Najdi forum

Sem v cetrtem mesecu nosecnosti, kot je napisala ena od obiskovalk tega foruma, mi ni ne slabo, nisem ne zaprta. Do tretjega meseca kot da ne bi bila noseca, nobenih tezav, razen skrbi. V cetrtem mesecu pa vcasih cutim da mi v glavi sumi, noge me ne drzijo, pred ocmi se mi zmegli, kot da bi hotela “skup past”. Ne pomaga mi niti svez zrak, hrana ali pijaca. Ta obcutek traja kaksne pol ure, potem pa izgine. Pri pregledu krvi so ugotovili ( v 2. mesecu) da imam zelo dobro kri-140 Hgm, tudi pritisk je dokaj normalen130/60. Res pa je da sem rahlo prehlajena, je morda to vzrok.
Zanima me ali se da to prepreciti, kajti veliko sem v avtomobilu in se bojim, da bi do tega prislo med voznjo.

Drugo vprasanje je v 12 tednu sem imela pregled vse je bilo vredu in skoraj vse razumem razen to da imam BIP 22. Kaj je BIP in kaj pomeni številka 22?

Nekatere zenske so napisale pri pregledu nuhalne svetline neke stevilke, meni pa je zdravnica samo rekla da je ni. Ali je to uredu?

Najlepsa hvala za vas cas in prijaznost, ki nam jo posvecate ter seveda potrpezljivost ki je potrebna.

Hvala

Darja

Draga Darja,

ne vem zakaj imate “motnje zavesti”. Morda imate kljub vsemu nižji krvni tlak, kot vam ga izmerijo pri rednih pregledih. Teoretično je seveda kopica možnih razlogov od nerednega utripa srca do epilepsije vendar je to redko in so za diagnozo potrebne preiskave, če bi tako mislil tudi zdravnik, ki bi vas pregledal z namenom odkriti vzroke za navedene motnje. Če ne vemo za vzrok pa ga ne moremo preprečiti, logično, ne?
BIP 22 pomeni, da ima plod premer glavice v določenem položaju (ginekologi že vemo kje) 22mm. To je mera za trajanje nosečnosti in v tem primeru znaša res okrog 12 tednov.
Kako vaša zdravnica meri nuhalno svetlino ne vem. S tem je tako kot z vožnjo avtomobila. Imamo dobre, povprečne in slabe voznike glede na to kakšen avto imajo in kako z njim spoštujejo ali ne spoštujejo cestnih pravil in predpisov. Seveda je tudi vidljivost v slabem vremenu drugačna kot v jasnem. Tako je tudi z UZ in za nuhalno svetlino sicer res ni potrebno “bog ve kakšnih” posebnih spretnosti vendar potrebuješ nadpovprečno dober UZ aparat in se moraš zelo natančno držati navodil, ki jih spoštujejo v centru, kjer so to metodo izračunavanja tveganja za Downov sindrom razvili, sicer meritev ne da ustrezne informacije o tveganju za Downov sindrom ter bodisi (redko) povzroči nepotrebno paniko – vendar taki praviloma pridejo k nam na posvet – ali pa premajhna meritev povzroči lažno prepričanje, da je res vse v redu (taki žal ne pridejo do nas). Absolutna “številka v mm niti ni tako zelo pomembna, pomembno je sestavljeno tveganje, ki ga izračunamo na podlagi starosti, dolžine ploda in debeline nuhalne svetline s posebej za to izdelanim računalniškim programom.

New Report

Close