vožnja dojenčka
Lepo pozdravljene, forumovke.
Lahko, da ste na to temo že govorile, pa kljub vsemu bi prosila vsaj za kratek odgovor ali komentar ter vašo izkušnjo.
V marcu namreč pričakujem prvega otroka, pa me zanima, kako in na kakšen način je priporočljivo voziti ga v avtu? Ne morem verjeti ne zagovornikom avtosedeža, saj je otrok v prvih mesecih še premehak za sedenje oz. polsedenje v sedežu poleg voznika, prevažanje na zadnjem sedežu v torbi ali košari pa ni toliko varno, čeprav ne vem, koliko ga varnostni pas lahko obvaruje na prvem sedežu pri nenadnem zaviranju. Kaj na to pravi policija me toliko ne zanima, zanima me le, kaj je najboljše za otroka. Lepo prosim za vaše izkušnje.
Hvala in lep dan vsem skupaj.
Teja
Vožnja v avtosedežu se mi zdi še najboljša možnost. Če sta sama v avtu in če nimaš airbaga, je najbolje, da imaš otroka na sprednjem sedežu, da te vidi. Če te skrbi, da bo otrok predolgo v sedežu, pa se v prvih tednih raje izogibaj predolgih voženj. Mi smo sina do enega leta vozili v sedežu do 11 kg in se je super obneslo.
Tudi mi smo od rojstva naprej vozili sina v avtosedežu 0+ Maxi Cosi, ki ima tudi podlogo za hrbtenico in glavico. Tudi pediater je rekel, da je to daleč najbolj priporočljivo in predvsem varno, da pa naj pazimo, da v sedežu ne bo več kot 1/2 ure skupaj. Na dolgo pot s takšnim malčkom tako ni priporočljiv iti, če pa že se morate ustavljati in prezračiti.
Pozdrav,
Miša
Tudi mi jo vozimo v avtosedežu, čeprav se res prvi mesec sploh nismo kaj dosti vozili (takrat še nismo bili naveličali sprehajanja v blizini hiše, zdaj pa paše vsaj včasih zamenjati okolje).
Imam jo poleg sebe spredaj, sedež pa je tako obrnjen nazaj, da če bi morala slučajno močno zavreti, otroka ne zadrži varnostni pas, ampak se “nalepi” na naslonjalo sedežka (kar je sigurneje).
Pozdrav,
Urša
zanima me, a vsi, ki govorite o avtosedežih za dojenčke, mislite tiste, ki se prenašajo in jih lahko uporabljamo tudi za prenašanje otroka iz porodnišnice in za recimo sedenje v sedežu na mizi? zanima me, ima kdo voziček chicco in tak avtosedež (se pravi tega za dojenčke), da gre v voziček? jaz sem si ogledala chicco voziček lanski model in rabim še avtosedež za noter. košare ne bi kupovala, ker mislim, da se v avtu lahko prevrne.
Komentarji???
Ker je rojstvo hčerke sovpadlo s selitvijo na Dunaj, je bil problem prevažanje otroka še kako aktualen. Ker tu ni šlo za polurne vožnje po mestu, ampak za štiriurne vožnje sem in tja, sva tej temi namenila veliko pozornosti. Na koncu sva se odločila za Romerjev avtosedež iz skupine 0+. Hčerka se je v njem vozila nekako do enega leta, potem pa ni več hotela gledat nazaj. Ker imamo avto z dvema air bagoma, se je lepo vozila zadaj. Ko je bila hčerka stara štiri tedne sva se pridružili očku na Dunaju. Ker je pot plačala služba, sva se odločili za letalo. Malo smo doma dali v avtosedež in se odpeljali, med vožnjo na Brnik je v avtu zaspala in se zbudila šele v svojem novem stanovanju na Dunaju. (prespala je cel postopek prijave leta, cel polet in še celo vožnjo do doma na Dunaju) Če se v sedežu ne bi počuila ugodno, bi se verjetno zbudila. Prvič smo se za obisk odločili šele, ko je bila stara tri mesece in potem smo se približno enkrat na dva do tri mesece odpravili domov. Hčerka je vedno večino poti prespala, sem jo pa potem naslednji dan malo manj dajala v gugalni stolček in je več časa preživela v posteljici in kasneje na tleh.
Draga Teja,
Kot je napisala že večina, je dojenčka do nekje 9 mesecev – 1 leto najbolj varno prevažati v prenosnem avtosedežu, tako da je doječek s hrbtom obrnjen v smeri vožnje in se v primeru nesreče “prilepi” na naslonjalo sedeža. Če na sovoznikovi strani ni zračne vreče, ga lahko prevažaš na prednjem sedežu, v nasprotnem primeru pa na zadnjem.
Mi smo recimo uporabljali Maxi Cosi 0+ (0-13 kg), v katerem naj bi otroka prevažali nekje do starosti 9 mesecev oziroma 9 kg. V tem času naj bi se otroku že dovolj okrepile vratne mišiče, da se lahko preseli v večji “normalen” avtosedež, ki je obrnjen v smer vožnje. Otrok do devetih mesecev naj zato ne bi bil obrnjen v smeri vožnje. Ko se otrok preseli v večji avtosedež, je priporočljivo še nekaj časa uporabljati večji naklon avtosedeža, da otrok ne sedi preveč pokonci.
Sedež, ki smo ga uporabljali, ima posebno oporo za glavo in hrbtenico, ki ju, ko malce zraste, odstraniš, da ima v sedežu več prostora. Tudi rokovanje je precej preprosto, saj otroka ni potrebno nameščati v in iz sedeža.Tudi samo rokovanje s sedežem je zelo enostavno. Sam sedež pa sicer ni nadomestilo za sedež doma, saj v teh sedežih otrok naj ne bi bil več kot 2 uri na dan.
Obstajajo tudi že “normalni” avtosedeži, ki jih do 9 mesecev oziroma devet kg namestiš s hrbtom v smeri vožnje, po tem pa ga uporabiš kot navaden avtosedež. PRoblem pri teh sedežih je, da jih zaradi oblike in naklona sedeža v avtomobilu ter prostora, ki ga v tej konfiguraciji zavzame, s hrbtom v smeri vožnje lahko namestiš le na prednjem sedežu, kar pa pride, kot že rečeno, v poštev le pri vozilu brez sovoznikovega airbaga.Takšnega imamo (bebe confort – iseos).
Pri izbiri velja biti pozoren na to, da je varnostni pas avtosedeža pettočkovni, da je oblogo sedeža moč sneti in oprati in da diha.
Obstaja, pa že kot rečeno v drugih odgovorih, še tretja varianta, da otroka prevažaš v košari od vozička, ki se fiksira na dveh in ne treh točkah varnostnega pasu. To je prva pomanjkljivost, druga pa je, da je otrok z bokom obrnjen v smeri vožnje. Mi sicer imamo košaro, ki se obloži s posebno oblogo (stiropor), znotraj košar pa pe poseben pas, vendar je prevažanje v košari primernejše za krajše vožnje.
Vsekakor mora otrok sedeti v avtosedežeu, saj dojenčka v primeru trka že s hitrostjo 30 km/h ne moreš zadržati v rokah.
Lep pozdrav,
Andrej
Mi imamo Chiccotov sedež, ki je lahko tudi gugalnik za na mizo. Zelo rad je v njem tudi doma – samo tako je malo na miru – drugače pa je tako ali tako stalno na rokah, ker ima grozne krče. Kupili smo rabljen lanski model v trgovini v Fužinah in se super obnese – pa še lahek je. Sinček bo star tri mesece.
Lea
Pozdravljena Teja,
mi uporabljamo Maxi cosi od 0-9 mesecev, tudi Romerjevi sedeži so odlični, le malo dražji. Mi smo se za nakup sedeža odločili glede na ocene v neki nemški reviji Test, kjer je bil zelo dobro ocenjen.
V sedežu smo ga peljeli že iz porodnišnice, saj sem zagovornik prevažanja otrok v sedežu. Prepričalo pa me je pričanje neke mamice, ki je otroka izgubila v prometni nesreči, ker ga ni dala v sedež in kako ironično, peljala se je le dvesto metrov… Če otročiček ne mara sedeti v njem, je bolje, da ga potolažiš in vztrajaš, kajti lažje je prenesti malo joka, kot pa izgubiti otročička. Seveda pa dolge vožnje v prvih mesecih niso priporočljive, če pa se le odpravite na daljšo pot, potem se večkrat ustavite in sprehodite otroka v vožičku, kjer bo ležal.
Pa veliko sreče pri izbiri!
Pety
LEGA V DOBRIH AVTOSEDEŽIH (POLSEDEČA) JE FETALNA (torej takšna kot jo je imel dojenček v trebuhu), ZATO MU USTREZA – moja hčekica je imela le dobra dva kilograma in 47 cm, pa je v avtosedežu uživala. Da je lega primerna nam je zagotovila tudi pediatrinja. Sicer pa je vožnja v avtosedežu tudi edina dovoljena.
Odločitev je na dlani.
Pozdrav
Katja