umetna oploditev
Draga Katarina,
Pod pojmom “umetna oploditev” razumemo celo vrsto postopkov, ki jih vseh ne bom mogel tu opisati. V načelu so možni:
1.umetna osemenitev, pri kateri z drobno cevčico v maternico vnesemo nekaj moževega semena, ki ga pred tem pripravimo tako, da je v njem čimveč živih semenčec s čimmanj spremljajočimi beljakovinami.
2.Nadzorovana ovulacija s pomočjo zdravil za stimulacijo jajčec k rasti in razvoju ter nato pridobitev za oploditev sposobnih jajčec s punkcijo ter oploditev tega z opranimi in pripravljenimi semenčicami partnerja nakar se nato po 2- 4 dneh v maternico vstavi enega ali dva zarodka
3.enako kot pod 2. le da se v jajčece z različnimi postopki mikromanipulacije vstavi enega od semenčec, nato pa se po 2 – 4 dneh vstavi zarodek v maternico.
Pri vseh postopkih so možne multiple nosečnosti na dva načina:
1.tako da v maternico vstavimo več kot 1 zarodek in se oba ali vsi trije “primejo” in razvijejo naprej
2.tako da nastaneta identična dvojčka z delitvijo zarodka v dva.
Postopek izventelesne oploditve je kar zahteven, saj zahteva večkratno jemanje krvi za določevanje vrednosti različnih hormonov, vbrizgavanje zdravil za spodbujanje jajčnikov k ustvarjajnju jajčec, ultrazvočno punkcijo foliklov za pridobitev jajčec za izventelesno oploditev, vnos jajčec v maternico, kar ni popolnoma neboleče, ponovno večkratno odvzemanje krvi in brizgavanje hormonov za podporo “morebiti” razvijajočemu se zarodku, številne preglede z vaginalnim ultrazvokom pred punkcijo in tudi po vstavitvi zarodkov v maternico, jemanje hormonov za podporo nosečnosti, če ta uspe (to se zgodi v 25 – 30% na posamezni ciklus) .in to je v glavnem vse (predvsem za žensko precej naporen čas). Moški mora pri tem samo pravi čas oddati seme.
Hvala za odgovor. Me pa zanima še to, ker gre v najinem primeru verjetno za umentno asiminacijo, če je potrebno opraviti kakšne preiskave pred samim postopkom in tudi če je med postopkom predvidena stimulacija jajčnikov. Skrbi me zato, ker sem imela že eno hormonsko terapijo in sem jo zelo slabo prenašala.
In na koncu še to vprašanje, koliko so ti posegi nevarni in boleči. V enem letu sem imela slikanje jajčnikov, laparoskopijo, histeroskopijo, hormonsko terapijo in še nekaj drugih preiskav. Telo imamo samo eno zato……
Draga Katarina,
ne vem, kaj je vajin problem, da ne “zanosita”, predvidevam da “cervikalni faktor”, če je IUI (intra uterina inseminacija) dovolj. Umetna stimulacija cikljusa je pri tem bolj praktična zato, ker točno lahko predvidimo, kdaj bo ovulacija in s tem zvišamo možnosti za zanositev. Hkrati pa se poveča tudi možnost za večplodno nosečnost in za zaplete zaradi “hiperstimulacije”. “High-Tech reprodukcija” je pač neke vrste “igra Boga”, čeprav smo že skoraj popolni v obvladovanju vseh trikov okrog “umetne ali izventelesne oploditve” a se še vedno dogajajo tudi nezaželene stvari. Odločitev je vsekakor vajina in še malce več vaša kot njegova.