Boleče menstruacije
Pozdravljeni!
Že nekaj let me dve noči pred pričakovano menstruacijo zbujajo močne bolečine v predelu trebuha, oz. maternice.Čez dan jih ni. Ginekolog pravi, da je temu “kriva” maternica ukrivljena proti križu in da bi bile bolečine še hujše, če ne bi jemala kontracepcijskih tablet.Izredno močne bolečine se mi pojavijo tudi tretji dan menstruacije, vendar se takrat širijo in sprožajo kot strele od danke navzgor po črevesju, tako da si ne upam sesti.Strašanske bolečine mi ob tem času povzročajo tudi vetrovi,ki jih čutim kot rezanje z nožem po poti, kjer se pomika zrak. Na sam božični popoldan mi je to povzročilo tako močne bolečine, da sem kar zakričala, pred očmi se mi je stemnilo in zajela me je slabost.
Redno obiskujem ginekologa, bila sem tudi že na koloskopiji(1996 leta). Zaradi močnih bolečin je bil pregled opravljen le do hepatalne fleksure in do tam ni bilo sprememb.Maternico imam močno znižano, menstruacije niso močne, imela sem dva spontana splava(v 4.mesecu nosečnosti), zatem pa sem ob neprekinjenem mirovanju donosila in dvakrat rodila.Stara sem 40 let, deklici sta še majhni in me te grozne bolečine zares skrbijo, še posebej zato, ker mi je mama umrla za rakom na maternici.
Kaj narediti ? Moja zdravnica mi priporoča ponovno koloskopijo, a se tega strašansko bojim.Zakaj so te bolečine tako izrazite pred in med menstruacijo in v kakšni povezavi so ?
Lep pozdrav, Nadica.
Draga Nadica,
težko je uganiti, od kod te bolečine, ker zahteva vsaka bolečina v predelu rodil precej široko “diferencijalno diagnostiko”. Če z običajnimi prijemi ne ugotovimo in/ali odpravimo težav gre lahko za organske motnje, zato uporabimo tudi invazivne diagnostične metode kot sta koloskopija, laparoskopija, histeroskopija itd.
Pogovorite se s svojim ginekologom in zahtevajte dodatne preiskave na ginekološki kliniki ali v kateri od slovenskih bolnišnic z ginekološko-porodniškimi oddelki, če menite, da so v ambulanti možnosti izčrpane.
Če gre za endometriozo, je mogoče z laparoskopijo odstraniti endometriotična žarišča in zdravljenje nato nadaljevati z zdravili, kot je npr. kontracepcija itd.
V primeru adenomioze pa je edino uspešna odstranitev maternice, vsaj na dolge roke. V meni običajno težave minejo, če do tja še ni predolga doba.