Motivacija
Moj otrok obiskuje 2. razred. Tisto, kar me skrbi pa je pomanjkanje motivacije.
Naj povem, da je v začetku 1. razreda tekoče bral in kar nekako obvladal snov 1. razreda. Takih učencev je bilo kar nekaj, po drugi strani pa so učenci, ki imajo izredne težave. Sedaj v 2. razredu pravi, da je v šoli bedno, saj mu je npr. matematika dolgočasna, pri slovenščini pa morajo zgodbico prebrati 2x kar mu je zopet brez veze. V šoli utrjujejo nekaj kar on že zna. Vem, da bo kmalu prišel čas ko bo moral tudi on zavihati rokave, pa vendar ne vem kaj storiti, da bi tudi sedaj otrok imel nekako motivacijo in zadovoljstvo pri reševanju nalog, čeprav so mu prelahke in bedne kot pravi on. Učiteljica ga občasno dodatno zaposli, vendar pa se mora ona držati učnega programa. Velikokrat tudi pomaga učencem, ki imajo težave. Tudi to, da nimajo ocen se mi zdi zgrešeno. Menim, da če otrok nekaj dela za oceno se veliko bolj potrudi kot sicer. Skratka, kaj naj storim, da bo moj otrok z večjim veseljem hodil v šolo in z večjim zadovoljstvom reševal naloge, ki so mu prelahke????????????????
Nekako bo treba prebroditi ta čas do takrat ko se bo stvar začela zares.
Mislim, da so vaše bojazni bolj votle. Če ga učiteljica kdaj dodatno zaposli, je to zelo dobro. Sama sem dolgčas doživljala do osmega razreda osnovne šole. Predlagali so večkrat, da bi preskočila razred, toda nisem želela zapustiti vrstnikov. Na smrt sem se dolgočasila ob neskončnih ponavljanj branj neke zgodbe, pri čemer so se učenci mučili s črkovanjem besed, jaz pa sem brala tekoče. Med poukom sem brskala po berilu za drugimi besedili, ki jih še nisem brala, ali pa imela celo kakšno knjigo ob sebi… za kar sem bila tudi kaznovana z enko (uf, v sedmem razredu smo se mučili z nekom, ki je še vedno črkoval!)… pa sem vseeno preživela in si kasneje, v gimnaziji, ko je bilo treba resno delati, dobro razporedila čas. Prišla sem do spoznanja, da šolski sistem, kakršen je, nudi le malo izziva nadpovprečnim učencem, jih ne zna vzpodbujati in jih pravzaprav ne dohaja. Ti pa se pač dolgočasijo… Za matematiko pa nikar ne skrbite, kmalu bo postala nekoliko težja, na srečo pa so v knjigah “naloge z zvezdico”, ki nudijo malo več užitka in nadgradnje snovi, tako da bo vaš nadebudnež le imel kaj početi…
Hvala za vašo tolažbo. Mene so že v vrtcu silili, da bi šel otrok eno leto prej v šolo, vendar sem se za to nisem odločila, saj je bil bolj introvertiran in se ni znal postaviti zase. Ne vem, morda sem naredila napako. Tudi moj sin med poukom bere knjige, ki niso ravno na učnem programu, vendar je učiteljica razumevajoča in ga samo opomni naj s tem preneha, nikoli pa zaradi tega še ni bil kaznovan.
Upam, da mojemu otroku na zanimivo snov ne bo treba čakati do gimnazije, tako kot vam. lep pozdrav Maja
Pozdravljena,
ce menite, da so naloge pri matematiki za vasega otroka prelahke, potem lahko poskusite takole: medtem, ko drugi resujejo besedilno nalogo, naj on sestavi podobno nalogo. Verjetno vas bo razumevajoca uciteljica ob tem podprla. Ali pa, ko drugi racunajo racune sestevanja, naj on pise taksne racune, kjer je vsota dana (zadevo lahko otezimo tako, da je npr. en sestevanec dolocen npr. je deseticno stevilo). Njegove racune poskusajte vedno organizirati tako, da vsebujejo nek vzorec, ki ga je na koncu treba prepoznati (npr. ce se drugi sestevanec poveca za 1 se vsota poveca za 1 ipd.) Svoje ugotovitve naj vedno zapise (torej, ko drugi ucenci odgovarjajo ustno, on svoje ugotovitve pise). Ko sosolci konec ure utrjujejo snov, naj vas otrok resuje katerega izmed izzivov, ki jih najdete v knjigi Silve Kmetic: Izzivi za mlade matematike. Vzpostavite dodaten sistem nagrajevanja zanj. Za vsako lepo zapisano ugotovitev, ki je kolikor toliko blizu matematicni terminologiji si npr. lahko izbere krajso dejavnost, ki jo boste vi poceli z njim (mu kaj prebrali, sli na sprehod, se igrali druzabno igro). Morda kupite Vaje iz matematike za 2. razred (upam, da je otrok v osemletki?), ki jih je napisala Nedeljka Kotnik, ki so nekoliko tezje kot ostale zbirke. Otrok naj domaco nalogo dobiva iz te zbirke. Ce boste pustili, da bo reseval prelahke naloge (ki so v resnici samo zastavljene na prelahek nacin) bo kmalu izgubil interes za matematiko. Motivacija pri matematiki izhaja iz pravilno izbranih problemov. Otrok, ki je enkrat sam nasel resitev na zastavljen problem (ki seveda ne sme biti prelahek!) bo ob tem obcutil notranje zadovoljstvo (otroci recejo, da so “odkrili trik”) in nobene ocene ne bodo potrebne.
Dvomim, da bi vam otroka doma lahko uspelo motivirati za solsko delo. Delo v razredu je specificna situacija, ki je ne moremo poustvariti doma. Verjemite pa mi, da ocene kot motivacijsko sredstvo ne zalezejo prav dosti. Lahko pa doma poskusate njegovo delo opisno ocenjevati. Ceprav ga seveda morate pohvaliti pa poizkusajte pri takem otroku najti poti, ki jih se ni raziskal (npr. Ali mi znas dokazati, da so tvoji racuni pravilno izracunani? Ali se spomnis kaksne podobne naloge?)
Se ena stvar je izjemno pomembna. Otrok, ki nek tip problemov obvlada (npr. odstevanje enic) tega problema ne sme vec resevati na isti stopnji sicer pride do zasicenja. Problem odstevanja enic zato posplosimo na racune z neznanim clenom, na besedilne naloge ipd.
Opozorila pa bi rada na to, da otrok, ki od starsev dobi podporo v tem, da se v soli dolgocasi in da je zanj prelahka, to zelo hitro izkorisca kot izgovor. Priznati si moramo, da sola ni ne vem kako lusna stvar, zato si otrok hitro pricne iskati opravicila za to, da je ne mara prevec. Pravzaprav se da to, ali se otrok pri matematiki dolgocasi in so naloge zares zanj prelahke kar hitro stestirati. Vprasajte ga npr: “Midva imava skupaj 15 bonbonov. Jaz jih imam 7 vec kot ti. Koliko jih imas ti?” ali pa ” Na koliko nacinov lahko na polico postavim rdeco, modro in zeleno skodelico?”. Otrok, ki so mu solske naloge prelahke, bi moral na ti vprasanji konec 1. razreda znati odgovoriti.
Lep pozdrav
Alenka
Hvala za vaš izčrpen odgovor. Naj povem, da je v šoli izredno pohvaljen in vse naredi pravilno. Za učiteljico je on super priden, problem pa vidim samo jaz, ker mi otrok reče da je matematika bedna, ker je prelahka. Prišlo je do tega, kot pravite tudi vi, da je problem v zasičenju saj rešuje naloge na stopnji, ki jo že dolgo obvlada. Hodi v 2. razred osemletke in brez problema računa že račune do 1000. V 2. razredu osemletke pa trenutno utrjujejo desetice, enice.
Torej na splošno bodo v 2. razredu računali do 100. To pa on že dolgo obvlada in razumem ga da mu je bedno saj je s temi računčki zasičen.
Učiteljici ne morem govoriti, kakšne naloge naj mu daje saj se mora držati učnega programa. Rekla sem ji samo, naj mu daje dodatne naloge, seveda mora prej računati 20+6.
Doma pa mu dajem tekstne naloge. Kot npr. Dva brata-dvojčka in njuna sestra so skupaj stari 20 let. Sestra je stara 4 leta. Koliko sta stara dvojčka?
Včasih mi je žal, da ga nisem dala eno leto prej v šolo, drugič se mi zdi prav da sem počakala. NE VEM
Že danes bom pogledala za vaje iz matematike gospe Kotnik Nedeljke, kot svetujete.
Torej, problem vidim samo jaz, ker mi je hudo, da je otroku dolgočasno, čeprav učiteljica pravi da je priden.
Nikoli, pa od staršev ni dobil podpore in priznanja da je šola dolgočasna. Vedno mu rečemo, da naj pomaga slabšim učencem. Če bi bil bolj komunikativen in samozavesten bi bilo 100% bolje da bi bil v 3. razredu. Takrat pa bi se pojavile po vsej verjetnosti druge težave.
Pozdravljeni,
glede na nalogo, ki ste jo navedli predvidevam, da otrok zares bistveno prehiteva vrstnike. Prav zato bi bilo skoda, ce bi se pri matematiki dolgocasil. Doma razen besedilnih nalog (teh se brzkone navelical) resujta tudi cim vec nalog z neznanim clenom (malo dramatizacije ne skodi…npr. po racunih naj se vam po nesreci polije kava, on naj ugotavlja kaj je pisalo) in pa kombinatoricnih nalog( koliko nogavic moram izvleci iz predala da bom zagotovo imela par, na koliko nacinov se lahko obleces ce imas 3 majice in 2 hlac). Pazite, da naloge ne bodo zvenele solsko.
Ne pozabite poiskati tudi Izzivov za mlade matematike, naloge v tej zbirki so prilagojene tudi za delo doma. Poskrbite, da nalog ne bo reseval vedno le na papirju. Ne skrbite za to, da bi se naloge pokrivale z ucnim nacrtom, dobre bodo katerekoli logicne naloge (npr. iz knjige Moja zabavna matematika) . Otroka ne vzpodbujajte pri racunanju racunov, ki presegajo stevilski obseg do 100. Ste otroka poskusili vpisati v krozek, kjer resujejo naloge iz logike? Verjetno je namenjen otrokom predmetne stopnje, kljub temu pa mladi matematiki resujejo naloge iz logike ne glede na dejansko starost. Povprasajte pri predmetnih uciteljicah.
Mnogo uspehov z vasim nadebudnezem!
Alenka
Najlepša hvala za vaše informacije. Vaje iz matematike za 2. razred – Kotnik Nedeljka ne pridejo v poštev, vsekakor pa bom pogledala za “Izzivi za mlade matematike” – Silva Kmetic, katera upam da je bolj zahtevna.
Potrudila se bom, kolikor je pač v moji moči, da bo otroku matematika ostala zabavna. Ampak,, to je DOMA.
V šoli vodi matematiko učiteljica, ki ima pač določen učni program.
In to je tisto kar me žre, in zaradi česar moj sin reče, da je matematika bedna.
Najbrž je še daleč do nivojskega pouka.
Hvala za vaš trud, čas in koristne informacije.
Lep pozdrav! Maja