Tašča in čaj
Drage mamice in očki!
Kaj bi naredili v primeru, da tašča, s katero živite v isti hiši, da vašemu dva meseca staremu dojenčku zeliščni čaj brez vaše vednosti in privolitve?
Dojenčka dojim, tri ure sem ga pustila pri tašči, ko sem se vrnila in ga želela podojiti, pa ni bil preveč navdušen nad tem, seveda, ker se je napil čaja.
Prosim za mnenja in izkušnje!
Vnaprej hvala.
Tašče so poglavje zase. Jaz moje male nisem ravno iz tega razloga puščala pri njej. Ravnokar sva imele težek konflikt glede vmešavanja v vzgojo in neupoštevanja mene. Zato ti iz svojih izkušenj svetujem, da postaviš pravila in če se jih ne drži, otroka vač ne daš njej in si poiščeš varstvo drugje. Moraš biti dosledna!
Lep pozdrav,
Nita
Petra,
Moje mnenje je, da ce je tvoj otrok pil caj ni to nic hudega; mislim, da otroci morajo piti tekocino tudi, ce so samo dojeni in sicer iz preprostega razloga, ker so zejni.
Drug problem pa je tasca, ki dela proti tvojim zeljam. Menim, da njeno dejanje ni v redu in bi na tvojem mestu naredila red. Danes je bil to caj, jutri bo pa kaj drugega (bolj pomembnega). Bolje prva zamera kot zadnja.
Lp-Vesna
Draga Petra!
Kaj bi ti storila kot babica, če bi začel vnuček jokati? Bi ga pustila tri ure jokati- mamine prsi pa 10 km daleč ?!! Malo čaja ni še nobenemu škodilo – tolažba je pa le… Mamice ne komplicirajte toliko…, nesite otroka sosedi če je boljša. Tudi ona bo otroku dala piti ( pa ni nujno da vam bo povedala ).. Nisem še babica, ampak mama treh mlajših.otrok in sem bila vedno hvaležna za varstvo. Čuvati dojenčke pač ni lušno ( jih zvija, se pokakajo, jokajo še pa še itd… )
Brez zamere in lep pozdrav!
Živijo Petra.
Tudi jaz sem imela podobne probleme kot ti, samo da je meni bilo lažje ker ne živim s taščo. Samo nekaj bi ti rada svetovala: vse tašče so iste in bodo hotele vzgajati svojga vnuka na svoj način(kot so pač vzgajale svojega sina). Mislim, da se boš morala odločiti ali več ne boš dala čuvati svoja otroka njej(kar je verjetno skoraj nemogoče) ali pa se bosta obe-tudi ti, navaditi na način ene in druge glede vzgoje, ker se bosta drugače lahko vedno(to ti lahko povem iz izkušenj
Žal je zelo malo parov tašča – snaha, ki bi se dobro razumele in veliko teh odnosov se dodatno zaostri, ko na svet prijoka otroček – vnuk. Jaz mislim, da se je najbolje pogovoriti. Vsaka ima svoj način in noben ni odličen in noben slab. Ponavadi pa se načina vzgoje med taščo in snaho razlikujeta. In če daš otroka čuvati tašči, boš morala marsikaj požreti, ali tolerirati.
Moje mnenje: dojenček bo zeliščni čaj preživel brez kakršnih koli posledic. Razmisli ali mu je dala tašča čaj, ker je jokal, ker je želela nekaj narediti za svojega vnučka povsem dobronamerno ali je bil njen namen, da jezi tebe. Če je razlog ena ali dva se skuliraj in lepo pogovori z njo. V končni fazi ti ni dolžna čuvati otroka, ampak je kljub temu še vedno najboljše varstvo, vsaj za tako majhnega otročka. Če pa je razlog tretji (utemeljeno!), potem pa si poišči drugo obliko varstva, predlagam očka!
Jaz mislim, da bi večina mamic s tega foruma lahko napisalo romane o tem, kako stari starši razvajajo otroke, ampak to je nekako normalno. S časom boš videla, kako bo otrok natančno vedel, kakšen režim vlada kje. In v končni fazi rabi otrok, da bo odrasel v zdravega samostojnega človeka čimveč različnih doživetij! Pozitivnih in negativnih.
Prosim, če mi razložiš, kako VEŠ, da otrok ni nikoli žejen. Pa ne napiši,da tako pač je, da je rekla zdravnica, pa patronažna, pa svetovalka za dojenje, pa da to piše v tej ali oni knjigi. Vse to vem. Ti napiši, ali si otroku poskusila dati vodo ali čaj po žlički ali steklenički in jo je odklonil (vedno) poleti ali sedaj, ko je zrak suh zaradi radiatorjev.
Lep pozdrav, Verena.
Tudi jaz mislim, da je otrok včasih tudi žejen, ne glede na to da se doji. Če ne bi bil žejen ne bi pil. Naše stare mame so govorile, da mora tudi polno dojen otrok popiti vsaj eno kavno skodelico vode na dan.
Vsaj pri moji punčki vidim in sem tudi v najhujši vročini videla, da je polno jedla pa tudi vodo je rada popila in je bila manj razdražena.
Sploh pa ko se prične več gibati, mora piti ne? Meni je pedijatrinja rekla, da si starši še misliti ne moremo, kako zelo je otrok včasih žejen!
Ne vem no, ko to berem se mi zdi, da si po svoje želiš priti v konflikt s svojo taščo.
Jaz sem vsekakor hvaležna, da mi kdo priskoči na pomoč, pač je to tisti, ki mu zaupam.
Malo čaja po moje še nobenemu dojenčku ni škodilo, pa tudi apetita bo imel še preveč.
Ne skrbi, mislim, da znajo babice včasih pri kakšni stvari bolje poskrbeti za svoje vnučke kot pa me, ki pogosto preveč kompliciramo. Če pa želiš biti edina, ki nadzira vse kar se tiče svojega otroka, ga imej enostavno pri sebi ali partnerju.
Lep pozdrav!
ce daste dojenemu ali nedojenemu otroku piti ( lahko tudi kaksno ogabno stvar) jo bo pil, tako tudi vodo ali caj itd.Dojen otrok z maminim mlekom dobi zadosti tekocine, vendar je pomembno, da mu mama ponudi dojko, kadar koli on hoce, pa cetudi je to na pol ure.Ze par sesljajev lahko pomiri otrokovo zejo , mleko, ki pa pritece proti koncu dojenja, pa otroka nasiti.Vendar pa bo otrok, ce je samo zejen dojko po parih minutkah izpustil.Ce temu ne bi bilo tako, bi bili vsi polno dojeni otroci poleti dehidrirani…
Lp Mojca
Kako pa ti veš, da tvoj otrok je žejen? Ali joka? Je nezadovoljen, ima suha usta, pleničko… ali kaj??? Svojemu pol leta nisem poskušala dati česarkarkoli drugega, ker se mi je pač “čisto po zdravi kmečki pameti” zdelo, da je materino mleko najboljša HRANA in PIJAČA za otroka, ker je prilagojeno izključno mojemu otroku in ker imam dojke zato, da jih uporabljam, ne pa za okras. V večji vročini sem ga pač večkrat podojila. Najbrž res ni nujno, da bi bil odklanjal vodo ali čaj, pa saj to niti ni pomembno, glede na to, da skoraj ničesar ne odklanja (če bi mu dala torto, bi jo najbrž tudi jedel); če pa se komu zdi, da je bolj pametno, da se otrok do petega leta neprestano naceja z različnimi umetnimi sokovi in čajčki po steklenički, bo pač tako ravnal, kajne?! Vsak ravna pač tako, kot se mu zdi najboljše. Naš trok odlično napreduje, je izredno zadovoljen in še nikoli ni bil bolan, kjub temu da je bil “prikrajašan” za stekleničko in morebitne čajčke… in z “rezultati” sem več kot zadovoljna….
Srečno, Anita
Anita se popolnoma strinjam s tabo. Jaz sem svojega otroka dojila samo tri mesece, na žalost. Vendar sem ji začela dodajati vodo, za žejo, šele takrat ko je začela dobivati prilagojeno mleko. Moram ti povedati da do treh mesecev ni spila niti kaplje vode, potem pa približno pol litra na dan!!!!!!! Jaz sem bila šokirana!
Živjo, najbrž je Petrina tašča otročku ponudila zeliščni čaj (ki mu nikakor ne bo škodil), ker je jokal, mame pa ni bilo v bližini, da bi ga podojila.. (No, moja hči je pila tudi čaj, če je bila žejna, pa čeprav sem jo dojila…).
S tem ni nič narobe.
Mame včasih preveč zapletamo stvari – če želimo, da nam babice in dedki občasno pomagajo z varstvom (kar nikakor ni njihova dolžnost, prej dobra volja), se pač sprijaznimo z dejstvom, da bo otrok v tistih uricah deležen njihove vzgoje, njihovega načina hranjenja itd. Ne strinjam se s trditvijo, da bi naj se ob oddaji otroka v varstvo babicam zabičalo, kaj, kako in zakaj se lahko postopa z otrokom – razen seveda, če napačno ravnanje lahko vpliva na bolezensko stanje.
Če ste prepričani, da samo vi veste, kako poskrbeti za vašega otroka, ga pač nikomur ne puščajte v varstvu!
Lep dan, Ali
Najprej moram odgovoriti na prejšnje pismo: Ni me bilo v bližini le slabe tri ure in otrok se ni jokal. Oddaljena sem bila slaba 2 km in opremljena s telefonom, torej dosegljiva. Piti mu je dala, ker je prepričana da so dojenčki žejni in ker je enostavno želela uveljaviti svojo, kot že tolikokrat poprej. In otroka hoče paziti ona (že zaradi sosedov in govoric), sama bi si raje našla varuško, ki je pač izkušena in moderna in razgledana.
Če dojenček karkoli rabi, to tudi pove, in sicer tako, da se glasno zajoče, zajamra in podobno. Če je dojenček vesel in se igra in zraven čeblja, ob tem pa normalno lula in kaka, pomeni, da ne rabi ničesar.
Mi pa smo (še bolj pa naši starši) naravnost obsedeni z mislijo, da ne bi naš otrok slučajno stradal ali bil žejen. Tako jih na vse možne načine pitamo in silimo z raznimi pripravki. S tem delamo iz svojih otrok en kup razvajencev in povrh vsega še zelo debelušastih razvajencev.
Sama sem veliko razmišljala o tem, zakaj zdravemu otroku vsiljevati kamilice. Nisem našla potrditve na to temo in mu jih ne bom dajala. Ravno tako ne ob dojenju do petega meseca nobene druge pijače in zvarkov. Izjema bo seveda takrat, če bo dojenček zbolel.
In za konec še misel, ki mi jo je v tolažbo izrekel zdravnik: »Če bi bili ljudje res tako neodporni in občutljivi, se ne bi obdržali že tako dolgo na Zemlji, kot smo se.«
Zato ljube mamice, ne delajte bolnikov iz svojih otrok in naj se vam kar naprej ne smilijo, ker znajo v večji meri sami poskrbeti zase!
Lep pozdrav, Petra.
Se strinjam s teboj Petra!!! In čeprav se še tako spretno izogibamo konfliktom z našimi dragimi taščami ali babicami – vedno žal ne gre brez nesporazumov. Midva s partnerjem sva se dogovorila sledeče: – če pride do težav oz. do slučaja, ko se je potrebno pogovoriti z mojo mami, to storim jaz, ker jo bolje poznam, vem kaj ji lahko rečem in predvsem kako. Pri njegovi mami pa stvari prepuščam njemu. Jaz sem si namreč za svojo življensko pot izbrala njega, kot partnerja. In njemu in njegovim staršem pa sem dala v vednost, da novih staršev ne iščem in ne potrebujem, zato so odveč nenehna vsiljevanja tega in onega. Pri nas je gospa tašča začela zelo zgodaj, ko sva se s parnerjem začela videvat. Hotela je da spremenim frizuro, potem barvo las in potem jo je skrbelo, da se ne bom zredila, da ne bom “debela deklica njegovega ljubljenčka”…. Skratka – temu sem elegantno naredila konec in … danes ni problemov. Oh ja – da ne govorim, da je zelo trmarila, kako naj dam ime najinemu otroku. Že tako sva se skupaj dolgo odločala za najboljšo varianto in ko sva se zadovoljno odločila za najboljše ime – njej to ni bilo všeč in je zahtevala, da mu dava še eno ime, češ, da ga ona tako ne bo klicala. Si predstavljate to!? In drugi snahi je voljo o imenih otrok že vsilila – in tako imajo vsi po dva imena. Groozno. Ampak, kot že rečeno, postavili smo meje in smernice in pri naju in najini družinici ni več teh težav.
Moj nasvet – bodi pogumna, samozavestna in predvsem zelooo odločna. Ni vse samo varstvo otrok, kajti če pride do tega, da te bo tašča vrtela okoli prsta, se bo kaj kmalu zgodilo, da bodo to opazili tudi tvoji otroci in to bodo potem poizkusili tudi oni z njeno pomočjo. To ti povem iz izkušenj, ker imamo živ primer v svakovi družini. Spletkam potem ni ne konca ne kraja. Svakinja je potem depresivna ne ve več kako in kaj, svak se mami nič ne upa povedat, vnuki pa počnejo s super babico vse, kar se jim zahoče. Jedo sladkarije tik preden pride mami po njih za kosilo, pa čeprav babica dobro ve, da zato ne bodo hoteli jesti.
Res – bodi pravična in odgovorna, ne delaj nič na silo in s trmo. Samo razumsko se pogovori s svojim dragijem in se dogovorita o pametni relaciji tašča-snaha.