Rh negativnnost
Spoštovani dr. Pušenjak!
Sem drugič noseča in sier 27 tednov, imam krvno skupino A Rh Dneg. Mož je Rh pozitiven. V prvi nosečnosti sem v 28. tednu dobila injekcijo, ravno tako po porodu.
Zanima me, ali je injekcija sedaj potrebna natančno v 28. tednu ali lahko tudi nekaj dni kasneje. Zanima me tudi, ali dobijo to injekcijo preventivno vse nosečnice, ki so Rh negativne. Sestro v ordinaciji sem namreč razumela, da mi bodo najprej vzeli kri in se glede na izvide odločili za injekcijo.
Najlepša hvala za odgovor in razumevanje. Lep pozdrav,
Vesna.
Draga Vesna,
Tako je kot pravite. Iz vašega vzorca krvi je treba najprej narediti ICT to je “indirektni Koompsov test”, ki pove ali ste slučajno kljub zaščiti v prejšnji nosečnosti in po porodu vseeno prišli v stik z Rh + krvničkami in ste morda začeli tvoriti proti njim protitelesa. Če je slučajno tako, potem vam načrtovana injekcija nič ne pomaga in je potrebno postopati drugače.
Kar zadeva čas injekcije pa nekaj dni, celo teden ali dva ne igrata nobene vloge. Gre samo za dogovor, kdaj to delamo, zato da z eno injekcijo najbolje pokrijemo čas, ko z večjo verjetnostjo lahko pride do prehoda plodovih krvničk v vaš krvni obtok.
Draga Mojca,
Menda sem zadnjič odgovoril na to vprašanje. Pa naj bo še enkrat.
Nosečnica ki je Rh negativna in nosi v sebi Rh pozitiven plod lahko od njega prejme po nesreči krvničke, ki spodbudijo njen imunski sistem k tvorbi protiteles proti Rh faktorju. Ta protitelesa imajo to neljubo lastnost, da prehajajo preko posteljice v plod in uničujejo njegove krvničke. Zato plod postane slabokrven, otečejo mu jetra, ki poskušajo nadomestiti primanjkujoče krvničke ter tako pričnejo odpovedovati in nazadnje lahko plod celo umre ali pa je zaradi pomanjkanja kisika trajno prizadet.
Z dajanjem protiteles proti Rh faktorju Rh negativni nosečnici dosežemo, da se ta protitelesa, ki jih ne izdeluje imunski sistem nosečnice, uničijo plodove rdeče krvničke zelo hitro po tistem, ko se pojavijo v krvnem obtoku nosečnice. Zato se imunski sistem nosečnice sploh ne “seznani” z njimi in zato tudi ne prične izdelovati “lastnih protiteles”!
No, večinoma se prično protitelesa proti Rh faktorju pri nosečnici v večji količini tvoriti šele v naslednji nosečnosti, ko se imunski sistem nosečnice “ponovno” sreča z Rh pozitivnimi krvničkami naslednjega plodu. Kakorkoli, odkar dajemo injekcije RhOGam nosečnicam z negativnim faktorjem Rh se “hemolitična bolezen plodov in novorojenčkov” skoraj ne pojavlja več oziroma se pojavlja redko zaradi drugih razlogov, ki jih pa ne moremo preprečiti.