Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija amalgam v Sloveniji je neškodljiv

amalgam v Sloveniji je neškodljiv

Ob branju spodnjega posta sem se zamislila, poslala link na sosednji forum in dobila ta odgovor:

Sprašujem se, ali zobozdravniki v Sloveniji poznate te raziskave o škodljivosti amalgama? Ali ste pametnejši od Skandinavcev in Nemcev ali pa le naš zdravstveni sistem ne omogoča dražjih in manj škodljivih materialov?

Spoštovana jojica,

vaše vprašanje je tako negativno naravnano, da imam občutek, da je popolnoma vseeno, kaj bom jaz odgovorila. Poleg tega je gospod Golenhofen v svojem odgovoru, vsaj zame, močno žaljiv in zaničljiv do slovenskega zdravstva oz. zobozdravstva, vseeno pa je navedel kar nekaj stvari, ki so povsem resnične tudi za nas, ki po vašem mnenju (skoraj) nič ne znamo.
Katere študije?? Tudi jaz lahko v svojem odgovoru napišem, da obstaja na tisoče študij, ki podpirajo to ali ono teorijo, pa verjetno ne bom zato izpadla nič bolj modra – vsaj ne v očeh tistih, ki se na zadeve spoznajo. Če se raziskave omenjajo, potem je potrebno navesti, katere, kje jih lahko najdemo oz. preberemo, avtorje,….. Žaljiv se mi zdi opis gospoda, kako zdravimo naše paciente in zakaj. V bistvu bi me zanimalo oz. bolje rečeno, me zanima, kako on zdravi kariozne zobe.
Glede amalgama je tako – dokler ga EU ne prepove, ga ne bo prepovedal nihče v Sloveniji in v EU zaenkrat še ni prepovedan. Drugo dejstvo je, da ga zavarovalnica, ki plačuje naše storitve, priznava kot standarden material za plombe na zadnjih zobeh, in so potemtakem oni tisti, ki se morajo zamisliti nad našim bodočim zdravstvenim stanjem. Nihče, poudarjam, res nihče, pa vam ne preprečuje, da si doplačate nadstandarden material. In doplačilo je že možno in to kar nekaj let, celo že desetletje.
Drugi del gospodove ugotovitve pa mi je prav všeč – mislim, da je ljudi, ki bi v Sloveniji razmišljali podobo še zelo malo, situacija pa je že taka, da bo potreben preobrat v razmišljanju. Peljati avto vsako leto na servis ni nobenemu problem, redni letni pregled pri zobozdravniku pa je (verjemite mi) v glavah redkih posameznikov. Ste si preračunali, koliko je gospod (kljub dobremu zavarovanju) vložil v svoje zobe??
Posebno opno, ki jo gospod omenja, uporabljajo/mo tudi nekateri zobozdravniki v Sloveniji – imenuje se koferdam. Zakaj je ne uporabljajo vsi in kaj to pomeni v dnevni ordinaciji, je zgodba zase in presega okvire vaše “vprašanja”. Masko uporabljamo vedno, zaščitna očala pa uporabljamo zobozdravniki predvsem zato, da se zaščitimo pred delci, ki letijo po zraku vedno kadar delamo z vrtečimi inštrumenti – zaščitimo si predvsem oči. Mislim pa, da nas pred parami živega srebra navadne maske, ki jih uporabljamo tako slovenski kot tudi nemški zobozdravniki, ne morejo zaščititi.

Bravo Jojica!
Valjda vsi v Slo trdijo da je neškodljiv saj ga vgrajujejo! Tisti, ki smo pametni ga izločimo in plačamo boljše materiale. Žal smo pacienti v sloveniji zelo malo vredni, še manj pa očitno naše zdravje. Pa tako radi se zgledujemo po naprednih skandinavcih.

Pred kratkim mi je zdravnik predpisal HIconcil od Krke zaradi – oteklih dlesni. Ko sem prebrala navodila sem se zgrozila. Zdravila vsebujejo ogromno Ejev in imajo cel spisek zelo resnih stranskih učinkov. To naredim zelo malokrat ampak tokrat pa sem in sem šla preverit tiste Eje. Večina jih je že prepovedanih v ZDA, Franciji, Švedski, na Danskem, v Nemčiji,… V Sloveniji očitno še niso! Zdravila sem vrgla v koš, ker mi je osebno zdravje preveč pomembno!
Zasebni zobozdravnik mi je kasneje rekel, da se antibiotiki za take stvari ne predpisujejo ker delujejo na celo telo in nimajo smisla. Moje probleme se zdravi na drugačen način.

New Report

Close