znano, so pa znani nekateri dejavniki tveganja:
- Starost: nekateri tipi vaskulitisa so povezani s starostjo. Denimo, gigantocelični arteritis se pojavlja predvsem pri osebah, starejših od 50 let, Kawasakijeva bolezen pa pri majhnih otrocih.
- Življenjski stil: mlade osebe, ki kadijo, imajo večje tveganje za Buergerjevo bolezen. Tveganje povečuje tudi uživanje prepovedanih substanc (denimo kokain).
- Bolezen v družini: granulomatoza, Kawasakijeva in Behcetova bolezen ter poliangiitis se lahko pojavljajo v družinah.
- Spol: Buergerjeva bolezen se pogosteje pojavlja med moškimi, gigantocelični arteritis pa med ženskami.
- Imunske bolezni: avtoimunske bolezni, s katerimi je povezano povečano tveganje za vaskulitis so skleroderma, lupus in revmatoidni artritis.
- Okužbe: osebe, ki so okužene z virusom hepatitisa B ali C imajo povečano tveganje za vaskulitis.
Vaskulitis je imela tudi znana slovenka, kar je razkrila že pred več leti…