Najdi forum

Lep pozdrav!
Obračam se na vas z enim posebnim vprašanjem. Slišala sem, da se pri bruhanju izloča iz želodca ena posebna kislina, ki močno poškoduje zobe. Kako lahko zobe zaščitim pred to kislino glede na to, da večkrat bruham?

Hvala!

Spoštovana debeluška,

pri bruhanju pride v ustno votlino vsebina želodca, kjer je tudi zelo močna želodčna kislina. Zob ne morete zaščititi pred kislino drugače kot s prenehanjem bruhanja.Pomagate si lahko le tako, da si takoj po bruhanju dobro umijete zobe in sperete usta.
Vsekakor pa poiščite vzrok za to težavo (ali pa ga mogoče že poznate??) in jo poskusite odpraviti.
Lepo pozdravljeni!

Pozdravljeni!

Ali kislina v ustih, če je premočna lahko tudi škoduje zobem(predvsem zaradi zgage,..)?
Do zdaj sem vedno mislila, da je boljše če imaš močnejšo kislino v ustih.A ni tako tudi pri živalih?.
Hvala za vaš odogovor! Lep pozdrav

Spoštovana Katja,

kislo okolje zobem ni prijazno. Ogljikove hidrate bakterije, ki živijo v ustni votlini, uporabljajo kot vir hrane, pri tem pa nastajajo kisline, ki povzročijo demineralizacijo sklenine. Kar se kariesa tiče je za zobe boljše nekoliko bazično okolje.
Lepo pozdravljeni!

ali čingumi(orbit,..)res lahko pomagajo , ko nimaš pri roki zobne ščetke za zmanjšanje kislosti v ustih? Ali obstaja še kakšen pripomoček?

Spoštovana katja,

ena od funkcij sline je tudi ta, da uravnava kislost oz. bazičnost (deluje kot pufer). Po vsakem obroku hrane pH zelo pade (postane kisel), čez čas pa se povrne na normalno raven (brez žvečinlega gumija) – tako kot prikazujejo v reklami za Orbit. Žvečilni gumi torej nima posebne zaščitne vloge. Pri žvečenju pa se poveča izločanje sline, ki obliva zobe in jih fiziološko čisti.
Žvečilni gumi torej zob ne čisti, vsekakor pa ne škodi(če ne žvečimo cel dan) in včasih nam pomaga prikriti slab zadah.
Lepo pozdravljeni!

New Report

Close