zanositev-umetna in nuhalna svetlina
Moram se pohvaltii, po postopku IVF sem sedmic zanosila, in zdaj sem
noseca 10 tednov.Vsa nosečnost zaenkrat poteka normalno, v kratkem
imam ultrazvok nuhalne svetline, pa me zanima če mi lahko kaj več poveste
o njem?
Je lahko mož zraven, namvreč zelo si želi.
In pa še to, če bo ultrazvok dober-je to dokončen znak, da je z otrokom
vse v redu?
hvala in lepo pozdravljeni.
Draga Mateja,
7 IVF postopkov! Čestitam k uspehu in želim vam, da ne bo več treba skozi vse to! Zdaj pa k odgovorm na vprašanje, ki so deloma ponovitev na podobno vprašanje nekje v začetku delovanja te rubrike.
S starostjo nosečnice se povečuje tveganje za rojstvo otroka z Downovim sindromom (DS), krivulja tveganja pa se dviguje že od pubertete naprej, le da tja do 30. leta to tveganje ni opazno povečano, nato pa prične bolj strmo rasti. Nuhalna svetlina je razpoka na plodovem zatilju, ki se navidez ustvari na ultrazvočni sliki, kadar plod pregledujemo v sredinski črti vzdolž telesa. širina te navidezne razpoke, ki predstavlja pravzaprav le razdaljo med kožo in hrbtenico, sovpada s tveganjem za pojav DS. Nuhalna svetlina tudi raste s plodom. Tisti, ki so ugotovili zvezo med širino nuhalne svetline in pojavom DS so izdelali formulo, ki vključuje tri pomembne dejavnike za izračun tveganja za DS. To so starost nosečnice, velikost ploda (trajanje nosečnosti) in širina nuhalne svetline. Vse skupaj so preverili na preko 100.000 nosečnicah ter nato preverili dejansko pojavnost DS. Ugotovili so, da formula zelo dobro napove 80% plodov z DS, ki se vsi nahajajo znotraj majhne skupine 5% nosečnic, ki jim izračunamo tveganje za DS 1/300 ali več!
In kaj vse bo pregledal ginekolog pri vas na UZ?
Preveril bo ali je res samo en plod ali jih je več, izmeril bo dolžino ploda, njegov premer glavice, frekvenco srčnega utripa, pogledal bo če ima plod vse večje in pomembne organe kot so možgani, želodec, mehur, hrbtenica, roki, nogi in če je trebušna stena zaprta. Nato bo izmeril še NS. Podatke bo vnesel v računalnik ter vam razložil tveganje za DS ter, če bo tveganje slučajno večje od 1/300 ponudil nadaljne preiskave za preverjanje ali gre
res za kromosomsko napako ali ne. Preiskava ima namen izključiti velike naprevilnosti pri plodu, ki bodisi niso združljive z življenjem ali pa napovedujejo hudo invalidnost. Nikakor ne more izključiti manjših nepravilnosti kot sta npr. zajčja ustnica ali odsotnost ene ledvice in podobne stvari, zato se podrobnejši ultrazvoj pregleda organov naredi še v sredini nosečnosti ki tudi ne zagotavlja zdravja ploda. Pregledamo namreč plod po določenem protokolu in nemogoče je pričakovati, da bo ob vsakem pregledu zdravnik pregledal prav vse organe in vse možne manjše nepravilnosti, čeprav pri učinkovitosti odkrivanja nepravilnosti nedvomno vlogo igra ne le kvaliteta samega ultrazvočnega aparata temveč predvsem izkušenost zdravnika. Poleg tega so pogoji za pregled ploda z ultrazvokom zelo različni, včasih tako različni kot je vožnja z avtomobilom v jasnem poletnem sončnem vremenu od vožnje v mokri, megleni zimski noči.
Ne vem sicer kje vam bodo naredili UZ z merjenjem nuhalne svetline, zato ne vem ali bo lahko partner prisoten, osebno pa menim, da je prisotnost partnerja pri UZ preiskavi dobra, in jo pri svojih pacijentkah spodbujam, ker se tako partner prej kot običajno “naveže” na plod in se psihično prej pripravi na očetovstvo, prav tako pa začenja nosečnost sodoživljati tudi kot lastno “spremembo”. V redkih primerih, ko ugotovimo večjo nepravilnost v razvoju ploda, pri kateri svetujemo prekinitev nosečnosti ali tehten premislek o nadaljevanju nosečnosti, pa bolje razume, za kaj gre in zakaj je nadaljevanje nosečnosti brezupno ali pa pri odločitvi o nadaljevanju nosečnosti aktivno sodeluje bolj kot bi sicer.
Najlepše se vam zahvaljujem za obširni odgovor, v katerem sem resnicno
zvedela vse kar sem hotela.
Če vas lahko še nekaj vprašam, včeraj sem pozabila.
1x tedensko me boli glava, včasih sem vzela aspirin,zdaj pa mi je
splošni zdravnik predpisal samo lekadol.
In vceraj sem si kupila lekadol, tam pa piše nosecnice naj se posvetujejo
s svojim zdravnikom.
Ker mojemu splošnemu zdravniku bolj malo zaupam, bi vas prosila
za mnenje, če lahko kdaj pa kdaj vzamem lekadol.
Hvala in lepe praznike.
Draga Mateja,
Svojemu splošnemu zdravniku le zaupajte. Komu pa boste zaupali, če ne njemu? Če pa mu resnično ne zaupate, ga zamenjajte s kom, ki mu zaupate. Nič ni slabšega kot biti odvisen od nekoga, ki mu ne zaupaš, pa naj bo to čevljar, frizer, mehanik ali zdravnik.
Lekadol je kar primeren analgetik za uporabo v nosečnosti, če je res potreben. Če ni nujno pa res ne uporabljajte nobenih zdravil brez posveta s svojim zdravnikom. Če vam vaš zdravnik predpiše katerokoli zdravilo in ve da ste noseči, potem se gotovo zaveda kaj je bolje za vas in kaj najmanj škodi plodu, verjemite!