izvenmaternicna nosecnost
Draga Tanja,
izvenmaternična nosečnost je lahko zelo različna in na zelo različnih mestih od česar je tudi odvisno kako dolgo traja, da “opozori nase” v obliki, ki vzpodbudi sum, da gre za izvenmaternično nosečnost.
Najpogostejša je nosečnost v jajcevodu (>98%), lahko pa je v materničnem vratu (<0,5%), na jajčniku(<1%), v rogu maternice (<1%) v prosti trebušni votlini (<0,1%) in podobno. V jajcevodu povzroči krvavitve in bolečine, krče ipd. tipično med 6. in 12. tednom nosečnosti, v rogu maternice običajno okrog ali po 16. tednu, na jajčniku zelo različno med 6. in 16. tednom, v trebušni votlini pa so opisani celo terminski plodovi. V Angliji so pred leti celo omogočili preživetje enega trojčka, ki je celo nosečnost preživel v trebušni votlini in so diagnozo postavili nekaj dni ali tednov predno so anredili carski rez.
Vzroki za tako nosečnost so tudi zelo različni, najpogostejši pa so povezani z vnetji zgornjih rodil, kakor ženske rade imenujete “vnetja jajčnikov”. So pa še drugi razlogi: spremenjena anatomija, hormonski razlogi, zdravila, slučajna napaka ipd.
Draga bralka,
v 7. tednu, če trajanje nosečnosti drži se VEDNO!!! vidi nosečnost, če je v maternici. Seveda obstaja možnost, da ste zanosili kasneje (imate morda dolge cikluse? daljše od 35 dni?). Ob kakršnemkoli krvavem izcedku in /ali bolečini v trebuhu obstaja močan sum na zunajmaternično nosečnost. Vsekakor bi bil potreben izvid beta-HCG in če je ta nad 1000 dober UZ aparat prikaže nosečnost tudi izven maternice, vsaj večinoma. Pri nižjem beta-HCG pa je včasih potrebno po dveh ali treh dneh izvid ponoviti ter pogledati koliko je vrednost zrasla.