zanositev
Lep pozdrav!
Stara sem 28 let. S fantom sva se odločila, da si ustvariva družino, pa prvi mesec nisva bila uspešna. Prijateljica mi je svetovala, da naj se 14 dni pred ovulacijo odpoveva spolnim odnosom, ker pravi, da je potem bolj “kvalitetno” in bolj uspešno. Zanima me, koliko resnice je v tem? Hvala za odgovor.
Draga Lena,
Na stvari je le to, da je v semenskem izlivu po nekaj dnevni abstinenci (2-3 dni) nekoliko vec spermijev kot v izlivu z nekaj urnim razmikom. Toda pri zdravih moških to ni pomembno. Sploh pa spermiji v zenskih rodilih lahko prezivijo tudi 3 dni in vec in pocakajo na ovulacijo kar v jajcevodih.
En neuspešen ciklus ne pomeni nic. Moznost zanositve v normalnem ciklusu v idealnih pogojih in pri zdravih parih je namrec med 20% in 30%. Ce v 6 ciklusih ne boste zanosili se za ťosnovneŤ preiskave obrnite na ginekologa, rok za prvo zaskrbljenost pa je vsaj 12 mesecev!
Pozdravljeni,
po dveh letih jemanja kontr.tablet Minulet sem se februarja odločila, da le te preneham jemati. Obiskala sem ginekologa, in le ta mi je z mikroskopskim pregledom zaradi pogostih glivičnih obolenj ugotovil, da je v maternici opaziti manjše izrastke. Zanima me, če ne bi bilo z brisom nič narobe ali je zanositev v tem času kritična? In drugo vpr.-v družini imamo “bolezen” in sicer plešavost(starš). Zanima me kakšne so možnosti dednosti ( jaz-otroci-vsi uredu)?
Draga Sanja,
vidim, da precej mešate pojme in da vam precej stvari ni jasnih.
Z mikroskopom ni mogoče “gledati v maternico” lahko gledamo le na “objektno stekelce”, torej npr. lahko opazujemo celice z brisa materničnega vratu, takoimenovani citološki bris PAP ali, kadar odvzamemo tkivo in ga narežemo v tanke rezine, lahko pogledamo zgradbo, takoimenovano histološko sliko. Pri ginekološkem pregledu se uporablja kolposkop, to je povečevalo ali lupa do povečave 30x ali nekaj podobnega, običajno celo samo 5x ali 7x. S tem tudi lahko vidimo le površino materničnega vratu in seveda je možno, da tam imate izrastke, takoimenovane genitalne bradavice, ki jih povzroča HPV (humani papiloma virus). Ta je spolno prenosljiv in redki med njimi so tudi povezani z rakom na materničnem vratu. Genitalnih bradavic ne znamo zdraviti, se pa pogosto pozdravijo same.
V maternici so tudi lahko izrastki, takoimenovani polipi, ki pa jih lahko vidimo le s pomočjo ultrazvoka, če so dovolj veliki ali z operacijo histeroskopijo, pri kateri s tanko optično cevko pogledamo v maternico, .
Spremembe na materničnem vratu redko vplivajo na plodnost. Če so trdovratne, ženskam svetujemo “čimprejšnje načrtovanje družine” vkolikor si jo sploh želijo, ker toka dogodkov ne znamo napovedati in nanj tudi ne kaj prida vplivati, lahko pa se v treh, petih, desetih letih ali nikoli ne razvijejo spremembe, ki zahtevajo operacijo, bodisi samo materničnega vratu ali včasih odstranitev maternice.
Kar zadeva dednost pa je 95% naših lastnosti podedovanih tako ali drugače, tudi moška plešavost, kar pa upam, da vas ne bo odvrnilo od načrtovanja družine.