KRVNA SKUPINA STARSEV
Otrok omenjenih staršev ima lahko Krvno skupino A ali B katerekoli Rh skupine + ali -. Ne more imeti krvne skupine 0 niti AB. Za podrobnejšo razlago bi bilo potrebno imeti možnost risanja, kar pa tu ni možno oziroma bi moral napisati predolg spis. Do omenjenih podatkov lahko pridete v vsakem zdravstvenem leksikonu. Za razumevanje problema je potrebno imeti tudi vsaj nekaj predznanja iz biologije in iz Mendelejevega načina dedovanja.
Lahko pa poskusim:
AB mati
0 0 oče
Zgornje črke lahko poljubno kombinirate v navpičnem in v diagonalnem smislu, ne pa v vodoravnem, ker otrok po vsakem staršu dobi vedno polovico. Ker krvno skupino determinirata antigena A in B, 0 pa je nastane le, če ni nobenega od naštetih, starša s krvnima skupinama 0 in AB ne moreta imeti otrok z enako krvno skupino kot jo imata sama.
Če imata oba starša krvno skupino O+, ima lahko njun otrok krvno skupino O+ ali O-, odvisno od tega, kakšnega Rh statusa sta starša. Če sta oba heterozigota (Rh+/Rh-), kar sicer privede do fenotipskega statusa Rh+ imata pa skupaj 25% možnosti, da je njun otrok Rh-.
lahko se jo določi le posredno. Trenutno se to dela le za Rh faktor z metodo NIPT (iz proste plodove DNA v materini krvi) z namenom odločiti se ali pri 28 tednih dati anti D zaščito ali ne. Sicer pa se krvno skupino otroka lahko določi šele po rojstvu.
Sin je lahko O poz. ali O neg., K+ ali K-
odvisno ali je oče AO ali AA ima lahko v taki konstelaciji potomec krvno skupino A ali O.