Najdi forum

vodni porod

Dober dan. Sem v 12 tednem nosečnosti.Rada bi rodila na vodnem porodu, vendar ko sem to omenila mojemu zdravniku je bil zelo osoren ter je rekel, da je tak porod zelo nevaren. Sama sem dobila drugačne informacije .Kako je torej s tem .Zanima me še ali si moram v Postojni izbrati novega zdravnika (moj zdravnik mi je rekel, da mi ne more dati napotnice za porod v Postojni, saj živim v okolici Kranja in imam zdravnika v Kranju).Lep pozdrav

Draga Lidija,

To, da ne morete roditi drugje kot v Kranju ni res, ker vas porod lahko “preseneti” kjerkoli. Torej napotnica za porod velja povsod v Sloveniji (vsaj take so vaše pravice). Drugo pa je porod v vodi. Osebno menim, da tak porod nima prednosti pred “porodom na suhem” in da v sebi skriva tudi nepotrebne nevarnosti. Če prav razumem “alternativni” porod, naj bi bil ta z motom “nazaj k naravi”. Edino kar je res “nazaj k naravi” je morda porod čepe, brez pomoči strokovnega osebja (recimo doma???) in s spontanim začetkom. To pa pomeni 10% nevarnost za smrt porodnice in 10% nevarnost za smrt novorojencka. Tako je v naravi!
Edini, ki so še prisiljeni rojevati v vodi so morski sesalci (kiti, delfini) in če jih pozorno opazujete kako to počnejo dobite vtis, da bi to najraje počeli na suhem (na vse kriplje se namrec trudijo, da bi njihov mladič bil čimbolj na površini vode in ga celo dvigajo nad vodo z repom!). Po prepričanju nekaterih strokovnjakov bi lahko porod v vodi celo označili za “mučenje človeka”, ker nosi nekatere elemente mučenja: preprecevanje dihanja (saj novorojenčku ne omogočimo takojšnjega vdiha zraka z “idejo o mehkem prehodu” na zrak), kar je recimo vitalnega pomena za zdravo prilagoditev na dihanje. Za boljše razumevanje “narave” vam dajem primerjavo: Kaj naredite ko izpod tople prhe pridete v sicer toplo kopalnico? Verjetno se vam zdi še vedno “hladna”, ni res? In nagonsko goloboko zajamete zrak, ni res? To je refleks, ki rešuje življenje!!! Tega refleksa ni, če te po porodu potopijo v toplo vodo. In pri tem obstaja velika verjetnost, da otrok ne vdahne dovolj zraka za odprtje vseh alveolov v pljucih, kar lahko vodi v dihalno stisko po porodu in komplikacije z daljnosežnejšimi posledicami.
Kot ekhibicijo a brez vecje škode bi priznal toplo kopel v prvi porodni dobi, kar pomeni dokler ne pride do spontanega pritiska in neustavljive želje po iztisu ploda, nakar se porodnica preseli bodisi na klasično porodno posteljo ali pa rodi na tleh čepe ali leže, kakor ji pač bolj prija. In še nakaj: Porod je v naravi intimna zadeva, saj se vsaka žival zavleče v skrivališče in rodi v najintimnejših pogojih. Samo ljudje smo iz poroda naredili “senzacijo”, iz narave pa vzeli tisto, kar nam je “všečč in niti ne vedno najboljše! Izkrivljeno do obisti! Sicer pa, ee ženska prevzame polno odgovornost in želi imeti sama nadzor nad lastnim telesom, to podpiram, vendar brez dvojnega merila: “če bo kaj narobe, bo pa odgovarjal zdravnik!” Zavedajte se, da je medicina v službi posameznika, ne vrste, torej dela številne stvari, ki jih narava ne bi nikoli dopustila, ker niso v prid preživetju vrste. Medicina deluje z namenom, da bi čimvee ljudi živelo čim bolje, čim dlje! Porod v vodi ni niti to. Takšno je , prosim, moje osebno mnenje, vi pa se brez zadržkov po svoje dogovorite v Postojni, saj gre za vašega otroka in za vaš porod.

Draga Lidija!

Sedaj, ko imate še dovolj časa za premislek, kako bi rodili, vam svetujem iz lastnih izkušenj, da si izberete v porodnišnici Ljubljana posebno sobo, ki jo imenujejo “apartma”, kjer boste lahko do poteka poroda, to se pravi med popadki, delali vse mogoče, od telovadbe na žogah do izbire lastne glasbe in še drugo. Meni so ponudili možnost rojevanja na stolčku (sede). To bi svetovala tudi vam in vsem ženskam. Kajti (rodila sem tretjič) šele sedaj je bil porod “užitek”.Ženska ima tedaj več moči za potiskanje, kot pa če rodi leže. Bila sem veliko manj utrujena, kot pa pri prvih dveh porodih, ko sem rodila leže oziroma kot je v navadi.

Želim vam lahko nosečnost in veliko sreče pri porodu.

Lepo je sicer brati, da je nekomu porod v užitek čeprav menim, da je to predvsem odgovorno “delo”, ki na koncu daje zelo izpolnjujoč občutek zadovoljstva.
Tudi porod v naši sobi št. 3 je možnost, vendar previdno. Ne gre namreč vse kar samo od sebe! Pri sedečem porodu na “pručki” je potrebna velika mera samoobvladovanja in discipline saj babica pri takem porodu nima najboljšega nadzora in ne more zadovoljivo varovati presredka, zato se prej kot po navadi pripetijo nesreče in se presredek bodisi pretrga ali pa se celo poškoduje mišica zapiralka zadnjične odprtine. Treba je torej pozorno poslušati babico, ko daje navodila ob pritiskanju!!!
Prerezanje presredka ima predvsem funkcijo preprečiti raztrganje mišice zapiralke zadnjične odprtine, kar pri sedečem porodu ni tako preprosto!

Dober dan! Spoštujem vaše mnenje in se mu sicer tudi pridružujem, povedati pa moram, da sem vam napačno povedala. Namreč sama sem hotela že iti na vodni porod, vendar NE da bi dejansko rodila v vodi. V vodi bi bila le med popadki, ko pa bi prišlo do dejanskega poroda oz. iztiska otroka, pa bi rodila na suhem v sede ali stoje. O tem sem razmišljala, ker sem veliko že brala o tem , da je najtežje roditi leže. Res je, da je najlažje to za zdravnika ker dejansko vidi kaj se dogaja z otrokom, presredkom, vendar pa je za samo porodnico to najmanj ugoden položaj. Saj me niti ne bi toliko motilo, vendar v kranjski porodnišnici me poleg tega moti še več stvari npr. da ni ločenih porodnih sob (postelje so v porodni sobi ločene le s španslo steno).Kaj mislite o tem?

Lep pozdrav

Dober dan!
Hvala lepa za vaš odgovor. veste se strinjam z vami da bi bilo lepo roditi v tej sobi, vendar je žal na razpolago samo ena in tako , če je že zasedena, ženski ostane le običajni porod. To, da pa se ženska psihično pripravi na porod v sede, kar ji je potem onemogočeno, pa je lahko psihična ovira za sam porod.
Lep pozdrav

Draga Lidija,

strinjam se z ženskami, ki zahtevate vedno več diskretnosti in vedno višji standard. Žal je v naši državi (in tudi v svetu) tako, da se več denarja vlaga tja, kjer je večji interes in več virov denarja, to pa so v glavnem bolezni in stanja, ki predvidljivo prizadanejo moške srednjih let od 45 – 60. To je dejstvo. Ampak to ni političen forum……a ne? Torej….ženske! Pojdite tja, kjer menite, da vam nudijo standard, kakršnega zaslužite in to tudi odkrito povejte na mestih, kjer se odloča o “nabavah, investicijah, sponzorstvih, adaptacijah….itd. itd.”
Je pa tudi res, da “ni vse zlato, kar se sveti”. Danes ni problem priti do podatkov in do dezinformacije – tega kar mrgoli v vseh medijih, problem je v tej poplavi priti do prave informacijem morda še težji kot v časih, ko ni bilo na voljo niti dovolj knjig.

Zanima me kakšen je potek pri vodnem porodu. Slišala sem, da je to mogoče samo v Postojni. Kako se naj povežem z to ustanovo. Kje je kakšno slikovno gradivo za takšen porod?

Draga Cilka,

pokličite enostavno v Posojnsko porodnišnico in povprašajte. Moje mnenje o vodnem porodu pa je razvidno iz zgornjih prispevkov.

Spoštovani dr. Pušenjak,

ali je težav z dihali po vodnem porodu res toliko ali pač obstaja nekoliko povišana možnost za to? Namreč prvič slišim za tole…

Sicer pa je prednosti za žensko dovolj, da bi se jaz ponovno odločila za tak porod. Sama sem rodila prvič v vodi in je bilo krasno. Apgar 9/10/10, nobenih problemov z dihalnimi potmi ne takoj, ne kasneje. Predvsem kar se tiče lajšanja bolečin, mehčanja porodnih poti, splošne sprostitve itd. je porod v vodi v prednosti. Jasno, se da doseči tudi na suhem, meni je bilo pač v vodi mnogo lažje.

Lp

Spoštovani,

že pri uporabi CR se diskutira o tem, koliko več je po načrtovanem tovrstnem posegu “mokrih pljuč”, ker plod pri CR ni deležen stiskanja vsebine pljuč med prehodom skozi porodno ožino. Pri vodnem porodu je otrok lahko prikrajšan za posebno stimulacijo pred najpomembnejšim vdihom v življenju, to je prvi vdih zraka v pljuča, ki zagotovi, da ta ostanejo razpeta in se ne zlepijo več. Če se takrat pljuča ne razprejo, se mnogo težje kasneje. Saj se, vendar lahko traja dalj časa, da se predihajo in v tem času je lahko otrok bolj ranljiv, bolj izpostavljen infekcijam, pomanjkanju kisika ipd. Takšnih primerov pri donošenem otroku je sicer malo ,a vendarle več kot pri normalnem porodu na suhem. Sicer pa se pri nas redko prakticira iztis ploda v vodo ampak se tik pred iztisom porodnica preseli na suho, na ustrezno prirejeno ležišče, kjer rodi povsem podobno drugim in s tem otroka ne izpostavlja dodatnim nevarnostim. Tovrstne težave z večjim tveganjem lahko pričakujemo le, če se otrok resnično rodi v vodo in ga tam še nekaj časa pustimo na popkovini ter počasi, “mehko” prestavimo na zrak. Vodni medij se pri nas zlasti uporablja kot protibolečinski medij, ki z ustrezno telesno temperaturo zmanjšuje tenzijo in bolečnost popadkov.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close