Prenašanje bolezni
Lepo pozdravljeni!
Imam eno vprašanje, v bistvu bolj sem zaskrbljena. Pred nekaj časa sem se pogovarjala z eno gospo in pogovor je nanesel na mačke. Zgrozila se je ko sem ji povedala, da imamo v hiši mačko, da ne gre nikamor ven, ker je pasemska (wc v hiši). Zgrozila pa se je zato, ker sem stara 23 let, torej me nosečnost še čaka. Pravi, da mačke s svojim iztrebljanjem in tudi zato, ker so v hiši prenašajo neko bolezen na bodoče mamice, kar je lahko usodno za zanositev in kasneje tudi za plod.
Sedaj pa mene zanima koliko je na tem resnice?
Draga Mimi,
mačka je naravni prenašalec oziroma “rezervat” za toksoplazmozo, ki jo izloča v svojih iztrebkih, če je okužena z njo. Res je, da lahko to bolezen prenese tudi na nosečnico, če ta toksoplazmoze še ni prebolela, kadar okuženo mačko neguje ali boža pa si potem temeljito ne opere rok. V ozaveščenih krogih se torej prenos toksoplazme neposredno z okužene mačke nanosečnico zgodi prej izjemoma kot praviloma. Bolj pogost prenos toksoplazmoze je preko hrane (slabo oprane zelenjave z vrta, v katerem se “trebijo okužene mačke” in z okuženim mesom, mesnimi izdelki in z nepasteriziranim mlekom.
Če je toksoplazmozo ženska že prebolela, potem zanjo nevarnosti v nosečnosti ni več, ker je za plod nevarna le prva okužba v nosečnosti. Ponoven stik z okužbo v nosečnosti ni več nevaren.
No, teoretično lahko toksoplazmozo dobi že v “leglu” pri materi. kakorkoli to lahko potrdi ali ovrže le veterinar s pregledom mačjega blata. Pri vas pa zdravnik res lahko ugotovi ali ste že preboleli toksoplazmozo v preteklosti ali ne ali pa slučajno “prebolevate svežo infekcijo prav zdaj” samo s pregledom krvi. V primeru negativnega izvida je treba tak test narediti v nosečnosti 3x, 1x v vsakem tromesečju.
Draga Lidija,
Toksoplazmoza se na plod ne prenaša vso nosečnost z enako verjetnostjo. V zadnjem trimesečju je verjetnost prenosa veliko večja kot v začetku nosečnosti, nevarnost hudih poškodb oziroma posledic za otroka pa je bistveno manjša kot prej. Ob ugotovitvi sveže infekcije je potrbno jemati posebna zdravila proti toksoplazmi, otroka pa še dolgo po rojstvu nadzorujejo pediatri. Predvsem so pomembne oči, saj se parazit naseli v očesnem ozadju v mrežnici in tam lahko povzroči škodo. enako je seveda v možganih vendar kot rečeno, kasnejša ko je okužba, manjše so posledice!